W Dzień Kobiet na ulicach sami dżentelmeni – ale ci będą wyjątkowi

8 marca od godz. 11.00 w okolicach skrzyżowania ul. Fredry i Kościuszki będzie można spotkać nietypowych dżentelmenów. To podopieczni Stowarzyszenia Na Tak będą obdarowywać poznanianki tulipanami z okazji Dnia Kobiet.

W akcji wezmą udział członkowie grupy teatralnej Nowi w Nowym, działającej w WTZ Przylesie, którzy stoją przed wyzwaniem zdobycia środków finansowych na realizację spektaklu teatralnego „Dom wariatów”. Do realizacji potrzeba 2500 zł. Grupa zbiera środki za pomocą portalu WspieramKulturę.pl.

Grupa teatralna Nowi w Nowym funkcjonuje od 7 lat. Przez długi czas opiekę nad grupą z ramienia Teatru Nowego w Poznaniu sprawował jego aktor śp. Wojciech Deneka. W skład grupy wchodzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, będący podopiecznymi Stowarzyszenia Na Tak. Nowi w Nowym co roku pracują nad nową sztuką, której uroczysta premiera odbywa się na deskach Teatru Nowego.

Około 10 osób z niesprawnością intelektualną odgrywa role teatralne budowane na podstawie własnych spostrzeżeń przeciętnej rodziny.

Celem jest zdobywanie samowiedzy poprzez rozwijanie wyobraźni i poczucie sprawstwa. Odgrywane role przyzwolą na kontrolowane uwolnienie emocji, lepsze poznanie i zrozumienie swoich zachowań i bliskich. Tworzenie spektaklu przez dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną pozwoli na kształtowanie samodzielnego myślenia oraz otwarcie się wobec otoczenia. Osoba z niepełnosprawnością staje się dawcą przekazu.

Obecny projekt jest realizowany od października 2014 poprzez zajęcia warsztatowe w pierwszej fazie raz w tygodniu (2h dziennie) w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Przylesie”. W drugiej fazie (ostatnie dwa tygodnie projektu) w czerwcu, przed spektaklem próby będą intensywne – codziennie po 2 h. W projekt zaangażowane również będą osoby z niepełnosprawnością, które wykonają scenografie, rekwizyty i kostiumy.

Ze względu na duże przedsięwzięcie jakim jest wystawienie spektaklu pt. „Dom wariatów” potrzebne są środki finansowe. Grupie teatralnej bardzo zależy na wystawieniu spektaklu na profesjonalnej scenie jak miało to miejsce do tej pory. Wiele pracy wykonywanej jest wolontaryjnie, ale pomoc finansowa jest niezbędna do zrealizowania tego zadania.

Podopieczni stowarzyszenia rozdawali kwiaty także w ubiegłym roku.