Arena Design: ruszają targi dla projektantów

Są jedynym w Polsce miejscem spotkań biznesowych producentów i projektantów, a także przestrzeń prezentacji najbardziej aktualnych osiągnięć w dziedzinie designu – Arena Design w tym roku odbędzie się już po raz siódmy w dniach 17-20 lutego. Jak zawsze będzie sporo nowości.

Tegoroczna edycja targów kontynuować będzie motyw materiałów w kontekście innowacyjnych poszukiwań. Na jakim etapie procesu projektowego wybierany jest materiał, z którego powstanie produkt, a może to materiał jest inspiracją dla jego powstania? Jakie materiały są obecnie najbardziej pożądane wśród producentów, a na jakie stawiają projektanci? Jaka jest rola projektanta? Czy nadal jego zadaniem jest zaprojektowanie produktu, czy pełni on dziś również rolę wizjonera, wynalazcy i technologa w jednym?

O materiałach opowiadać będą zaproszeni eksperci –  europejskie sławy designu, polscy projektanci, producenci i  trendwatcherzy. Ich znaczenie w procesie projektowym produkcyjnym przybliży gość specjalny Arena Design 2015 – Edward Barber ze studia Barber & Osgerby, jednego z najczęściej nagradzanych i najchętniej zatrudnianych na świecie.

Nowe materiały – Nowe Nawyki – Produkty przyszłości – to temat wykładu Ineke Hans, uważanej za wiodącą holenderską projektantkę, cenioną za racjonalne podejście do projektowania hybrydowego z naciskiem na szczegóły, funkcję, klarowność i lokalność.

Spontaniczne instalacje miejskie na pograniczu designu, architektury i sztuki, zaprojektowane, by angażować – to domena Izy Bołoz, polskiej projektantki z dyplomem Design Academy Eindhoven. Jej wykład drugiego dnia arena DESIGN będzie niecodziennym, pełnym mądrości i humoru spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość.

Warsztaty z oprogramowania Autodesk, panele dyskusyjne z udziałem projektantów oraz konsultacje przygotowuje Grupa VOX, Concordia Design oraz School of From pod wspólnym szyldem Human Touch Group. Wśród zaproszonych przez Grupę gości znajdą się m.in. Oskar Zięta, Agnieszka Jacobson Cielecka oraz studio Mode:lina architekci.

Międzynarodowe Targi Poznańskie ponownie zaprosiły poznański oddział SARP do organizacji wydarzeń dla tej grupy profesjonalistów. W ramach działań SARP Poznań odbędzie się panel wykładowy z uznanymi zagranicznymi gośćmi, w tym między innymi z Thomasem Krarupem z duńskiej pracowni Cobe oraz z berlińskim architektem Juergenem Mayerem.

Innowacyjność, czy niebanalne spojrzenie na stare? Rewolucja, czy ponadczasowość? O niekonwencjonalnym zastosowaniu konwencjonalnych materiałów na podstawie własnych doświadczeń projektowych i akademickich opowie Karol Murlak – absolwent wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Spatial Design w Falmouth College of Arts w Wielkiej Brytanii.

Arena Design to także miejsce prezentacji dokonań uczelni kształcących młode pokolenie projektantów. Zobaczymy więc wystawę jubileuszową “10 lat Noti“, której kuratorem jest Piotr Kuchciński. Meble Noti nagradzane są w licznych konkursach m.in. dwukrotnie wyróżnione Red Dot Design Awards i pokazywane na licznych wystawach designu w Polsce i za granicą. Na wystawie zobaczymy meble wszystkich polskich projektantów współpracujących z marką m.in.: Tomka Rygalika, Tomasza Augustyniaka, Renaty Kalarus, Jerzego Langiera, Grzegorza Niwińskiego, Jerzego Porębskiego, Doroty Koziary, Mikołaja Wierszyłłowskiego, Anny Hreckiej, Małgorzaty Bronikowskiej, studentów UAP, Krystiana Kowalskiego oraz Piotra Kuchcińskiego.

Najnowsze rozwiązania materiałowe w oświetleniu zostaną zaprezentowane podczas debiutującej wystawy Viva Light. Wystawa, której kuratorem jest Małgorzata Ratajczak (Emandes), to inauguracja szerszej inicjatywy skupiającej i aktywizującej środowisko związane z przemysłem oświetleniowym i nie tylko. W jej ramach zaprezentowane zostaną nowości oświetleniowe firm polskich i zagranicznych, które w dziedzinie znakomitego wzorniczo oświetlenia oraz innowacyjnych technik świetlnych, mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami. Pokazane zostaną także obiekty młodych grup projektowych, które zwracają uwagę świeżością podejścia do  projektowania, a także nowatorskie materiały lub niekonwencjonalne przykłady zastosowań tradycyjnych.

Pierwszego dnia arena DESIGN już po raz siódmy jury konkursu TOP DESIGN award 2015 wybierze laureatów spośród 20 finałowych produktów, które w ich ocenie wyróżnia doskonałe wzornictwo. Są to zarówno meble, jak i autobus, nożyczki, drukarka 3D, czy kolekcja odzieży. Wszystkie nominowane do finału prace będzie można podziwiać na specjalnej wystawie TOP DESIGN. Wręczenie statuetek nastąpi podczas Wernisażu arena DESIGN 2015.

Nowością tegorocznej edycji arena DESIGN będzie wystawa prac młodych projektantów w ramach pierwszej edycji konkursu PORTA BY ME, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i firmę Porta KMI Poland. Zadaniem uczestników tego konkursu jest zaprojektowanie rozwiązania zamykającego pomieszczenie mieszkalne.

Uniwersytet Artystyczny poleca z kolei wystawę Dom polski_by PE-P. To nowa formuła szerszej prezentacji projektów, partnerów, projektantów i technik pracy programu PE-P. Wystawa to trzy wnętrza funkcjonalnego polskiego współczesnego DOMU – mieszkania wyposażone w produkty powstałe w ramach PE-P, przestrzeń materiały i technologie oraz strefa spotkań.

Premiera czterech projektów 14 edycji PE-P jest wynikiem przeprowadzonych procesów projektowych: Kuchnia w domu i Woda w kuchni. Aranżacje wnętrz z propozycjami całkowitego wyposażenia są informacją o nowym – młodym – spojrzeniu na wnętrza mieszkalne oraz nowe i tradycyjne funkcje. Aranżacje wnętrz i niezależne prezentacje produktów ilustrują projekty, na które stawia przemysł i wdraża je do produkcji seryjnej. Formuła wystawy, planowana w perspektywie nadchodzących czterech lat, prezentuje kolejne grupy młodych adeptów z PE-P.

A Arena Design będzie oczywiście obecna Concordia Design, poznańskie centrum designu, koordynując unikatowy projekt – Strefę Human Touch. Strefa została zaprojektowana jako miejsce wymiany doświadczeń, spotkań z ekspertami i projektantami, edukacji, szukania nowych koncepcji i pomysłów a także poznawania i testowania kuchni Food Lab.Jej otwarcie nastąpi 17 lutego o godzinie 15, a będzie jej towarzyszył wernisaż wystawy “Maski”.

Projekt stoiska przygotowali architekci z biura projektowego mode:lina z Inkubatora funkcjonującego w Concordia Design.
W ramach Arena Design zobaczymy wystawę: „Maski”, a dodatkowo w Concordia Design, po raz pierwszy w Polsce dostępna będzie wystawa “Polish Design: in the Middle of” (wernisaż 19.02, godzina 19:00).

Ekspozycja Areny Design jest podzielona na 5 stref (wystaw) tematycznych:
FORUM – warsztaty i konferencje prowadzone przez polskich i zagranicznych ekspertów;
TOP DESIGN – wystawa finalistów konkursu TOP DESIGN award;
INNOWACJE – prezentacja nowoczesnych materiałów oraz rozwiązań technologicznych dla projektantów;
KREATYWNI – ekspozycje najciekawszych projektów stworzonych przez designerów, architektów wnętrz, biura projektowe oraz  instytucje wspierające rozwój wzornictwa;
EDUKACJA – najciekawsze projekty studentów kierunków o profilu wzornictwo przemysłowe i architektura wnętrz.