Młodzi wirtuozi znów na Szachownicy

W Starym Browarze ponownie rusza cykl koncertów na Szachownicy, w ramach którego swoje umiejętności prezentują najzdolniejsi uczniowie poznańskich szkół muzycznych. Tym razem swoje umiejętności będą prezentować przyszli mistrzowie instrumentów smyczkowych.

W poprzednich edycjach można było podziwiać młodziutkich pianistów, którzy na pięknym, zabytkowym fortepianie często dawali pierwszy poza murami szkoły koncert w życiu. W tej edycji po raz pierwszy będzie można usłyszeć instrumenty smyczkowe. Filip Wałcerz, pomysłodawca i kurator cyklu „Młodzi wirtuozi na Szachownicy”  postanowił poszerzyć spektrum instrumentalistów i przedstawić także innych utalentowanych poznańskich muzyków. Niewątpliwym wydarzeniem będzie pierwszy recital nadzwyczajny, który zaplanowano na 1 marca, a którego bohaterem będzie Maciej Pabich, najmłodszy profesor Poznańskiej Akademii Muzycznej, wychowawca wielu utytułowanych i wybitnych poznańskich muzyków.
 
Cykl „Młodzi wirtuozi na Szachownicy” ma na celu promowanie młodych, wybitnych uczniów, studentów i absolwentów poznańskich szkół muzycznych. Jest to jedno z wielu ogólnodostępnych przedsięwzięć edukacyjno-artystycznych Starego Browaru, które wpisuje się w ideę 50:50 – bazę filozoficzną wszystkich projektów Grażyny Kulczyk, zakładającą, że 50% każdego jej przedsięwzięcia stanowi sztuka. Dzięki takiemu podejściu biznesowemu, w miejscach takich jak Stary Browar możliwe jest obcowanie ze sztuką i poznawanie jej nawet w codziennych chwilach, jak wyjście na zakupy czy spotkanie przy kawie ze znajomymi.

Nowością w cyklu jest także zmiana dnia koncertów ze środy na niedzielę (start 1 lutego, godz. 16.00, 4 koncerty w co drugą niedzielę). Mamy nadzieję, że zachęci to gości Starego Browaru do wysłuchania ich w rodzinnym, wielopokoleniowym gronie. Koncerty odbywają się bowiem w przestrzeni wspólnej Starego Browaru. Każdy może wysłuchać ich siedząc w pobliskiej kawiarni lub na specjalnie przygotowanej widowni. Koncerty odbywać się będą w co drugą niedzielę począwszy od 1 lutego, o godz. 16. Czas trwania: 50 minut. Wstęp wolny.

PROGRAM 4. EDYCJI „MŁODYCH WIRTUOZÓW NA SZACHOWNICY”:

1 lutego 2015, niedziela, godz. 16:00
KONCERT MUZYKI FORTEPIANOWEJ FRYDERYKA CHOPINA
Wybitnie uzdolnieni uczniowie poznańskich szkół muzycznych: Mikołaj Thiel, Jan Kanty Mikosz, Kamil Pietrzak, Adam Witlewski i Jan Gzella wykonają nostalgiczne ballady, wymagające doskonałego warsztatu scherza i patriotyczne mazurki autorstwa Fryderyka Chopina.

15 lutego 2015, niedziela, godz. 16:00
KONCERT KWARTETU SMYCZKOWEGO ANOVA
Anova String Quartet to młodzi absolwenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu: Dawid Fabisiak i Wojciech Sablik (skrzypce), Jędrzej Kaczmarek (altówka) oraz Katarzyna Aleszczyk (wiolonczela), którzy mogą pochwalić się już kilkoma sukcesami: Zespół odważnie łamie schematy, wzbogacając muzykę poważną awangardowymi elementami z muzyki współczesnej. W ich repertuarze znajdują się dzieła m.in. Beethovena, Haydna, Dvoraka, Ravela i Szymanowskiego. Na co dzień są muzykami poznańskiego Teatru Wielkiego.

1 marca 2015, niedziela, godz. 16:00
RECITAL NADZWYCZAJNY PROF. MACIEJA PABICHA “POLONEZY POLSKIE”
Maciej Pabich intensywnie koncertuje w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym kilku przyznawanych przez środowisko poznańskie (Stypendium dla Młodych Twórców w ramach Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za 1999 rok, Medal Młodej Sztuki 2003 od „Głosu Wielkopolskiego”). Prężnie zajmuje się również pedagogiką. Jest najmłodszym profesorem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz pedagogiem w Zespole Szkół Muzycznych. Jego uczniowie i studenci zdobywają laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Często zapraszany jest jako wykładowca mistrzowskich kursów pianistycznych oraz jako członek jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Na swoim wyjątkowy recitalu w Starym Browarze, zaprezentuje recital składający się z polonezów, najbardziej polskiego z tańców, skomponowanych przez różnych polskich kompozytorów, m.in Fryderyka Chopina i Juliusza Zarębskiego.

15 marca 2015, niedziela godz. 16:00
KONCERT MUZYKI SKRZYPCOWEJ
Wybitnie uzdolnieni uczniowie poznańskich szkół muzycznych: Katarzyna Górska, Agata Miłoś, Barbara Słomian, Jan Bałaban, Barbara Żołnierczyk i Tiffany Tan wraz z akompaniującymi im pedagogami zaprezentują m.in. utwory Henryka Wieniawskiego, Camille’a Saint-Saensa i słynne „Źródło Aretuzy” Karola Szymanowskiego.