Czy Poznań rzeczywiście wróci nad Wartę?

Jest na to szansa – bo choć oczywiście przez stolicę Wielkopolski Warta płynie i płynąć będzie, to jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku lat są podejmowane działania, aby nie była to biała (tudzież: czarna i mętna) plama na planie miasta. W tym roku działań ma być wyjątkowo dużo, od przyszłego roku natomiast w okolice Warty mogą być zainwestowane naprawdę duże pieniądze.

Czego brakuje nad Wartą – porządku, inwestycji, plaż miejskich, miejsc do odpoczynku, dróg rowerowych, marin i wypożyczalni sprzętu pływającego? Z pewnością tego wszystkiego. Choć co prawda miejsc, w których można po prostu usiąść i się zrelaksować nie brakuje (chociażby na Szelągu czy na Ratajach) to jednak jedno jest pewne: infrastruktura wzdłuż poznańskiego odcinka Warty jest bardzo uboga.

To się jednak powoli zmienia. Tylko w tym roku zostanie uruchomionych kilka plaż miejskich – dotąd była tylko jedna, na Chwaliszewie.
– W tym roku plaża tam również zostanie stworzona. Do tego jednak powstanie plaża na cyplu przy moście Bolesława Chrobrego (tam też znajdzie się tymczasowa marina – przyp. red.), przy osiedlu Piastowskim oraz na Szelągu – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. – Chcemy je uruchomić 1 czerwca. Każda z plaż będzie miała swojego operatora, dlatego liczymy też na to, że każda z nich będzie miała swoją własną, unikalną specyfikę.

Plaża to jednak nie wszystko – skoro jest rzeka, to warto byłoby po niej… żeglować. To ma być możliwe w tym roku na kilka sposobów. Po pierwsze już podczas długiego weekendu majowego czynna ma być wypożyczalnia sprzętu pływającego przy Bramie Poznania. Stamtąd też podczas wakacji mają wyruszać spływy kajakowe i na tratwach. Także podczas długiego weekendu majowego ma być dostępna… żegluga po Warcie.

– W ramach akcji “Poznań za pół ceny” będą dostępne trzy statki: Bajka, Karolinka i Biała Dama – informuje Jan Mazurczak, szef Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. – Jeżeli to się sprawdzi, to we wrześniu zorganizujemy Dni Rzeki Warty, czyli coroczny przegląd tego, co się nad Wartą dzieje.

Regularne rejsy po poznańskim odcinku Warty mają ruszyć w czerwcu, podobnie jak plaże miejskie.

Ale to nie wszystko – sporo się dzieje na terenie przy moście Królowej Jadwigi powstaje kolejna plaża, przy Towarzystwie Wioślarskim “Polonia”. Tam ma powstać takie niewielka restauracja i ogród, w przyszłości natomiast w okolicy może powstać także marina.

Sporą szansą dla Poznania są także środki europejskie i tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. W ramach takiego programu dla poznańskich działań nad Wartą zapisano aż 4 mln euro! Te pieniądze mogłyby być wydane np. na kompleksowe dokończenie Wartostrady.
– Te środki będą uruchamiane od przyszłego roku, i to całkowicie bezkonkursowo – tłumaczy wiceprezydent Wiśniewski. – To jest oczywiście na razie tylko propozycja, która wymaga jeszcze ostatecznych uzgodnień z urzędem marszałkowskim. Póki co będziemy w tym roku realizować odcinek pomiędzy mostem Lecha a Bramą Poznania (ten projekt wygrał głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego na 2015 rok – przyp. red.).

Do nadwarciańskiego “boomu” warto jeszcze dodać informacje o inwestycjach czysto komercyjnych – jedna z nich (osiedle Portowo) ma mniej szczęścia, ponieważ ze względów administracyjnych budowa wciąż nie może ruszyć. Wkrótce natomiast rozpocząć ma się inna inwestycja: na Chwaliszewie spółka SGI przygotowuje się do budowy apartamentowca.