Czy w Poznaniu jest praca dla speców od IT?

Jest – ale ostatnio jakby mniej. Mimo to targi Kariera IT, które w sobotę odbyły się w Poznaniu, cieszyły się sporym zainteresowaniem. Organizatorzy i wystawcy przygotowali ofertę kilkudziesięciu miejsc pracy.

Szeroko rozumiana branża IT, czyli wszelkiego rodzaju programowanie, tworzenie sieci, administrowanie danymi i inne tego typu czynności, to wciąż szybko rozwijająca się branża gospodarki. Firm w tej branży – zarówno wielkich korporacji jak i niewielkich start-upów – nie brakuje, a studenci kierunków IT są rekrutowani często jeszcze na studiach.

Nic więc dziwnego, że zainteresowanie nowymi pracownikami jest na tyle duże, że organizowane są osobne targi pracy. Taką imprezą były właśnie targi Kariera IT, które w sobotę odbyły się w hotelu Novotel Poznań Centrum.
– Targi Kariera IT organizujemy w Poznaniu już od 2011 roku. Są one przeznaczone dla specjalistów IT oraz absolwentów kierunków informatycznych. Na naszych wydarzeniach oprócz tego, że można znaleźć pracę, są jeszcze organizowane prelekcje, gdzie można się dowiedzieć sporo o nowościach w dziedzinie IT – opisuje Emilia Łuszkiewicz, koordynatorka poznańskiej imprezy. – Na targach wystawiają się duże, międzynarodowe korporacje, które szukają pracowników w całej Polsce. Raczej małych firm, start-upów, nie ma.

Poznań nazywany jest czasem polską stolicą start-upów, jednak może to wynikać z prostego faktu, że międzynarodowe korporacje rzadko kiedy decydują się na otwarcie biura w stolicy Wielkopolski.
– Rynek IT w Poznaniu jest coraz cięższy, Wrocław tutaj góruje. W Poznaniu jeszcze 2 lata temu odczuwaliśmy bardzo duże zainteresowanie i popyt, firmy się rozwijały i szukały pracowników – twierdzi koordynatorka targów. – Teraz coraz mniej firm szuka pracowników, ale myślę, że to są tylko przejściowe problemy.

Mimo to na osoby, które odwiedziły targi, czekało kilkadziesiąt ofery pracy. Specjalistów IT poszukuje m.in. firma Ciber, która swój oddział w Poznaniu stale rozwija.
– Zajmujemy się głównie wsparciem technicznym naszych międzynarodowych klientów, jest to wsparcie IT praktycznie od początku do końca, od zwykłego resetu hasła po wsparcie maszyn produkcyjnych i inne ciężkie tematy – opisuje Benjamin Czech z poznańskiego oddziału Ciber. – Dzisiaj szukamy programistów .NET dla naszego klienta w Norwegii z branży e-commerce, oprócz tego szukamy analityków IT do zespołu wsparcia technicznego, którzy potrafią mówić w różnych językach, a najlepiej po niemiecku.

– Programistów planujemy przyjąć w dużej ilosci, bo jest to projekt stale rozwijany, natomiast na stanowiska w dziale service desk mamy kilka wakatów – dopowiada Marta Łuczak z działu HR firmy Ciber. – Poszukujemy także konsultantów SAP SD.

Targi Kariera IT to jednak nie tylko nowe oferty pracy, ale też możliwości rozwoju – z nietypową propozycją pojawiła się tam firma Nigma Labs.
– Jest to organizacja non-profit, zajmująca się elektroniką i majsterkowaniem – opowiada Sebastian Pożoga, przedstawiciel Nigma Labs. – Poszukujemy nowych członków i chcemy zachęcić ludzi, żeby zainteresowali się nowymi technologiami. Jesteśmy trochę inni, bo nie jesteśmy firmą oferującą pracę. U nas można rozwijać swoje pasje i cieszymy się sporym zainteresowaniem. Na targach prezentujemy zdalnie sterowaną listwę, dzięki której za pomocą przeglądarki, nie ruszając się z miejsca, można przez sieć lokalną włączyć lub wyłączyć jakiś zestaw urządzeń elektrycznych. Tutaj mamy przykład działający akurat na dość prostej zasadzie, ponieważ sterujemy tylko lampką.

Kto zaś nie zdążył pojawić się na sobotnich targach, zawsze może zapoznać się z ogłoszeniami na stronie internetowej wydarzenia – careercon.pl.