Straż miejska rozpoczęła kontrole czystości. Jakie są efekty?

Już przed Wielkanocą strażnicy miejscy zapowiadali kontrole czystości chodników, jakie rozpoczną się po świętach. Właściciele czy zarządcy nieruchomości mogli się więc przygotować na taką wizytę – na przykład sprzątając. Wielu to uczyniło, ale niektórzy… Oto relacja strażników z kontroli na Grunwaldzie.

Pierwsze zostały sprawdzone chodniki przy ul. Kolejowej, które zawsze słynęły z zanieczyszczeń. Jednak nie tym razem. Od samego początku, idąc od strony ul. Łukasiewicza, chodniki po obydwu stronach były czyste. W wielu miejscach wymagają przynajmniej naprawy, ale wyraźnie widać było świąteczne porządki. Dopiero na wysokości numeru 1-3 pas zieleni pomiędzy chodnikiem a ścianą budynku był mocno zanieczyszczony. Przechodzących straszy tam zaparkowany wrak Żuka, a miotły wymaga także tam sama jezdnia. Wrakiem zajmuje się już strażnik z Grunwaldu (ustalony został właściciel pojazdu, który powinien w najbliższych dniach zadbać o swój pojazd). Natomiast pas zieleni oraz jezdnia zostanie posprzątana na zlecenie ZDM.

Kolejne chodniki zostały zlustrowane przy ul. Lodowej – tam strażnicy zwrócili uwagę na brudny chodnik przy prywatnej nieruchomości. Budynek jest opuszczony i brak gospodarza widać z daleka: na chodniku wzdłuż ogrodzenia zalegają stare liście, pojemnik na odpady komunalne wrzucono za płot, a na całej działce panuje bałagan (właściciel nieruchomości został już ustalony i wysłano mu wezwanie do stawiennictwa w siedzibie straży miejskiej).

Natomiast przy ul. Wojskowej strażnicy przekazali do ZDM konieczność posprzątania jezdni. A ich szczególną uwagę zwróciła kobieta, która w trakcie spaceru z psem nie posprzątała jego odchodów. Na pytanie funkcjonariusza, dlaczego tak postąpiła, odpowiedziała bez namysłu: przecież nikt nie sprząta!
– Mamy nadzieję, że wychowawczy mandat karny sprawi, że przynajmniej ta pani będzie po swoim piesku sprzątała – komentują strażnicy.
 
To były pierwsze, ale nie ostatnie, kontrole w ramach wiosennej batalii o czyste chodniki – strażnicy sprawdzą je w całym mieści, proszą też o pomoc mieszkańców – jeśli ktoś zauważy brudny chodnik, o którym zapomniał zarządca, może poinformować straż miejską telefonicznie: 61 878 56 67, pocztą elektroniczną: sm@um.poznan.pl lub poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.sm.poznan.pl.