Premiera w Teatrze Wielkim

“Cavalleria rusticana” (Rycerskość wieśniacza) Pietra Mascagniego /”Pagliacci” (Pajace) Ruggiera Leoncavalla – to najnowsza premiera zaplanowana przez Teatr Wielki w Poznaniu. Premierze będzie towarzyszyć cykl wydarzeń, które rozpoczną się już 27 stycznia.

27 stycznia o godz. 13 we foyer I piętra teatru odbędzie się spotkanie z realizatorami i artystami, otwarte dla publiczności i mediów. Wezmą w nim udział m. in. Gabriel Chmura, Leszek Mądzik, Krzysztof Cicheński, soliści. Spotkanie poprowadzi Michał J. Stankiewicz.
 
30 stycznia o godz. 16 we foyer I piętra teatru rozpocznie się wykład muzykologów Fluvio Venturiego i Marcina Gmysa, poświęcony operom Cavalleria rusticana i Pagliacci. Prowadzenie: Marcin Gmys, Michał J. Stankiewicz, partner: Włoski Instytut Kultury

Natomiast 31 stycznia w przerwie spektaklu premierowego, także we foyer będzie można oglądać prace Moniki Ekiert-Jezusek.

“Cavalleria rusticana” to opowieść o miłości, zdradzie i śmierci: wracający na ojczystą Sycylię z wojska Turiddu dowiaduje się, że jego narzeczona Lola wyszła za mąż za woźnicę Alfia. Turiddu zaczyna się więc z zemsty spotykać z inną dziewczyną, Santuzzą, co widząc Lola ponownie go uwodzi nie patrząc na to, że jest mężatką. gdy dowiaduje się o tym jej maż, wyzywa Turiddu na pojedynek – i zabija go.

“Pajace” to z kolei opowieść o zazdrosnym o żonę Neddę Canio, kierowniku trupy wędrownych aktorów, którzy w jednej z włoskich wsi przedstawiają spektakl o zdradzanym mężu. Canio gra zdradzanego męża, jednak w życiu nigdy by się z taką rolą nie pogodził. I to prawda – gdy dowiaduje się, że żona go zdradza to nie bacząc na to, iż właśnie trwa spektakl, zabiją ją na scenie, a razem z nią jej kochanka Silvia. Leoncavallo zapewniał, że historia ta oparta jest na faktach.

Po sukcesie “Cavalleria rusticana”, pierwszej opery werystycznej, Leoncavallo postanowił pójść w ślady jej twórcy. Rozpuścił plotkę, jakoby libretto jego “Pajaców” zainspirowała historia prawdziwego morderstwa, i napisał dwuaktówkę, która wprawdzie nie dorównuje kompozycji Mascagniego, ale świetnie się z nią dopełnia. Wkrótce potem impresariowie nowojorskiej MET związali te krótkie opowieści o zdradzie i zemście w nierozerwalny tandem operowy. Jego popularność okazała się z czasem przekleństwem dla twórców: ambitny Mascagni nigdy już nie powtórzył swego pierwszego triumfu, rozgoryczony późniejszymi niepowodzeniami Leoncavallo sam próbował zdyskredytować swe dzieło. Na próżno. Ta komedia wciąż nie jest skończona, dziś znów zabiją Turiddu.
 
CAVALLERIA RUSTICANA / Rycerskość wieśniacza Pietro Mascagni
opera w jednym akcie
libretto Giovanni Targioni-Tozzetti & Guido Menasci
na podstawie opowiadania Giovanniego Vergi
oryginalna włoska wersja językowa z polskimi nadpisami
 
kierownictwo muzyczne: Gabriel Chmura
reżyseria, scenografia, reżyseria świateł, plakat: Leszek Mądzik
ruch sceniczny: Zbigniew Szymczyk
współkreacja świateł: Marek Rydian
kierownictwo chóru: Mariusz Otto
asystent scenografa: Sławomir Szondelmajer

Obsada:
Santuzza – Barbara Kubiak / Helena Zubanovich
Turiddu – George Oniani / Wojciech Sokolnicki
Alfio – Stanisław Kuflyuk / Jaromir Trafankowski
Mamma Lucia – Sylwia Złotowska
Lola – Monika Mych-Nowicka / Magdalena Wilczyńska-Goś
chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

PAGLIACCI / Pajace Ruggiero Leoncavallo
opera w dwóch aktach z prologiem
libretto kompozytora
oryginalna włoska wersja językowa z polskimi nadpisami
 
kierownictwo muzyczne: Gabriel Chmura
reżyseria: Krzysztof Cicheński
dekoracje: Magda Flisowska
kostiumy: Julia Kosek
reżyseria świateł: Marek Rydian
kierownictwo chóru: Mariusz Otto
 
Obsada:
Canio (Pagliaccio) – George Oniani / Wojciech Sokolnicki
Nedda (Colombina) – Roma Jakubowska-Handke / Magdalena Nowacka / Martyna Cymerman
Tonio (Taddeo) – Andrzej Filończyk / Jaromir Trafankowski
Silnio – Stanisław Kuflyuk / Michał Partyka
Beppe (Arlecchino) – Karol Bochański / Marek Szymański
chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu
 
Premiera: 31 I 2015, godz. 19:00
Następne spektakle: 1, 3 (opera dla studenta), 8 II 2015, 28, 29, 31 III 2015