Fundusz Mieszkań na Wynajem uruchomił drugą turę mieszkań

To oferta dla wszystkich, którzy potrzebują mieszkania na rok, dwa czy nawet dziesięć – ale nie zamierzają go kupować, nie mają też ochoty zajmować się administrowaniem ani nieruchomością, ani jej częścią. Kto chciałby zamieszkać na Wildzie w bloku przy ulicy Saperskiej, może już rezerwować mieszkanie.

Mieszkania na wynajem przy Saperskiej są efektem działania Funduszu Mieszkań na Wynajem – to komercyjny projekt Banku Gospodarstwa Krajowego, utworzony na wzór podobnych w Europie Zachodniej, ale nowatorski na polskim rynku. Ma na celu rozwój sektora mieszkań na wynajem oraz poprawienie mobilności zawodowej Polaków, a działa na zasadach rynkowych, w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych. BGK powołał dwie spółki: BGK Nieruchomości oraz TFI BGK w celu realizacji zamierzeń tego projektu.

To już druga tura wynajmu lokali w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem. Na pierwszy ogień poszły mieszkania z pierwszej gotowej klatki – od dziś na stronie www.jakusiebie.pl są już lokale z drugiej klatki schodowej: 26 mieszkań 1-pokojowych, 42 mieszkania 2-pokojowe oraz 7 mieszkań 3-pokojowych, o metrażach od 23,6 m kw. do 56,4 m kw.

Wszystkie lokale są wykończone pod klucz, z kuchniami wyposażonymi w zabudowę i sprzęt AGD oraz z w pełni urządzonymi łazienkami, wyposażonymi także w pralki.
– Każde mieszkanie ma także wbudowaną szafę w przedpokoju, jest także gotowe oświetlenie – wyjaśnia Agnieszka Horaczy-Modrzejewska, dyrektor PR BGK Nieruchomości S.A. – Myśleliśmy o tym, by urządzić całe mieszkania, jednak najemcy mogą mieć swoje pomysły na zagospodarowanie wnętrza, będą się chcieli czuć bardziej u siebie, dlatego decyzję pozostawiamy im.

Jak twierdzą przedstawiciele BGK Nieruchomości S.A., mieszkania z pierwszej klatki cieszyły się dużym zainteresowaniem – 17 jest już wynajętych, 6 zarezerwowanych, a na swoich lokatorów czeka 11 tych największych. Ryszard Słowiński, prezes zarządu BGK Nieruchomości S.A. twierdzi, że to, jakim zainteresowaniem cieszyły się lokale, potwierdzało ich wcześniejsze przypuszczenia co do tego, które lokale najszybciej znajdą najemców.
– Segment klienta-najemcy jest zupełnie inny niż segment klienta kupującego – wyjaśnia. – Przy mieszkaniach na sprzedaż najszybciej sprzedają się właśnie te największe i najbardziej atrakcyjne lokale. W naszym przypadku najszybciej znalazły chętnych mieszkania najmniejsze i to potwierdzenie naszych wcześniejszych przypuszczeń. Są to mieszkania dla ludzi znajdujących się na innym etapie drogi życiowej: zaczynających pracę zawodową czy studia.

Mieszkanie może wynająć każdy chętny – obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy, jednak każdy potencjalny najemca musi przejść proces weryfikacji finansowej, która wykaże, czy będzie go stać na płacenie czynszu czy nie. Dowodem może być umowa o pracę, a także wyciąg z konta z ostatnich trzech miesięcy.
– Niewiele osób się nie kwalifikuje – zapewnia prezes. – Osoby o niskich dochodach mogą wynająć mieszkanie razem z kimś innym, bo liczy się wspólny dochód.

Zaletą tych mieszkań jest to, że lokatorzy są zameldowani, administracja zajmuje się wszelkiego rodzaju pracami w budynkach i ich otoczeniu, jest też fundusz na naprawy i odświeżanie mieszkań lokatorów dostają gwarancję niezmienności czynszu. W mieszkaniu można tylko mieszkać, lokatorzy nie będą więc narażeni na uciążliwości z powodu prowadzenia małego warsztatu stolarskiego po sąsiedzku czy jakiejkolwiek innej działalności czy to usługowej, czy to handlowej. Osoby, które nie przestrzegają tych zasad albo są uciążliwe dla sąsiadów, będą  musiały liczyć się z tym, że umowy z nimi będą rozwiązane, a oni sami będą musieli się wyprowadzić. Ta sama zasada obowiązuje, gdy najemca nie płaci czynszu przez 3 miesiące – jednak, jak zastrzegają pracownicy BGK Nieruchomości S.A. – każda sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie. Umowę przed ustalonym terminem może wypowiedzieć też najemca, ale wtedy musi podać powód wypowiedzenia – może nim być na przykład sytuacja rodzinna.

Mieszkanie można wynająć na rok lub dłużej, a im dłuższy najem, tym niższy czynsz. A jaki jest czynsz? Zdaniem pracowników BGK Nieruchomości S.A jest on atrakcyjny w stosunku do cen na poznańskim rynku, które wcześniej zbadali: za mieszkanie o powierzchni 26 m kw. czynsz wynosi 890 zł, a za mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 34 m kw. – 1170 zł. Wynajem mieszkania o powierzchni 53 m kw. to już koszt 1670 zł. Takie ceny obowiązują przy wynajmie na 2 do 4 lat. Do tego trzeba jeszcze doliczyć zaliczkową opłatę eksploatacyjną (90 zł w przypadku kawalerki) opłaty licznikowe oraz – jeśli ktoś będzie chciał – 150 zł za miejsce parkingowe. W tym ostatnim przypadku chętni muszą się pospieszyć – bo miejsc parkingowych przed budynkiem i w podziemiach nie ma tylu, ile jest lokali – ale z dotychczasowych doświadczeń pracowników wynika, że zaledwie połowa najemców jest zainteresowana też miejscem parkingowym, bo reszta zamierza korzystać z miejskiej komunikacji.

Zainteresowani ofertą znajdą ją na stronie www.jakusiebie.pl.