Premiera makiety konceptu Roosevelta 22 w Concordia Design

Miłośników architektury, urbanistyki i dobrego, miejskiego designu zapraszamy 27 marca do Concordia Design. W programie trwającego Festiwalu Short Waves m.in. pokaz filmów architektonicznych, merytoryczna dyskusja „Supermodernizm” oraz premiera makiety konceptu Roosevelta 22, w tym budynku Bałtyk, którego budowa rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku.

Jak będzie wyglądał koncept Roosevelta 22? Już 27 marca o godzinie 20.00 będzie można się mu bliżej przyjrzeć. Tego dnia swoją uroczystą premierę będzie miała makieta obrazująca budynki konceptu Roosevelta 22: Bałtyk, Concordia Design wraz z Podwórkiem pomiędzy nimi oraz najbliższe otoczenie hotel Sheraton i teren MTP z charakterystyczną Iglicą, ukazując wzajemną korelację estetyczną wszystkich trzech podmiotów.  

Następnie makieta na stałe zagości w przestrzeniach Concordia Design i wszyscy mieszkańcy miasta będą mogli przekonać się, jak budynek Bałtyk będzie usytuowany w otoczeniu. Autorami makiety są Kuba Morkowski i Adam Perka, którzy do tej pory pracowali z najlepszymi pracowniami architektonicznymi na świecie i tworzyli makiety takich projektów jak Dom Edgara Kereta czy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Makieta jest pokaźnych rozmiarów (87x127x56 cm) zamknięta w szklanej gablocie. Jej monochromatyczna, czarno-biała kolorystyka pozwala skupić się na kształtach i bryłach budynków dokładnie obrazując skalę przedsięwzięcia i budowy Bałtyku oraz przestrzenny potencjał całego konceptu. Podświetlana, zbudowana z drewna, plexi i szkła wiernie pokazuje, jak zmieni się centrum Poznania już za niespełna 2 lata.

27 marca to również dzień merytorycznej dyskusji na temat architektonicznych rozwiązań w miastach, inspirowaniu się minionymi epokami oraz budynkach, które są spełnieniem szczytnych idei. Uczestnicy Short Talks, w Festiwalu Short Waves obejrzą obraz  Teresy Czepiec „Superjednostka”, który opowiada o budynku marzeń zaprojektowanym przez legendarnego, modernistycznego architekta Le Corbusiera. Tuż po projekcji filmów przewidziano debatę „Supermodernizm” dotycząca modernistycznej architektury w Polsce.

Podczas spotkania podejmowane będą też tematy kondycji architektury modernistycznej w Polsce. Porozmawiamy także o ideach, jakie modernizm próbował wyrazić, oraz na ile to było możliwe ze względu na realia w jakich ten nurt funkcjonował. Zastanowimy się, jakimi kryteriami powinno się oceniać modernistyczne budynki i kiedy możemy nadawać im miano ikony? Pewne jest, że modernizm przemawia do nas mocnymi gestami, które podczas debaty będą dyskutowane i interpretowane na nowo.

Dyskusję poprowadzi Franciszek Sterczewski, poznański aktywista miejski i działacz społeczny, a prelegentami będą Paweł Natkaniec, coarchitekt biorący udział w realizacji projektu Bałtyku z pracowni NOA Natkaniec Olechnicki Architekci oraz członkowie jury Urban View: Piotr Marciniak – architekt, autor jednej z najważniejszych książkowych pozycji ostatnich lat poświęconych poznańskiemu modernizmowi – “Doświadczenie Modernizmu” i Grzegorz Piątek, polski architekt, historyk architektury i członek zarządu Fundacji Centrum Architektury.

Roosevelta 22 ma stać się miejscem aktywnym społecznie, przyciągającym nie tylko ludzi biznesu i branżę kreatywną, ale dzięki publicznej przestrzeni Bałtyku, Podwórka i Concordii także mieszkańców Jeżyc i całego Poznania. Cały koncept to przykład świadomego projektowania przestrzeni publicznej oraz harmonijnego połączenia „starej” i „nowej” architektury.

Bałtyk będzie multifunkcjonalnym budynkiem z nowocześnie zaprojektowaną powierzchnią biurową i usługową. Za projekt budynku Bałtyk i Podwórka odpowiada znana na całym świecie holenderska pracownia MVRDV w kooperacji z polskim biurem NOA Natkaniec Olechnicki Architekci.
Koncept Roosevelta 22 został zaprojektowany w oparciu o najnowsze standardy myślenia o sposobach funkcjonowania przestrzeni publicznej w nowoczesnych metropoliach. Miejsce, które topograficznie znajduje się w rzeczywistym centrum miasta, na styku jego głównych ulic, ma ambicje stać się demokratyczną przestrzenią łączącą biznes, design, kreatywną rozrywkę, integrującą różne społeczności.

Będzie to jednocześnie brama do rewitalizowanej ulicy Święty Marcin, tworząc wspólnie nową miastotwórczą przestrzeń. Siłą konceptu Roosevelta 22 jest połączenie wartości każdego z trzech podmiotów: Bałtyku, Concordii Design oraz Podwórka. Sam Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem w najlepszym wydaniu, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu – Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. To właśnie modernistyczne inspiracje Bałtyku i zaangażowanie społeczne całego konceptu Roosevelta 22 dają pretekst do wzięcia udziału w architektonicznej sekcji Short Waves, która w tym roku „na warsztat” bierze właśnie modernistyczną architekturę.

Short Waves to międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych. Podejmuje ważne społecznie tematy, prowokuje, zmusza do namysłu. Podczas swojego „światowego tourne”, które rozpoczęło się 6 marca, Short Waves gości w ponad stu miastach na sześciu kontynentach. Festiwalowy finał, jak co roku, odbywa się w Poznaniu. Nowością w programie jest międzynarodowy konkurs filmów traktujących o architekturze, designie i urbanistyce. Projekcje filmów biorących udział w konkursie Urban View prezentowane będą 26.03 w Concordia Design. Dlaczego akurat tam? Bo to miejsce sprzyjające dyskusji o dobrej architekturze, a sponsorem nagród w konkursie Urban View są inwestorzy zaangażowani w koncept Roosevelta 22, na który składać się będą: Concordia Design i biurowiec Bałtyk wraz z Podwórkiem – miastotwórczą przestrzenią, która pomiędzy nimi powstanie.