17 kwietnia Poznań opanują ułani!

Zawody kawaleryjskie Militari, defilada ulicami miasta i festyn rodzinny na Cytadeli – to już po raz trzydziesty 17 kwietnia rozpoczną się Dni Ułana – Święto 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Święto Pułkowe 15. Pułku Ułanów Poznańskich ma już niemal 100-letnią tradycję, natomiast w obecnej formie, pod nazwą Dni Ułana, odbędzie się w tym roku już po raz 30. Przed wojną ułani nazywani byli “dziećmi Poznania”, a ich święto było również świętem całego miasta. Obecnie organizatorzy tej uroczystości – Towarzystwo Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich – starają się nawiązać do tych znakomitych tradycji i przypomnieć miastu tę część jego historii.  

Historia 15. Pułku Ułanów Poznańskich ściśle związana jest z Miastem Poznań. To w stolicy Wielkopolski zawiązała się pierwsza jednostka kawalerii Powstania Wielkopolskiego, Konni Strzelcy Straży Poznańskiej, która spontanicznie przyjęła narodowe, biało-czerwone barwy.

Ułańskie serce Polski bić będzie w dniach 17-19 kwietnia w Poznaniu, gdzie mieścił się historyczny garnizon Ułanów Poznańskich, i 24 kwietnia w Wędrzynie – miejscu stacjonowania 15. batalionu Ułanów Poznańskich, dumnych następców „dzieci Poznania”. Obecnie to ci żołnierze formalnie kontynuują tradycje poznańskiego Pułku w Wojsku Polskim.

– Dni Ułana są wyjątkowe pod kilkoma względami – mówi Adam Bech, prezes Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. – Po pierwsze, są one obchodzone prawie nieprzerwanie od 1925 roku. Po drugie, towarzyszy im niezwykła oprawa, i po trzecie, uroczystości te obchodzone są w dwóch miejscach (Poznaniu i Wędrzynie) niemalże komplementarnie.

Początki dużej imprezy były jednak bardzo skromne, jak wspominał Michał Andrzejak, zastępca szefa biura prasowego Dni Ułana.
– To miała być w zamyśle jednorazowa akcja – opowiadał. – Jej organizatorzy bali się, żeby nie wyszła z tego operetka, ponieważ był to moment wspominania poległych kolegów. Dzisiaj natomiast wspominamy ponad 360 nazwisk. A wielu, którzy 30 lat temu zaczynali Dni Ułana, dzisiaj już nie ma…

Przed nami jubileuszowe, XXV Ogólnopolskie Kawaleryjskie Zawody Militari, które odbędą się na terenie CWJ Hipodrom Wola w Poznaniu. Nie zabraknie również stałych elementów święta, jak capstrzyk i apel poległych, uroczysta msza święta i oficjalne uroczystości pod pomnikiem ułanów przy Starym Rynku, oddanie hołdu historycznemu sztandarowi pułku oraz barwna defilada kawalerii ulicami miasta. Całość zwieńczy piknik rodzinny na Cytadeli. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Program obchodów Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich i XXX Dni Ułana 2015:
CZWARTEK,16 KWIETNIA
godz. 20.00 | CWJ Hipodrom Wola
Odprawa techniczna zawodników

PIĄTEK, 17 KWIETNIA
XXV Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie MILITARI | CWJ Hipodrom Wola
Zawody konne:
godz. 9.00-13.00 – Ujeżdżenie
godz. 11.00-16.00 – Przegląd mundurowy/strzelanie
godz. 13.00-18.00 – Kros

SOBOTA,18 KWIETNIA
XXV Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie MILITARI | CWJ Hipodrom Wola
Zawody konne:
godz. 7.00-10.00 – Skoki
godz. 10.00-13.00 – Lanca
godz. 13.00-16.00 – Szabla

godz. 19.40
Plac Mickiewicza;
Przejazd ułanów trasą Św. Marcin – Marcinkowskiego – Paderewskiego – do ul. Ludgardy

godz. 20.00
ul. Ludgardy/Paderewskiego – Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich
Przyznanie nagród w konkursie wiedzy o pułku
Apel poległych z udziałem prezydenta Poznania i gości honorowych

godz. 21.30
CWJ Hipodrom Wola
Spotkanie koleżeńskie – ogłoszenie wyników zawodów

NIEDZIELA,19 KWIETNIA – Poznań
godz. 10.00
Kościół o.o. Franciszkanów – Wzgórze Przemysła
Uroczysta Msza Św. za dusze poległych i pomordowanych ułanów poznańskich

godz. 10.45-11.00
Plac Mickiewicza – ul. Paderewskiego
Przemarsz kolumny konnej i zmotoryzowanej

godz. 11.00
ul. Ludgardy – Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich
Uroczystość pod pomnikiem pułkowym
Wystąpienie zaproszonych gości
Wręczenie odznak pamiątkowych żołnierzom batalionu

godz. 12.00
Stary Rynek, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Oddanie hołdu historycznemu sztandarowi pułku
Wręczenie honorowych odznaczeń

godz. 11.00-17.00
PIKNIK RODZINNY – Cytadela
Festyn z udziałem grup rekonstrukcyjnych i wojska, z licznymi atrakcjami dla dzieci. Podczas tegorocznych Dni Ułana studenci Akademii Wychowania Fizycznego zaproszą rodziców z dziećmi do dawnych gier i tradycyjnych zabaw pochodzących z różnych kultur, które są nie tylko doskonałym treningiem koordynacji i sprawności, ale również pracy zespołowej. Podczas pikniku odbędą się również warsztaty plastyczne dla dzieci oraz pokazy kaskaderów konnych i woltyżerki.
KAPELA
Gra polega na trafianiu kamieniem w stożek ustawionych kamieni przez stojących na obwodzie koła uczestników tak, aby zburzyć go. Kapeli pilnuje „kapelmistrz” wyposażony w nakrycie głowy (kapelusz/czapka).

KUBB
Zawodnicy dzielą się na 2 drużyny. Każda staje przy własnej linii końcowej, na której stoją jej obrońcy. Gra toczy się turami – zmiana następuje po wyrzuceniu przez drużynę wszystkich drewnianych kołków.

PETANQUE
Dwie drużyny grają przeciwko sobie. Składają się one z dwóch lub trzech graczy, którzy mają łącznie 6 kul na drużynę. Zawodnicy rzucają kule z okręgu o średnicy 35-50 cm, a w czasie rzutu obie stopy rzucającego muszą dotykać ziemi tak długo, aż rzucona kula spadnie na ziemię.

RZUCANIE PODKOWĄ/QOITS
Zawodnicy rzucają podkową z pola gry kolejno w kierunku jednego pręta. Pełnym trafieniem określa się rzut, gdy podkowa uderzając płasko o podłoże nasunie się na pręt. Gracz który uzyskał pierwszy określoną (umówioną) liczbę punktów zostaje zwycięzcą.

CROQUET
Na wcześniej rozstawionym polu, z zaznaczonymi w odpowiednim miejscu bramkami, grający muszą przeprowadzić swoją kulę uderzając drewnianymi, specjalnie do gry przygotowanymi młoteczkami, tak szybko, jak to tylko możliwe.

BIERKI
Na wzór bierek stołowych gra w duże (około 1 m długości) bierki z zasadą zebrania ich jak największej liczby.

LINA
W zależności od grupy chętnych zabawa polega na drużynowym lub indywidualnym przeciąganiu liny.

ŁAMIGŁÓWKA
Propozycja wspólnego ułożenia prostej, wykonanej z litego drewna łamigłówki dla rodziny, grupy przyjaciół, nieznajomych. Doskonała zabawa kształtująca współpracę.

PIĄTEK, 24 KWIETNIA
Wędrzyn (powiat sulęciński)
Obchody Święta w 15. Batalionie Ułanów Poznańskich Wędrzyn – garnizon
godz. 9.00 – Msza w intencji ułanów poznańskich (kościół garnizonowy)
godz. 10.00 – uroczystości oficjalne (koszary)
godz. 11.30 – pokazy sprzętu wojskowego
WSTĘP WOLNY