Czasem słońce, czasem deszcz, czyli Wielkanocna aura na przestrzeni lat

Wszystkim tym, którzy liczyli na zielone święta, pogoda za oknem zdaje śmiać się w twarz. Większość już pogodziła się z perspektywą zimowej Wielkanocy, choć optymiści nadal po cichu liczą na cudowne rozpogodzenie. Czy słusznie? Jak pokazują poprzednie lata, pogoda w tym czasie potrafi zaskoczyć.

Wielkanoc jest świętem ruchomym, które wypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Według postanowień Soboru święto to  nigdy nie będzie możliwe wcześniej niż 22 marca i później niż 25 kwietnia. Oznacza to, że rozbieżności w pogodzie w poszczególnych latach mogą być dość duże. Przykładem są święta w 2000 roku, które wypadały 23 kwietnia. Tamtego roku padł rekord, a temperatura na zewnątrz osiągnęła 29 stopni! Tak było m.in. w Słubicach. Pogoda dopisała również nad Bałtykiem. Wiele osób skorzystało wówczas ze słońca i postanowiło spędzić wolne dni na wybrzeżu, “zbierając” pierwszą opaleniznę.

W 2014 także mogliśmy cieszyć się w czasie świąt Wielkiej Nocy ciepłym powietrzem. Po dość łagodnej zimie i wiośnie, która zawitała wyjątkowo szybko, zielona Wielkanoc nie była zaskoczeniem. Święta te okazały się najładniejszymi od 14 lat. Co prawda, wypadały one dość późno, bo 20 kwietnia, ale pora ta nie zawsze oznaczała łagodną aurę. Dowodem są święta 1981, kiedy Wielkanoc wypadła 19 kwietnia, a ludzie zmuszeni byli zmierzyć się nie tylko z przymrozkami, ale miejscami również ze śniegiem. Z kolei w 2002 roku na przełomie marca i kwietnia, mimo że Polacy przygotowani byli na kapryśną aurę, temperatura w niektórych miejscach dochodziła do 20 stopni.

W ostatnich latach często zdarzało się, iż spóźnione zadośćuczynienie za zielone Boże Narodzenie przynosiła nam biała Wielkanoc. W 2013 roku zima przeciągnęła się aż do początku kwietnia. Śnieg padał w całej Polsce, a ujemna temperatura pozostawiała wiele do życzenia, utrudniając wielu rodzinom tradycyjny świąteczny spacer. Niektórzy jednak z humorem przyjęli niesprzyjające warunki. Na ulicach zagościły wielkanocne króliczki… ulepione ze śniegu.

Podoba sytuacja miała miejsce w 2008 roku, kiedy to na Wielkanoc przez kraj przechodziły śnieżyce. Miejscami w Polsce leżało nawet kilkanaście centymetrów śniegu (i to nie tylko w górach), a słupki rtęci obniżały się do minus 9 stopni. Ciężkie warunki odbiły się również na kierowcach, którzy musieli przedzierać się w tym czasie przez ogromne korki, spowodowane opadami.

Jaka będzie Wielkanoc AD 2015? Po kilku dniach słonecznej pogody w ostatnim czasie, wielu z nas zaczęło wyciągać z szafy lżejsze ubrania. Niestety prognozy nie są zbyt optymistyczne, radzimy więc jeszcze na chwilę wskoczyć w dobre, nieprzemakalne buty. Jak głoszą prognozy, podczas tych świąt ma nie zabraknąć niczego. Będą więc opady śniegu, deszcz i wiatr. Dla miłośników słońca mała osłoda – ono też chwilami ma się pojawiać. Temperatura ma wahać się w okolicach 7 stopni Celsjusza. Pogoda będzie więc dość nieprzewidywalna, ale to akurat podczas świąt wielkanocnych dziwić już nie powinno…