Czy Poznań powinien poszerzać granice?

To temat debaty na Uniwersytecie Ekonomicznym, którą zaplanowano na 15 kwietnia. Jej uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy Poznań powinien podążyć drogą Zielonej Góry, a udział w debacie wezmą Jacek Jaśkowiak prezydent Poznania, Jan Grabkowski starosta poznański, członkowie Rady Metropolii, przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz przedstawiciele środowisk opiniotwórczych.

Gdyby Poznań połączył się z okolicznymi gminami, poznaniaków byłoby więcej, samo miasto stałoby się dużo większe, no i co zza tym idzie – więcej byłoby środków w budżecie miasta. Na razie najwięcej jest jednak obaw. Przeważają te o większe koszty życia. Jak każda decyzja strategiczna – i ta rodzi spekulacje i emocje. Stąd potrzeba merytorycznej, faktograficznej dyskusji, wielokątnego spojrzenia i rzeczowych analiz.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zaprasza na zamkniętą dyskusję na temat dla Poznania istotny nie tylko administracyjnie, ale przede wszystkim finansowo. Debata „Czy Poznań powinien poszerzać granice?” toczyć się będzie wokół zagadnień metropolitalnych. Już w przyszły wtorek odpowiemy na pytanie o konsekwencje przyłączenia gmin ościennych.

Duży może więcej. Czy sprawdzi się to w przypadku Poznania? Jakie są plusy, a jakie minusy powiększenia stolicy Wielkopolski o Suchy Las, Komorniki i Luboń? Po przyłączeniu sąsiednich gmin Poznań zyska dodatkowe 60 procent. Zyska na tym również poznański budżet – i to o 440 mln na 5 lat. Nic dziwnego, że wielkiego Poznania chce prezydent Jacek Jaśkowiak, za swój priorytet podając wzrost wpływów z PIT. Nie wszyscy podzielają jego wizje. W Suchym Lesie i Komornikach dochód na mieszkańca jest wyższy, obciążenie podatkowe niższe. Mieszkańcy boją się, że będą marginalizowanymi peryferiami Poznania, z wyższymi kosztami życia, utraconymi przywilejami i brakiem realnego wpływu na decyzje o alokacji środków budżetowych. Czy ten scenariusz się sprawdzi? Przedstawimy dane, analizy, przykłady innych miast, plusy i minusy fuzji.  Zastanowimy się co jest najważniejsze dla Poznania, jego mieszkańców, dla regionu. W co inwestować, jak pozyskać na to środki. Jakie są opcje budżetowania.  

Na debatę zaprosiliśmy osoby o głosie w tej sprawie najsilniejszym: Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, Starostę Poznańskiego Jana Grabkowskiego, członków Rady Metropolii. Merytorycznie debatę wesprą eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wprowadzenia do dyskusji dokona prof. Waldemar Budner, kierownik Katedry Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej UEP. Pragniemy, aby w polemice nie zabrało pytań i opinii ze strony reprezentujących interesy mieszkańców mediów, stąd liczymy gorąco na Państwa obecność.

Data i miejsce: 15 kwietnia 2015 r., godz. 12.00, sala 236 gmach główny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (al. Niepodległości 10).