Światowy Dzień Pracy Socjalnej

17 marca przypada to właśnie mało znane, ale bardzo ważne święto. Z tej okazji MOPR zaprasza mieszkańców Poznania w godzinach 10.00-14.00 do specjalnego namiotu z logo MOPR-u z ustawionego na ul. Półwiejskiej. Tematem przewodnim w roku 2015 jest: „Promowanie godności i wartości każdego człowieka”.

Celem Światowego Dnia Pracy Socjalnej jest globalna akcja promocji pracy socjalnej. Jest to wydarzenie corocznie organizowane przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych. Ideą tego Dnia jest przybliżenie w tym samym czasie wszystkim osobom na świecie, czym jest praca socjalna oraz kim są pracownicy socjalni. Światowy Dzień Pracy Socjalnej każdego roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim. Hasłem głównym w 2015 roku jest: „Promowanie godności i wartości każdego człowieka”.

Podczas Światowej Konferencji Pracy Socjalnej zorganizowanej w Hong Kongu w 2010 roku zebrali się pracownicy socjalni z całego świata inaugurując proces tworzenia Globalnego Planu Działania dla Pracy Socjalnej i Rozwoju Społecznego (Global Agenda for Social Work and Social Development). Uczestnicy konferencji w Hong Kongu uznali, że można zmienić świat na lepszy, jeśli profesjonaliści będą promować godność i wartość każdej osoby i opowiadać się za światem bardziej sprawiedliwym i przyjaznym człowiekowi.

Prekursorami wydarzenia jakim jest Światowy Dzień Pracy Socjalnej byli pracownicy socjalni działający w ramach Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych (IFSW Europa). Od 1996 roku obchodzony był Europejski Dzień Pracy Socjalnej “Social Work Action Day”. Od 2007 roku obchodzony jest przez IFSW Europa oraz wszystkie regiony IFSW – Światowy Dzień Pracy Socjalnej (World Social Work Day). Pierwsza jego edycja w roku 2007 odbyła się pod nazwą “Globalny Dzień Pracy Socjalnej” (Global Social Work Day). W Polsce w organizację wydarzeń w ramach tego Dnia włączają się pracownicy ośrodków pomocy społecznej oraz podmioty działające na rzecz rozwoju pracy socjalnej jak np. Instytut Rozwoju Służb Społecznych.

Hasła pośrednie w tym roku brzmią:
Utrzymanie praw człowieka dla wszystkich
Doceńmy różnorodność poprzez poszanowanie głosów
Wspólnoty pełne szacunku dla zrównoważonej przyszłości
Pracownicy socjalni w o bronie ludzkiej godności
Uwolnienie milczących/cichych głosów

W namiocie MOPR będzie można uzyskać poradę pracowników socjalnych, pedagogów i psychologów. Specjaliści doradzą też, do kogo się zgłosić, jeśli się potrzebuje pomocy, porady prawnej w konkretnej sprawie lub nietypowym problemie. Warto więc zajrzeć do namiotu – a przy okazji będzie się można przekonać, jak trudna jest praca pracowników socjalnych i jak szerokiej wiedzy oraz wielu umiejętności wymaga…