Rok znakowania rowerów – jakie przyniósł efekty?

6254 rowery zostały oznakowane podczas pierwszej edycji policyjnego programu “Poznański rower – bezpieczny rower”. Już wiadomo, że akcja będzie kontynuowana.

Minął już niemal rok od czasu, kiedy poznańscy policjanci oznakowali pierwszy rower. Celem głównym projektu jest ograniczenie liczby kradzieży rowerów na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego, wdrożenie efektywnego systemu znakowania rowerów oraz wykorzystanie do rejestracji policyjnej bazy danych. Policjanci przeprowadzili także kampanię informacyjną dotyczącą właściwego zabezpieczenia i parkowania rowerów. Efekty? W roku 2014 w porównaniu do 2013 na terenie Poznania i powiatu poznańskiego zanotowano spadek kradzieży rowerów.

Program “Poznański rower – bezpieczny rower” adresowany jest do mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego, a także osób uczących się i studiujących na terenie aglomeracji poznańskiej. W Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz we wszystkich podległych komisariatach wyznaczono koordynatorów programu. Znakowanie odbywało się we wszystkich jednostkach KMP zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na stronie internetowej: www.poznan.policja.gov.pl.

Do programu mogła przystąpić wyłącznie osoba pełnoletnia. Dopuszczało się oznakowanie roweru osobie nieletniej pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodziców, opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego, w tym przypadku rower zostaje zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni zostaje wskazany jako użytkownik roweru.

W marcu br. Komenda Miejska Policji wraz z podległymi komisariatami ruszy z nowym harmonogramem znakowania rowerów na terenie miasta Poznania i Powiatu poznańskiego.

Inauguracja programu „Poznański rower – bezpieczny rower” odbyła się 21 marca 2014 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu. Łączna liczba zarejestrowanych rowerów wynosi 6254. Podmiotami współuczestniczącymi w realizacji programu jest Urząd Miasta Poznania, Starostwo Powiatowe w Poznaniu, AMS – biuro reklamy zewnętrznej, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, Zarząd Dróg Miejskich, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Pierwsza akcja znakowania odbyła się 22 marca 2014 roku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu z udziałem IKEA, Decathlon i Fabryka Formy.

Źródło finansowania projektu opierało się w głównej mierze na środkach finansowych przekazanych na cele realizacji projektu przez Urząd Miasta Poznania oraz Starostwo Powiatowe w Poznaniu. Komenda Miejska Policji od marca do grudnia ubiegłego roku wzięła udział w wielu akcjach i wydarzeniach promujących znakowanie jednośladów, w tym bezpieczną jazdę na rowerze oraz właściwe jego zabezpieczenie. Znakowanie rowerów odbywało się podczas wielu imprez plenerowych takich jak: Festyn Osiedla Stare Miasto „Stary Marych znakuje rower”, Dzień Dziecka na Ligowcu, „Targ śniadaniowy” Rodzinny Ogród Działkowy „OTOWO”.