100 dni prezydenta Jaśkowiaka

100 dni to zwyczajowy termin pierwszej oceny nowych rządów, a w tym przypadku z pewnością ocena łatwa nie będzie. Po kilku miesiącach rządów nowy prezydent Poznania ma tyluż zagorzałych zwolenników co przeciwników. Ci pierwsi wskazują na uwolniony z samochodów dziedziniec urzędu miasta. Ci drudzy twierdzą, że to jedyne dokonanie prezydenta, w dodatku typowo pod publiczkę, nie dające realnych korzyści. Oto nasza ocena…

Prezydent Jacek Jaśkowiak rozpoczął oficjalnie swoje rządy 8 grudnia – tego dnia ustępujący prezydent Ryszard Grobelny uroczyście włożył na szyję swojemu następcy łańcuch symbolizujący władzę nad królewskim miastem Poznaniem. I zaczęły się zmiany – zdaniem jednych za duże i bezsensowne, zdaniem innych pozorowane i niezauważalne.

Pierwsza bomba wybuchła już przy wyborze wiceprezydentów. Chociaż jeszcze w trakcie kampanii wyborczej toczyły się rozmowy z radnym Tomaszem Lewandowskim, liderem SLD w Poznaniu, a on sam wspierał Jacka Jaśkowiaka podczas drugiej tury wyborów – to jednak wiceprezydentem nie został. Kulisy decyzji nie są jasne do dziś, głównie dlatego, że tak naprawdę nie wiadomo, jak daleko zaszły negocjacje przed wyborami i kto komu co obiecywał, a jeśli obiecywał – to dlaczego obietnicy nie dotrzymał. Faktem jest, że Tomasz Lewandowski jest obecnie niezwykle aktywnym przeciwnikiem urzędującego prezydenta.

Jedną ze spraw bulwersujących radnego Lewandowskiego była na przykład likwidacja plenerowej części koncertowej finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ponieważ miasto nie przekazało środków na organizację finału – tak przynajmniej poinformowała szefowa poznańskiego sztabu WOŚP. Ostatecznie okazało się, że miasto nigdy nie finansowało finału, organizowało je CK Zamek w ramach swojego budżetu, a koncerty nie zostały zlikwidowane, tylko przeniesione do Sali Wielkiej. Powodem były częściowo finanse, bo koncerty w sali są tańsze, ale też skargi wielu osób, które marzły podczas plenerowych koncertów.

Kolejne kontrowersje wzbudził wybór wiceprezydentów – przede wszystkim dlatego, że nie było wśród nich Tomasza Lewandowskiego, ale także i pozostałe nazwiska budziły wątpliwości wielu osób. Jakub Jędrzejewski i Mariusz Wiśniewski uważani byli za kandydatów z partyjnego klucza, a Maciej Wudarski z Prawa do Miasta – za ukłon w stronę społeczników, wspierających nowego prezydenta. Długo przyszło poznaniakom czekać na wiceprezydentkę, którą prezydent obiecał jeszcze przed wyborami. Po kilku falstartach w nazwiskach potencjalnych kandydatek ostatecznie okazała się nią Agnieszka Pachciarz, była szefowa NFZ, która zawiaduje zdrowiem, polityka społeczna i mieszkaniową.  

Prezydent zapunktował u poznaniaków, gdy w długi styczniowy weekend Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził 5 stycznia sobotni rozkład jazdy, mimo że był to dzień powszedni, a prezydent nakazał to zmienić. Jego poprzednik nie brał pod uwagę faktu, że nie wszyscy mają wolne w długi weekend, wiele osób musi pojechać do pracy i sobotni rozkład jazdy, gdy miejska komunikacja kursuje dużo rzadziej, mocno im to utrudni.

Prezydent regularnie do pracy przyjeżdżał rowerem z Ławicy, jedynie z przerwą na regenerację uszkodzonego nadgarstka – uraz powstał, gdy przewrócił się na Świętym Marcinie. Nikogo więc nie powinno dziwić, że zacznie realizować politykę znacznie przyjaźniejszą alternatywnym środkom transportu i miejskiej komunikacji – a jednak zdziwiło. Kolejną bombą był zakaz parkowania na dziedzińcu urzędu miasta, który prezydent obiecał przed wyborami i słowa dotrzymał. Malkontenci, także z grona radnych, twierdzili, że to pozorowany gest, który nic nie znaczy. Prezydent ze spokojem zripostował wówczas, że skoro to tak nieważne, to dlaczego radni dyskutowali o tym z nim ponad dwie godziny oburzeni, że tego nie skonsultował. A dlaczego usunął samochody z dziedzińca, a nie z innego miejsca? Bo od czegoś, jak powiedział, trzeba zacząć…

Wyjątkowo gorąco był dyskutowany budżet na rok 2015 – opozycja zarzucała prezydentowi, że uchwalił budżet pod dyktando prezydenta Grobelnego. Cóż, trudno im się w zasadzie dziwić: prezydent Grobelny rządził 16 lat, wszyscy zdążyli zapomnieć, jak to jest z finansami, gdy się przejmuje władzę – a przy okazji także i to, że skoro nowego prezydenta wybiera się ww grudniu, a budżet musi zostać uchwalony w styczniu, to nowy rządzący nie ma praktycznie czasu, żeby zapoznać się z finansami w wystarczającym stopniu, by przygotować własny budżet. Pomijając już ten drobny szczegół, że potrzebny jest jeszcze czas, żeby go napisać, i z pewnością nie wystarczy na to tydzień.

Dodatkową trudnością było to, że w walce o budżet prezydent mógł liczyć tylko na radnych PO, Tomasza Wierzbickiego, który jest niezrzeszony, oraz radnych PRO, czyli klubu byłego prezydenta Grobelnego. Kluby PiS i SLD konsekwentnie opowiadały się przeciwko, a wcześniej zgodnie wykolegowały klub PO, największy w radzie, ze stanowisk szefów komisji. Na kolejnej sesji przygotowały dla prezydenta kolejna nieprzyjemną niespodziankę – delegatem do Związku Miasta Polskich został nie sam prezydent, ale radny Szymon Szynkowski vel Sek z Prawa i Sprawiedliwości.

Punktem zapalnym była też sprawa żłobków, o które walczył radny Lewandowski i które były ujęte w porozumieniu zawartym przez prezydenta z klubem SLD jeszcze przed wyborami. Prezydent miał przekazać 6 mln na żłobki, ale w ramach autopoprawki przekazał jedynie 2 miliony, tłumacząc, że więcej nie może, bo nie ma tych pieniędzy w budżecie. Jak się okazało podczas wystąpienia Barbary Sajnaj, skarbnika miasta, budżet Poznania mocno na minus odbiega od tego, co kilka miesięcy wcześniej optymistycznie zapowiadał prezydent Grobelny.

Zatrudnienie dwóch asystentów wzburzyło ponownie opozycję, która nazwała to dzieleniem stołków dla swoich po wyborach i nie przyjmowała argumentu prezydenta, że skoro zaczyna pracę w środowisku, którego nie zna i z ludźmi, których nie zna, to chciałby mieć przy sobie przynajmniej dwie osoby, co do których jest pewien, że pracują tak, jak tego wymaga.

Kolejną falę oburzenia wywołała informacja, że prezydent chce przemeblować swój gabinet – sprawa doczekała się aż interpelacji radnej Joanny Frankiewicz. Zdaniem jego gabinet to gabinet do reprezentowania, a on chciałby popracować. Brakuje mu do tego odpowiedniego stołu, biurka, sejfu na dokumenty i szafy na nie oraz wielu innych elementów stanowiących normalne i nie budzące kontrowersji wyposażenie gabinetu każdego menedżera wyższego szczebla. Zdaniem przeciwników przemeblowania – gabinet prezydenta ma być pomieszczeniem reprezentacyjnym, a prezydent ma reprezentować. Gdzie natomiast prezydent ma pracować – o tym nie mówią…

Przeciwnicy prezydenta zarzucają mu też, że nie zaczął swojej kadencji od czystek w urzędzie miasta, chociaż sam prezydent jeszcze podczas kampanii wyborczej mówił, że najpierw przeprowadzi audyt w urzędzie, a dopiero gdy się zapozna z jego wynikami, zadecyduje, kogo zwolnić, a kogo nie. Audyt powinie się zakończyć w najbliższym czasie…

Zaczęła się natomiast zapowiada przez prezydenta przed wyborami rewolucja na Starym Rynku. Czyściej już jest, chociaż do doskonałości jeszcze daleko – ale może to akurat jest bardziej zasługą Jakuba Jędrzejewskiego, zastępcy prezydenta, który odpowiada za GOAP i zwolnił dyscyplinarnie jego dyrektora, zatrudniając nowego. A ten zaczął od dokładnego przestudiowania zawartych umów, które wykazało, że firmy sprzątające nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Groźba obcięcia pieniędzy najwidoczniej poskutkowała…

Niekwestionowanym sukcesem prezydenta Jaśkowiaka jest natomiast zakończenie sprawy konfliktu w Teatrze Ósmego Dnia – w ciągu kilku tygodni udało mu się zrobić to, co jego poprzednikowi nie udało się przez lata, czyli doprowadzić do zakończenia konfliktu z byłą dyrektor Ewą Wójciak i wybrania nowej – Małgorzaty Grupińskiej-Bis, op czym zadecydował nie prezydent, a sam zespół. Co prawda sprawa o odszkodowanie wytoczona przez byłą szefową Ósemek nadal się toczy, ale na tempo pracy polskich sądów prezydent raczej nie ma wpływu.

Udało się także zakończyć sprawę z protestem mieszkańców ulicy Milczańskiej, co było o tyle trudne, że prezydent praktycznie nie miał pola manewru, bo wszystkie umowy zostały podpisane przez jego poprzednika, a radni poprzedniej kadencji uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym miało tam powstać centrum handlowe. W przebiegu ulicy Milczańskiej niewiele dało się więc zmienić, jednak udało się wywalczyć znacznie lepszą ochronę mieszkańców tej ulicy przed hałasem i zanieczyszczeniami, no i prawie milion złotych na inwestycje na osiedlu. Sami mieszkańcy cieszą się z pieniędzy, ale najbardziej z tego, że ktoś z nimi wreszcie porozmawiał, wysłuchał ich i potraktował jak ludzi…

Wśród bardziej kontrowersyjnych osiągnięć prezydenta jest pomysł sprzedaży stadionu klubowi Lech, który z przyczyn oczywistych nie bardzo był tym zainteresowany – remonty obiektu i konieczność ponoszenia pełnej odpowiedzialności za jego stan z pewnością kosztowałyby dużo więcej niż dzierżawa… Innym jest koncepcja wielkiego Poznania złożonego z samego miasta i okolicznych gmin. problem polegał tylko na tym, że prezydent nieopatrznie podzielił się pomysłem z dziennikarzami zanim skonsultował to z włodarzami ościennych gmin, którzy poczuli się urażeni.

Połowicznym sukcesem można nazwać powstanie przejścia naziemnego przy dworcu PKP – ma ono powstać w sierpniu, projekt jest już znany, minusem jest jedynie to, że będzie prowadziło jedynie przez połowę mostu Dworcowego – z przystanków tramwajowych do wejścia do dworca. Wiceprezydent Wudarski, który był wielkim zwolennikiem powstania tego przejścia przed wyborami, tak zresztą jak i jego szef, wyjaśnił, że ten drugi odcinek na razie nie powstanie, bo władze miasta chcą sprawdzić, czy takie rozwiązanie przejścia sprawdzi się i czy piesi będą z niego korzystać.

Poznań ma także wreszcie oficera rowerowego, wyłonionego w drodze konkursu. Tego też przez poprzednie lata nie udało się załatwić. Nowy oficer ma koordynować i nadzorować działania w tej dziedzinie w mieście, co, biorąc pod uwagę stan naszych dróg rowerowych, bardzo się przyda.

Wreszcie ruszyła sprawa tramwaju na Naramowice – wprawdzie opozycja oburza się, że w budżecie na rok 2015 są jedynie pieniądze na projekt trasy, ale należy pamiętać, że po pierwsze: aby coś wybudować, projekt jest niezbędny, a po drugie: że do tej pory nawet o projekcie, a co dopiero o pieniądzach na ten cel mowy nie było. Proponowano za to trolejbus i szybki autobus, który na zakorkowanej Naramowickiej były szybki jedynie z nazwy.

Nie powstanie Biuro do Spraw Lokatorów, ku oburzeniu oponentów prezydenta Jaśkowiaka, jednak prezydent od początku podkreślał, że nie chodzi mu o powstanie kolejnego biura, ale o rozwiązanie problemu. I trudno mu się dziwić: biur, które mają w nazwie tę tematykę, jest w urzędzie pod dostatkiem, a jak dotąd nic z tego nie wynikało. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest to zaproponowane przez prezydenta: powołanie koordynatora, który egzekwowałby wykonywanie obowiązków przez urzędników.

Udało się wreszcie po latach rozwikłać sprawę Domu Tramwajarza, która była prawdziwą łamigłówką prawną powstałą częściowo z powodu zaniedbania poprzednich władz, a częściowo ze zmiany ustroju. Po latach ciężkiej pracy udało się to rozwikłać, w czym dużą zasługę ma wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Okazało się też, że nagle nie ma problemów z wyznaczeniem linii Warty i powstaniem przeróżnych atrakcji nad rzeką – od ogródków kawiarnianych po przystanie i plaże. W tym roku mają powstać co najmniej trzy z pełnym wyposażeniem, a to ma być dopiero początek. Oby!

Wśród zalet prezydenta Jaśkowiaka należy także wymienić fakt, że znacznie częściej niż jego poprzednik spotyka się z poznaniakami i większości próśb o spotkania nie odmawia, chyba że ma wcześniejsze zobowiązania. Wśród wad – z pewnością zbyt lakonicznie mówienie wówczas, gdy poznaniacy oczekują, żeby trochę “popłynął” – na przykład podczas składania życzeń świątecznych…