Odlewnia Volkswagena otwiera się na mieszkańców Wildy

Odlewnia Volkswagen Poznań zaprasza Dni Otwarte dla mieszkańców Wildy. Podczas spotkania mieszkańcy będą mogli zapoznać się z procesem technologicznym oraz przyjaznym środowisku procesom produkcyjnym. Dni Otwarte są elementem dialogu, jaki od wielu lat prowadzą przedstawiciele Volkswagena z mieszkańcami Wildy.

Historia Odlewni Volkswagena na poznańskiej Wildzie rozpoczęła się w lipcu 1996 r., kiedy to spółka Volkswagen Poznań wydzierżawiła teren od Zakładów Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Szybki rozwój zakładu umożliwił trzy lata później rozpoczęcie seryjnej produkcji odlewów ze stopów aluminium. Grunty na własność zostały zakupione w sierpniu 2010 roku. W tym roku mija już 5 lat odkąd nieruchomości na Wildzie należą do Odlewni. Z tej okazji przedstawiciele Volkswagena zaprosili mieszkańców Wildy do odwiedzenia swojego zakładu. Spotkania odbędą się w dwie najbliższe soboty marca (21.03 oraz 28.03). Wizyty rozpoczynają się o godzinie 9:30 oraz 12:00. Konieczne są zapisy telefoniczne.

Podczas zwiedzania mieszkańcy zobaczą obie hale produkcyjne wchodzące w skład odlewni. W pierwszej z nich przybyli goście będą mieli możliwość przyjrzenia się przyjaznej środowisku produkcji rdzeni oraz procesowi odlewania na nowoczesnych liniach odlewniczych i stołach obrotowych. W Hali 2 mieszkańcy będą mogli zapoznać się z  nowoczesnym procesem odlewania ciśnieniowego oraz procesom obróbczym.

Na terenie odlewni od ubiegłego roku funkcjonuje również Szkoła Odlewników, gdzie kształceni są uczniowie w zawodzie operatora maszyn i urządzeń odlewniczych.

– Od samego początku funkcjonowania naszego zakładu staramy się, aby produkcja była jak najbardziej przyjazna Mieszkańcom Wildy. Odlewnia Volkswagen Poznań jest częścią Wildy, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby być dobrym sąsiadem – mówi Mirco Wöllenstein, dyrektor odlewni – Od wielu lat spotykamy się z przedstawicielami mieszkańców – m.in. z radą osiedla, by wspólnie razem omawiać zagadnienia dotyczące funkcjonowania naszej odlewni i jej wpływu na życie mieszkańców osiedla. Dzięki tym spotkaniom poznajemy potrzeby oraz opinie naszych sąsiadów, a dzięki temu wiele udało nam się już udoskonalić.

Dni Otwarte są elementem dialogu, jaki od wielu lat prowadzą przedstawiciela Volkswagena z mieszkańcami Wildy. W ramach rozmów podjęto decyzje m.in. o wybudowaniu nowego parkingu dla pracowników, który poprawił sytuację parkingową na ulicach przylegających do zakładu czy zreorganizowaniu systemu dostaw do zakładu.

Inwestycja ma przyczynić się do poprawy sytuacji parkingowej na Wildzie. W ostatnim roku zreorganizowany został również system dostaw i wywozu piasku. Przed wprowadzonymi zmianami dostawy piasku były realizowane przez całą dobę. Obecnie transport odbywa się tylko w godzinach 6-22. Zmianie uległa również ilość transportów przez bramę od ul. 28 Czerwca 1956 r. na rzecz wjazdu od strony ul. Hetmańskiej (z 27 transportów dziennie zredukowano do 2). Takie rozwiązanie pozwoliło na znaczące zmniejszenie natężenia ruchu wzdłuż ul. 28 Czerwca 1956 r.

– Sukcesywnie wprowadzamy również nową technologię produkcji – mówi z dumą dyrektor odlewni. – Do 2016 roku 90% produkcji rdzeni w odlewni będzie odbywać się w technologii nieorganicznej tzw. anorganik, która pozwoli na radykalne obniżenie emisji substancji zapachowych do otoczenia.  W planach na najbliższy rok jest także budowa wiaty akustycznej, która ograniczy poziom hałasu.

Dobre sąsiedztwo to również wsparcie i współpraca z wildeckimi szkołami podstawowymi. Trwający już ponad 5 lat program Mini Handball pozwala dzieciakom z czterech szkół podstawowych na Wildzie przeżyć przygodę ze sportem zespołowym i spróbować swoich sił podczas wielkiego finału organizowanego tradycyjnie w maju. Jedna z wildeckich szkół jest laureatem programu grantowego Niebieskie Granty Volkswagen Poznań, który promuje projekty podnoszące świadomość ekologiczną.