Monitoring miejski w 2014 roku – co widział, w czym pomógł?

Blisko 9 tysięcy zdarzeń wymagających działań policji lub straży miejskiej zaobserwowali w 2014 roku operatorzy monitoringu miejskiego. Interwencje najczęściej były związane z bójkami lub chuliganami.

Miniony rok to wyraźny wzrost aktywności operatorów monitoringu miejskiego – zgłosili blisko 9 tys. zdarzeń wymagających interwencji straży miejskiej i policji (więcej o 787 niż w roku poprzednim). Najczęściej obserwatorzy przekazali sprawy związane ze spożywaniem alkoholu i skutkami jego nadużywania – bójkami i pobiciami lub dewastacją mienia. Często dochodziło także do okradania pijanych, czy blokowania komunikacji miejskiej. W 18 przypadkach, wykorzystując swoje doświadczenie i spostrzegawczość obserwatorzy kamer doprowadzili do zatrzymania przez policję kilkunastu osób posiadających narkotyki – najwięcej, bo aż 15 takich przypadków, wychwycono w centrum Starego Miasta. Wielokrotnie, szczególnie w okresie zimy, ratowali życie osobom, które wymagały pomocy medycznej (z różnych przyczyn leżących na wolnym powietrzu).

Od początku lutego 2015 r. obraz z kamer usytuowanych na przystankach trasy Franowo obserwują pracownicy straży. Dla obserwatorów monitoringu to nie tylko większa ilość kamer, ale też dodatkowe zadania wymagające od nich większej spostrzegawczości, właściwego klasyfikowania zdarzeń i szybkiego informowania właściwych służb. Na wspomnianym obszarze najczęściej dochodzi do niszczenia wyposażenia przystanków oraz do malowania ścian farbami. Jedną z pierwszych zauważonych interwencji był porzucony plecak, który zawierał dokumenty mieszkańca Wałbrzycha. Z uwagi na brak możliwości nawiązania kontaktu z właścicielem dokumentów plecak po konsultacji z policjantami przekazano do MPK.  

Pracownicy straży miejskiej przejęli całodobową obserwację obrazów z kamer monitoringu miejskiego w 2010 r. Ilość pracowników straży pracująca przy obserwacji obrazu jest od początku niezmienna – 33 osoby. Początkowo system obejmował 146 kamer. Obecnie pracownicy straży mają do dyspozycji 388 kamer. Na przestrzeni prawie 5 lat pracy operatorzy przekazali ponad 35 tys. interwencji. Praca zespołu monitoringu połączona z szybką reakcją policji i straży przyczyniła się do wyraźnej poprawy bezpieczeństwa mieszkańców w rejonach objętych obserwacją, co potwierdzają policyjne statystyki przestępczości. Realny spadek popełnianych czynów przestępczych wynosi od 20% na Starym Mieście do nawet 50 % na Grunwaldzie.