10 marca zaczyna się Budma!

To największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie przedstawicieli branży budowlanej, zwłaszcza że Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury Budma towarzyszą WinDoor-Tech – Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad, Glass – Targi Branży Szklarskiej oraz CBS – Targi Budownictwa Sportowego i Rekreacyjnego.

Tegoroczna edycja bloku targowego to imponująca wystawa najnowszych rozwiązań dedykowanych szeroko rozumianej budowlanej. Setki nowości produktowych i rozwiązań technologicznych prezentowanych przez blisko 1000 wystawców z kilkudziesięciu krajów świata, w tym wiele rynkowych premier, innowacyjny park maszynowy produkujący okna w czasie rzeczywistym, najnowsze trendy, przestrzenie specjalne, a do tego cztery dni pokazów, wykładów i prezentacji. Tak w telegraficznym skrócie prezentuje się blok targów Budma.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się m.in. z 28 produktami nagrodzonymi Złotym Medalem MTP, a w ramach Klubu Premier Budma zaprezentowane zostaną absolutne nowości rynkowe. Zobaczymy między innymi system rynnowy ProAqua wykonany z tworzywa sztucznego, okno do dachów płaskich DXW, przystosowane do chodzenia po nim, najmocniejszą i najtrwalszą taśmę na świecie Extreme Fix i dachówkę płaską Bergamo o zupełnie płaskiej powierzchni, dzięki czemu pasuje do nowoczesnych brył architektonicznych i doskonale sprawdzi się na dachach o niewielkim stopniu skomplikowania.

Budma to także targi, które interesują architektów i projektantów – organizatorzy spodziewają się ich około 5 tysięcy! Przy ścisłej współpracy z Izbą Architektów RP kontynuowany będzie projekt Forum Architektury, podczas którego odbędzie się m.in. debata architektoniczna z udziałem zagranicznych gości – na temat „Wzajemne inspiracje. Czym inspirują się architekci i gdzie leży różnica między inspiracją, a kopiowaniem?”. Uczestnikami dyskusji będą między innymi Alberto Veiga, Dmitrij Antonyuk, a także polskim architektem, Piotr Szaroszyk. Chętni będą mieli okazję spotkać się z przedstawicielem „młodej generacji” architektów Przemysławem Łukasikiem, słynącym z niestandardowych rozwiązań i bezpretensjonalnego podejścia, autora bodaj najbardziej znanego domu w Polsce – Bolko Loftu, pozostającego w awangardzie współczesnej architektury.

Targi będą również miejscem rozstrzygnięcia konkursu „Szkice architektoniczne”, którego celem ma być pokazanie umiejętności warsztatowych studentów architektury, wykorzystujących technikę tradycyjną, będzie tu także działała przestrzeń Archispace, którą rok temu odwiedziło 1776 architektów i projektantów branży budowlanej, a w której każdy polski projektant znajdzie najnowszą wiedzę i nowinki ze świata systemów CAD oraz rozwiązań technologicznych wspomagających projektowanie.

Sporo miejsca na Budmie zajmą budynki pasywne i zeroenergetyczne – i nic dziwnego, bo z godnie z unijnymi wymogami od 2021 r. wszystkie nowe budynki mają być niemal zeroenergetyczne, a od 2019 roku ten wymóg będzie dotyczył obiektów użyteczności publicznej. Współczesne budownictwo dąży do minimalizowania strat energii, stawiając zupełnie nowe wyzwania. O najważniejszych zaletach i koncepcjach budownictwa energooszczędnego i koncepcjach budownictwa pasywnego będzie mowa w trakcie VI Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego: m.in. o ekonomicznych korzyściach zastosowania energii odnawialnej, koncepcji budownictwa pasywnego oraz innowacyjnych rozwiązaniach termoizolacyjnych. A stowarzyszenie Dachów Płaskich i Fasad DAFA zaprasza na konferencję poświęconą walorom ekologicznym i estetycznym idei „zielonego” budownictwa w aglomeracjach miejskich.

Zwiedzający będą mogli także wybrać się na “Viva light”, czyli wystawę światła, innowacyjnych technologii i materiałów, na Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Parkieciarzy, II Mistrzostwa Polski Montażu Wykładzin, finał Mistrzostw Polski Glazurników, zawody finałowe Mistrzostw Polski Zrzeszenia Montażystów Stolarki oraz pokazy sztuki dekarskiej. Będzie też niepowtarzalna okazja, aby własnoręcznie przetestować urządzenia i materiały budowlane w Strefie Testów, a w Strefie Dobrego Dachu uczestniczyć w pokazach sztuki dekarskiej. 12 marca odbędzie się też XIV Kongres Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

A co ciekawego będzie można zobaczyć na targach towarzyszących Budmie?
Targi CBS – budownictwa sportowego i rekreacyjnego to znakomita okazja, aby w jednym miejscu i czasie zapoznać się z najnowszymi trendami oraz technologiami obowiązującymi w zakresie budownictwa sportowego, a także sektora wellness i spa. Targi Branży Szklarskiej Glass łączą w sobie ekspozycję z prezentacją najnowszych zastosowań tego surowca w budownictwie i architekturze. Na przestrzeni specjalnej WinDoor-Tech po raz kolejny stanie, wyposażona w pełnowymiarowy park maszynowy „Fabryka Okien na Żywo”. Podczas czterech dni targów trwać będzie tam produkcja energooszczędnych okien PCV, które zostaną przekazane na cel charytatywny.