Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego: kamień węgielny wmurowany

Muzyk, mąż stanu, gorący patriota i sprawca wybuchu Powstania Wielkopolskiego wreszcie będzie miał swój pomnik w Poznaniu. Stanie on przed Akademią Muzyczną, która nosi jego imię, na placu innego wybitnego muzyka i patrioty, profesora Stefana Stuligrosza.

– Już chyba najwyższa pora – powiedziała profesor Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu, ciesząc się nie tylko z samego faktu wmurowania kamienia węgielnego pomnika, ale też jego wyglądu.
– Poprzednie wersje pomnika wzbudzały kontrowersje – przyznaje rektor. – Ale ta klasyczna postać od razu spodobała się i senatowi, i studentom, gdy zobaczyli wizualizacje. Paderewski w tej wersji nie tylko zaprasza do Auli Nova, ale nawet jakby tu koncertuje. To dobre połączenie i piękny prezent dla uczelni na 95-lecie…

Jednak 1 kwietnia miało miejsce dopiero wmurowanie kamienia węgielnego pod przyszły pomnik, które odbyło się w niezwykle uroczystej oprawie. Przemawiał dr Marian Król, prezes Towarzystwa Hipolita Cegielskiego, dzięki któremu doszło do zrealizowania koncepcji pomnika, głos zabrał marszałek Marek Woźniak, który wchodził w skład komitetu honorowego budowy pomnika, odczytano również szereg listów gratulacyjnych od polityków.

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości przeszli na plac Stefana Stuligrosza, gdzie stanie pomnik – jego montaż zaplanowano na maj tego roku – a wmurowania kamienia węgielnego wspólnie dokonali Dominik Górny, członek zarządu THC, oraz Sławomir Lechna, redaktor naczelny “Naszego Głosu Poznańskiego”.  

Warto dodać, że uroczystość wmurowania kamienia nastąpiła w roku, w którym obchodzimy 155. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego i w 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Autorem projektu i wykonawcą pomnika jest artysta rzeźbiarz Rafał Nowak, a odlew pomnika wykonała firma “Garstka studio” Piotra Garstki.