Co widzę, gdy tańczę? Projekt Tuning Scores otwiera drzwi dla widzów

11 polskich artystów różnych dziedzin, od 8 kwietnia, bierze udział w trzytygodniowym projekcie choreograficznym Tuning Scores, w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec. Pracę prowadzą amerykańska choreografka Lisa Nelson i brytyjski kompozytor Scott Smith. W dniach od 16-23 wszyscy chętni mogę się przyglądać efektom pracy.

W ramach programu Stary Browar Nowy Taniec przez trzy tygodnie ponad dziesiątka polskich artystów (między innymi choreografów, muzyków, reżyserów, architektów) bierze udział w treningach Tuning Scores. Część praktyki otwarta została także dla mniej doświadczonych artystów. Projektowi towarzyszą bowiem dwie 5-dniowe sesje otwartych lekcji. Uczestnicy pracują nad świadomym sterowaniem zmysłami w czasie poruszania się, a także podczas oglądania tańca. Badają biologiczne, kulturowe oraz swoje własne, wrodzone schematy, które wpływając na zmysły, budują ludzkie doświadczenia. Skupiając się na wzroku, dotyku i słuchu, tworzą spontaniczne kompozycje. Kreując przestrzeń swobodnej gry, inicjują ”dialog w działaniu” – dialog z przestrzenią, czasem, ruchem i pragnieniem, by skomponować własne doświadczenie. Poszukiwania te pozwalają na wnikliwy wgląd w procesy tworzenia oraz wykonywania tańca.

Tuning Scores to improwizacyjna praktyka kompozycyjna oraz badawcza, będąca jednocześnie spektaklem samym w sobie. Praktyka opiera się na studiowaniu funkcjonowania naszych zmysłów jako fizycznej podstawy wyobraźni. Pytania jakie pojawiają się w procesie krążą wokół zagadnień: co tak naprawdę postrzegamy, gdy patrzymy na taniec? Oraz: co postrzegamy, gdy sami tańczymy?

Lisa Nelson jest amerykańską performerką, improwizatorką i twórczynią metody Tuning Scores. Jeździ po świecie występując, ucząc i tworząc spektakle, pielęgnując także wieloletnie współprace z innymi artystami, wśród których znajduje się między innymi legendarny Steve Paxton. Przez ostanie 25 lat autorka Tuning Scores Lisa Nelson oraz muzyk Scott Smith angażują się w praktykowanie tej metody na wielu artystycznych obszarach i w wielu kulturowych kontekstach.

Projekt w Poznaniu jest bezpośrednim wynikiem tygodniowego laboratorium, jaki Lisa Nelson przeprowadziła w Starym Browarze w listopadzie 2012 roku w ramach Alternatywnej Akademii Tańca. Tym razem widzowie będą mogli obserwować praktykę Tuning Scores aż pięciokrotnie:

16.04 (czw),  o godzinie 19:00 w galerii Art Stations, poziom 1 (pokaz)
18.04 (sob), o godzinie 16:00 w Studiu Słodownia +3 (drzwi otwarte)
19.04 (nd), o godzinie 16:00 w Studiu Słodownia +3 (drzwi otwarte)
22.04 (śr), o godzinie 16:00 w przestrzeni handlowej Pasażu Starego Browaru (praktyka)
23.04 (czw), o godzinie 19:00 w galerii Art Stations, poziom 1 (pokaz kończący + dyskusja – prow. Joanna Leśnierowska)

Grupa projektowa zaprezentuje wyniki swojej pracy także w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w sobotę 25.04 o godzinie 15:00 w parku (w przypadku deszczu na dziedzińcu) oraz w niedzielę 26.04 o godzinie 19:00 w Sali Laboratorium.

Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.