Wystawa “Polish Design: in the Middle of” w Concordia Design

Wystawa “Polish Design: in the Middle of” prezentowana podczas Dutch Design Week w Eindhoven od 19 lutego do 3 marca będzie gościć w Concordia Design – centrum designu w Poznaniu. Kuratorką wystawy jest Izabela Bołoz. To pierwsza prezentacja tej wystawy w Polsce.

Projekt powstał dzięki współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz culture.pl i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem podczas jesiennego festiwalu Dutch Design Week w Eindhoven.

Wystawa “Polish Design: in the Middle of” to unikalny wybór prac najlepszych polskich projektantów, studiów projektowych, studentów i producentów. Kuratorka Izabela Bołoz zwraca uwagę na cenione przez Polaków wartości jak gościnność czy otwartość na drugiego człowieka. To dlatego ekspozycja przybiera formę długiego stołu, będącego centralnym punktem w każdym polskim domu. Właśnie przy stołach Polacy spotykają się najchętniej. W ślad za tym wystawa nie tylko pokazuje dorobek polskiego wzornictwa, ale też tworzy przestrzeń do wspólnych działań i rozmów.

Z drugiej strony design jest niczym ów długi polski stół, przy którym zasiadają projektanci, firmy, uczelnie, badacze, media i instytucje publiczne, by wspólnie rozwijać nowe pomysły. Wystawa przedstawia różne dziedziny projektowania, a współtworzą ją designerzy, rysownicy, producenci, rzemieślnicy i młode firmy.

Prezentowane prace można podzielić na cztery tematy: ceramika i zastawa stołowa – charakteryzują się wysoką jakością wykonania, elegancją oraz wyczuciem materiału i formy; zabawki dla dzieci – są albo minimalistyczne, żartobliwe w formie i wyjątkowo pomysłowe, albo tak wyszukane, że równie chętnie sięgają po nie dorośli, a dopełnieniem tego tematu są pięknie ilustrowane książki dla dzieci.

Czwartą kategorią produktów są obiekty techniczne – interaktywne przedmioty i mobilne aplikacje, które w fascynujący sposób łączą świat najnowszych technologii i designu. Na wystawie znajdą się prace ponad trzydziestu czołowych polskich designerów i marek oraz projektów specjalnych, między innymi “Art Food” School of Form i Polskie Fabryki Porcelany “Ćmielów” i “Chodzież” S.A., “Bolesławiec” Zakłady Ceramiczne Bolesławiec, “Boomini Wood” Boomini, “Circus”, Porcelana Kristoff, “Festen” Gosia Herba, “Floraframe” Florabo, “Group Vase” Agnieszka Bar, “Kolejkostrada” Zuzu Toys, “Kolo” Gang Design, “Laloushka” Laloushka, “Manneguin” Iker, “Maria S.C.” Gang Design, “Mix&Match” Polskie Fabryki Porcelany “Ćmielów” i “Chodzież” S.A., “NeuroOn” Intelclinic, “Paper city”, “Pets” Ringo oraz “Pastylki” Agnieszka Czop.

Wernisaż wystawy odbędzie się 19 lutego o godzinie 19:00, wejście na zaproszenia.
Wystawa dostępna od 20 lutego do 3 marca w Sali EXPO w godzinach 9:00-20:00
Wstęp wolny
Concordia Design
ul. Zwierzyniecka 3, Poznań
www.concordiadesign.pl

Izabela Bołoz, kuratorka wystawy “Polish Design: in the Middle of”
Od 2011 r. prowadzi w Holandii własne studio. Projektuje przestrzenie publiczne, instalacje artystyczne, scenografie i meble. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie w Zurychu, ale zmieniła kierunek na projektowanie, kontynuując naukę w Londynie i Eindhoven. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven, w Polsce prowadziła warsztaty m.in. na School of Form w Poznaniu.