Członkowie grupy działali w wielu dochodowych obszarach przestępczości na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. W ramach prowadzonej nielegalnej działalności m.in. dokonali co najmniej kilkudziesięciu kradzieży samochodów osobowych. Auta były demontowane w celu uzyskania części do uszkodzonych pojazdów bądź ich zalegalizowania po przerobieniu cech identyfikacyjnych. W tej kwestii sprawcy współdziałali z warsztatami mechaniki i elektroniki pojazdowej.
Organizatorzy przestępczego procederu przerabiali i wypożyczali samochody w celu wewnątrzwspólnotowego przewozu na terenie Polski, Niemiec i Holandii narkotyków w ilości co najmniej 20 kilogramów. Przestępcy zajmowali się głównie marihuaną, amfetaminą i kokainą oraz tabletkami ekstazy. Ponadto w sferze ich zainteresowania znalazły się także sfałszowane banknoty o kwocie ok. 100 tysięcy euro, które zostały wprowadzone do obrotu przez członków grupy.
Policjanci CBŚP nawiązali ścisłą współpracę z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz biegłym z zakresu mechanoskopii i identyfikacji pojazdów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
W wyniku przeprowadzonych działań funkcjonariusze zatrzymali 12 osób w wieku od 25 do 55 lat, wśród których znalazła się jedna kobieta. Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy województwa wielkopolskiego, głównie Poznania i okolic.
Zatrzymanym osobom przedstawiono łącznie 43 zarzuty, dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kierowanie nią, wprowadzenia do obrotu znacznych ilości narkotyków w postaci amfetaminy i marihuany, posiadania nielegalnej broni palnej, wprowadzania do obrotu sfałszowanych banknotów euro, kradzieży i legalizacji samochodów, paserstwa, a także wyłudzenia kredytu.
Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wobec trzech podejrzanych sąd zastosował 3-miesięczny areszt. W dwóch przypadkach podejrzani zostali objęci dozorem policyjnym, wobec trzech zastosowano poręczenia majątkowe na łączną kwotę przeszło 30 tysięcy złotych.
Policjanci zabezpieczyli dwie jednostki broni palnej i odzyskali kilka samochodów pochodzących z kradzieży (m.in. marki BMW X5) oraz sprzęt służący do legalizacji skradzionych pojazdów.
Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.