Wielki Poznań? Uniwersytet Ekonomiczny zaprasza na debatę!

Czy jest prosty sposób na to, by poznaniaków było więcej, budżet miasta był większy, a miejskich terenów więcej? Jest – ale rodzi wiele obaw. Chodzi oczywiście o przyłączenie okolicznych gmin. Dlatego też potrzeba merytorycznej, faktograficznej wielowątkowej dyskusji, a taką zapowiada Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zaprasza na zamkniętą dyskusję, na temat dla Poznania istotny nie tylko administracyjnie, ale przede wszystkim finansowo. Debata „Czy Poznań powinien poszerzać granice?” toczyć się będzie wokół zagadnień metropolitalnych. Już 31 marca goście i uczestnicy UEP odpowiedzą na pytania o konsekwencje przyłączenia gmin ościennych.

Duży może więcej. Czy sprawdzi się to w przypadku Poznania? Jakie są plusy, a jakie minusy powiększenia stolicy Wielkopolski o Suchy Las, Komorniki i Luboń? Po przyłączeniu sąsiednich gmin Poznań zyska dodatkowe 60 procent obecnej powierzchni. Zyska na tym również poznański budżet – i to o 440 mln na 5 lat. Nic dziwnego, że wielkiego Poznania chce prezydent Jacek Jaśkowiak, za swój priorytet podając wzrost wpływów z PIT.

Nie wszyscy podzielają jego wizje. W Suchym Lesie i Komornikach dochód na mieszkańca jest wyższy, a obciążenia podatkowe niższe. Mieszkańcy boją się, że będą marginalizowanymi peryferiami Poznania, z wyższymi kosztami życia, utraconymi przywilejami i brakiem realnego wpływu na decyzje o alokacji środków budżetowych. Czy ten scenariusz się sprawdzi? Organizatorzy zapowiadają przedstawienie danych, analiz, przykładów innych miast, a także plusy i minusy fuzji. Uczestnicy zastanawiać się będą nad tym, co jest najważniejsze dla Poznania, jego mieszkańców, dla regionu, w co inwestować i jak pozyskać na to środki.

Na debatę zaproszono osoby o głosie w tej sprawie najsilniejszym: Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, Jana Grabkowskiego, starostę poznańskiego, a także członków Rady Metropolii. Merytorycznie debatę wesprą eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wprowadzenia do dyskusji dokona prof. Waldemar Budner, kierownik Katedry Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej UEP. Do debaty są także zaproszeni mieszkańcy Poznania i powiatu – organizatorzy liczą na to, że ich obecność i pytania będą dużym wkładem w dyskusję.