Slow Travel Poznań, czyli jak poznaniacy odkrywali tajemnice wyspy Bali

Jak podróżować bez pośpiechu w egzotycznych klimatach, co wtedy można zobaczyć – o tym opowiadali podczas kolejnego spotkania z cyklu Slow Travel Poznań Marysia i Michał Pasterscy. Podróżnicy odwiedzili rajską wyspę Bali…

Jedna z zasad ruchu slow travel mówi o rozpoczynaniu podróży w domu – właśnie takie spotkania stanowią idealną okazję do zainicjowania swojej podróży bez pośpiechu. Poznanie danego miejsca, miasta, regionu świata poprzez czytanie o nim w swoim domu to pierwszy etap zaznajamiania się z nim. Dzięki temu znacznie lepiej poznajemy miejsce, do którego się wybieramy…

Dzięki spotkaniom Slow Travel Poznań zainteresowani takim podróżowaniem nie muszą polegać wyłącznie na doniesieniach książek czy przewodników – mogą o interesujące ich kwestie zapytać tych, którzy tam byli, w dodatku są osobami wiele podróżującymi – to najlepsze, najbardziej aktualne i praktycznie źródło informacji.

Tematem rozmów jest nie tylko pogoda, ale także kultura, kuchnia, ceny czy sposób życia mieszkańców danego regionu. Tych informacji raczej się w przewodnikach turystycznych nie znajdzie…
– Chcemy pokazywać poznaniakom czym tak naprawdę jest prawdziwe podróżowanie i ile radości może ono przynieść – mówi Paweł Janicki inicjator idei Slow Travel Poznań, a także prezes Akademii Podróży Wojażer. – Odejście od typowych obecnie podróży i poznanie regionu w wyjątkowy sposób to gwarancja wspomnień na zawsze.

Spotkanie poświęcone wyspie Bali było dowodem, że tak jest naprawdę. Marysia i Michał Pasterscy opowiedzieli uczestnikom o doświadczeniach ze swojej podróży na tę rajską wyspę, a zdjęcia i filmy, które prezentowali oraz ciekawostki, jakich mieli niewyczerpany repertuar, sprawiły, że widzowie czuli się, jakby nie tylko słuchali o wyspie, ale tam po prostu byli…

Prowadzący zwracali uwagę na miejsca i zjawiska, które należy odkryć będąc na tej rajskiej wyspie. Na spotkaniu można było dowiedzieć się czym jest i gdzie można zobaczyć „blue fire” (niebieski ogień jest efektem aktywności wulkanicznej w tamtym rejonie – tak spala się gorący gaz wydobywający się z fumaroli. To jedyne miejsce na ziemi, gdzie można go zobaczyć), dlaczego lepiej uważać na małpy (kradną i bywają agresywne…) oraz jak wyglądają stosunki między mężczyznami a kobietami i wiele innych ciekawostek.

Okazało się również, że koszty życia na Bali są niezwykle niskie.
– Bali jest odpowiednim miejscem na slow travel, ale tylko wówczas, gdy omija się najpopularniejsze kurorty – mówi Michał Pasterski.
– Warto osiąść na dłużej w jednej z wiosek na środku wyspy i zasmakować spokojnego życia z mieszkańcami Bali – dodaje Marysia Pasterska. –  Ich życie płynie bardzo powoli i wydaje się, że niezwykle mocno lubią taki sposób codziennego funkcjonowania.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu Slow Travel Poznań odbędzie się 26 lutego w Akademii Podróży Wojażer. Chętni będą mogli zapoznać się z urokami Dubaju.