CK Zamek o zwierzętach, poetach i… aborygenach

Niezwykle ciekawie zapowiadają się plany kulturalne CK Zamek na 2015 rok. Będzie można m.in. posłuchać zespołu The Cinematic Orchestra i podziwiać sztukę aborygeńską – a w planach jest znacznie, znacznie więcej.

W poznańskim Centrum Kultury Zamek cały czas coś się dzieje – działa tam kilka galerii, kino, teatr, odbywają się koncerty i spotkania, a także warsztaty i działania performatywne. Wielbicielom liczb powiemy tylko, że w 2014 roku odbyło się w zamku aż 2200 różnego rodzaju wydarzeń! Nie jest to tylko sztuka dla sztuki – zamkowe przestrzenie przyciągnęły niemal 0,5 mln widzów i uczestników, z czego aktywny udział w wydarzeniach wzięło udział ok. 314 tys. osób.

– Nasz program jest i będzie różnorodny. 2014 rok był czasem, kiedy przekroczyliśmy kolejną granicę. Ale nie chodzi o statystyki, lecz o to, by skutecznie przyciągać – zapewnia Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek. – Chcieliśmy, by Zamek był otwarty i to nam się udaje osiągnąć.

Wygląda także na to, że 2015 rok nie będzie gorszy zarówno pod względem frekwencji jak i jakości wydarzeń. Plany są dość rozbudowane, i – co ważne – doceniane także przez… Ministerstwo Kultury. Świadczyć może o tym to, że Ethno Port dostał 364 tys. zł ministerialnej dotacji. Jest to najwyższa dotacja, jaką ta impreza kiedykolwiek dostała z ministerstwa.

Ethno Port odbędzie się w dniach od 11 do 14 czerwca. Kto wystąpi – tego jeszcze nie wiadomo.
– Dopiero teraz, kiedy wiemy na czym stoimy, będziemy mogli dopiąć pewne występy – zapowiada Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu. Zapowiada przy tym, że także inne wydarzenia muzyczne w zamku będą ciekawe: – Będzie cykl “Gramy u siebie”, tam pojawiają się zespoły, które mnie samego zaskakują. Będzie Lao Che, Kazik na Żywo, Mazolewski Trio, The Cinematic Orchestra.

Znakomicie w ministerstwie został oceniony także festiwal Poznań Poetów, który w swojej kategorii na ministerialnej liście znalazł się na pierwszym miejscu i zyskał dzięki temu aż 96 tys. zł dofinansowania. Festiwal zapowiada się niezwykle ciekawie, a jego główną częścią będzie prezentacja poezji europejskiej. Ciekawym punktem festiwalu będzie… część sportowa, czyli mecz piłkarski pomiędzy krytykami i poetami.
– Będzie zresztą tylu gości, że możliwe są do rozegrania różne mecze, np. poeci polscy kontra niemieccy – zapowiada Joanna Przygońska z CK Zamek.

Ale nie tylko poeci będą rządzić – 2015 rok w zamku upłynie także pod znakiem reportażu. W murach centrum kultury gościła już Hanna Krall, a wkrótce przyjadą jeszcze Lidia Ostałowska, Martin Pollack oraz Wojciech Jagielski. “Zamek Reporterów” (bo tak nazywa się ten cykl spotkań) ma być nie tylko spotkaniami z wybitnymi reporterami, ale też dyskusją o kondycji tego rodzaju literatury.

W kwestii sztuk wizualnych na prawdziwą gratkę przygotować muszą się wielbiciele wydarzeń nietypowych – do takich z pewnością należeć będzie wystawa współczesnej sztuki aborygeńskiej, która będzie możliwa dzięki współpracy poznańskiej galerii Artykwariat i holenderskiej Leslie Smitch Gallery. W CK Zamek podziwiać będzie można zbiór prac o wartości muzealnej, pokazujący rozwój tego nurtu od obrazów z lat 70 do prac najnowszych. Co ciekawe, sztuka aborygeńska była w Polsce prezentowana dotychczas zaledwie 3 razy, z czego dwie wystawy odbywały się w Poznaniu.

Aktywna będzie także Strefa Święty Marcin, aczkolwiek jej działania będą nieco inne niż w 2014 roku.
– Nie będziemy organizować debat, a zamiast tego skupimy się na edukacji – zapowiada Maciej Szymaniak, opiekun tego projektu. – Będziemy uczyć się miasta, odczuwamy potrzebę, by o mieście mówić, nawet o tych najbardziej podstawowych sprawach. Stworzymy słownik podstawowych pojęć miejskich, a jesienią będziemy mówić o Poznaniu i o tym, jakie były na niego wizje. Wiosną natomiast, w ramach festiwalu Poznań Poetów, powtórzymy akcję “Ulica Książek”.

Ciekawie zapowiadają się także działania teatralne, które koncentrować się będą na tematyce “Human-animal studies”, czyli po prostu relacji ludzko-zwierzęcych. Program teatralny na 2015 rok nosi nazwę “Z perspektywy żaby”, a jego celem jest próba odpowiedzi na pytania o obecność i miejsce zwierząt w otoczeniu człowieka oraz o relacje z nim.

Program obejmuje 6-7 nowatorskich spektakli, ale w planach jest także zorganizowanie niewielkich targów wegetariańsko-wegańskich, małe śniadanie wegańskie przed zamkiem, dyskusja o roli ogrodów zoologicznych w mieście oraz pomoc dla poznańskiego schroniska dla zwierząt.

Szeroko zapowiada się także program filmowy, zwłaszcza że Nowe Kino Pałacowe jest coraz popularniejsze wśród poznaniaków – w porównaniu z 2013 rokiem odwiedziło je o 10 tys. widzów więcej. Wśród najciekawszych propozycji na 2015 rok jest 19. Międzynarodowy festiwal Form Dokumentalnych “Off cinema”, cykle Pora na Skandynawię i Kino wokół fotografii, Klub Krótkiego Kina oraz specjalne seanse dla obcokrajowców, podczas których wyświetlane będą arcydzieła polskiej kinematografii, ale z angielskimi napisami.

To zaledwie część bogatego i multidyscyplinarnego programu, jaki na 2015 rok przygotowało CK Zamek. O poszczególnych wydarzeniach na pewno będziemy na bieżąco informować.