To będzie maraton… nietypowy!

W niedzielę 14 czerwca na poznańskiej Malcie wystartuje trzecia już edycja Sztafety Maratońskiej XLPL Ekiden. Choć biegów różnego rodzaju w Poznaniu nie brakuje, to jednak Ekiden będzie niezwykły, bowiem główną rolę grać będą poszczególne drużyny, które łącznie będą miały do pokonania dystans maratoński.

Podstawowym celem tej inicjatywy jest promowanie zespołowego biegania, przede wszystkim drużyn firmowych. Ten długodystansowy bieg jest nie tylko okazją do zdrowej rywalizacji, współzawodnictwa oraz dobrej zabawy, ale również stanowi świetny sposób na integrację zespołu i przedstawicieli różnych środowisk.

Znajdujące się w nazwie sztafety słowo “Ekiden” z pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy.
– Źródłem sztafety był system transportowy i pocztowy działający w Japonii w czasach dawnych, polegający na tym, że podczas trasy w określonych punktach zmieniali się kurierzy lub ich konie, dzięki czemu wiadomości i towary były przesyłane szybciej i pewniej – wyjaśnia Rafał Szymkowiak, prezes i założyciel Fundacji XLPL oraz Kancelarii Prawnej PragmatIQ.

To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni wykształciły się największe tradycje tego typu biegów, a udział w niektórych sztafetach jest prestiżem, o którym marzy wielu Japończyków. Wielu z nich przepełnia duma i honor, gdy mogą własnym wysiłkiem przyczynić się do sukcesu zespołu, firmy lub danej drużyny.

– Ja sam wolę biegać drużynowo a nie indywidualnie, bo wówczas pracuje się dla zespołu, wtedy też mobilizacja jest znacznie większa – zapewnia Artur Kujawiński, dyrektor sportowy i organizator XLPL Ekidenu. – Podczas biegu często pojawiają  się kryzysy, ale mimo złego samopoczucia człowiek nie chce zejść z trasy, bo każda sekunda jest dla drużyny ważna, gdyż walczy się dla drużyny. I mamy nadzieję, że tą konkurencją rozsławimy całą Wielkopolskę.

Warto również odnotować, że pełny dystans Sztafety Maratońskiej XLPL, który ma do przebięgnięcia każda sztafeta, odpowiada dystansowi klasycznego maratonu – tj. 42 kilometry 195 metrów.
– Ten bieg jest dla biegaczy, którzy chcą zmierzyć się z tym dystansem w inny sposób i pokonać go jak najszybciej. Z jednej strony są to zawodnicy doświadczeni, z drugiej amatorzy. Mamy kluby biegowe, zespoły przyjaciół i sąsiadów, poszczególne działy firm. Sztafeta to taki rodzaj pikniku sportowego, gdzie wszyscy się dopingują, bawią się i cieszą, we wspólnym oczekiwaniu na wynik końcowy – dodaje Rafał Szymkowiak.

Trasa biegu zostanie poprowadzona po pętli o długości 5 400 m. Jedynym wyjątkiem będzie długość pętli pierwszej zmiany. Co ważne, trasa biegu (poprowadzona wokół jeziora Malta) ma charakter spacerowy i nie jest formalnie wyłączona z ruchu dla osób postronnych. Organizator dołoży jednak wszelkich starań, aby na czas biegu była ona dostępna wyłącznie dla jej uczestników, chociaż nie gwarantuje, że na trasie nie pojawią się inne osoby.

Dystans sztafety będzie podzielony na 6 zmian w następującej kolejności: 4 395 m + 10 800 m + 10 800 m + 5 400 m + 5 400 m + 5 400 m. Oprócz tego, trasa będzie posiadała oznaczony każdy kilometr.  
Start pierwszej zmiany sztafety będzie miał miejsce przy Hotelu HP Park Poznań, przy ul. Baraniaka 77. Z kolei meta biegu będzie znajdować się przy trybunach, obok strefy zmian, która zostanie specjalnie wydzielona. Dokonywane będą w niej zmiany między poszczególnymi członkami sztafety.
Każdą drużynę obowiązuje limit czasu na pokonanie całego dystansu maratonu wynoszący 4 godz. i 30 min.

Na zakończenie każdy uczestnik sztafety otrzyma pamiątkowy medal. W tym roku będzie on miał kształt puzzla, a po odpowiednim ułożeniu przez członków danej drużyny swoich sześciu medali utworzą one razem niezwykły sześciokąt.

Organizatorzy spodziewają się udziału w sztafecie około 250 drużyn, ale limit ten może zostać przekroczony. Do tej pory zgłosiło się już ponad 110 zespołów.
– W ubiegłym roku wystartowały 204 drużyny, głównie sportowe i firmowe, które reprezentują wielkopolski biznes. Z kolei do tej edycji zgłosili się już policjanci, strażacy, a nawet fani Lecha – informuje Rafał Szymkowiak.

Dodatkowo tegoroczną edycję sztafety uświetni swoją obecnością Grzegorz Urbańczyk, triumfator polskiej edycji biegu Wings for Life World Run 2014.
– Sztafeta to ciekawe doświadczenie, ponieważ daje możliwość integracji, wtedy gdy czeka się na ostatniego zawodnika, a nie idzie do domu. Ujawnia się ona również w tym, że wspieramy siebie nawzajem czy też zaprzyjaźnioną drużynę. To rewelacyjne, że w Poznaniu jest taka możliwość! – mówi Urbańczyk.

W sztafecie pobiegnie również Przemysław Walewski, podwójny Mistrz Europy masters w maratonie. – Jestem urodzonym maltańczykiem. W zeszłym roku po raz pierwszy mogłem pobiec w czymś innym. Sztafeta to bardzo fajna inicjatywa, forma wspólnej rywalizacji, podczas której można skompletować i zawodowców, i amatorów. A to wyzwanie, żeby dać z siebie wszystko jest niesamowite. Emocji tu nie brakuje! – mówi Walewski.

Zgłoszenia zespołu można dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej: www.xlplekiden.pl. Opłata startowa dla całej drużyny wynosi 360 zł i pokrywa koszty pamiątkowego medalu dla każdego uczestnika, opieki medycznej, pakietu startowego oraz posiłku regeneracyjnego.

Ze sztafetą związana jest również misja pomagania – “biegnąc, pomagasz”. W tym roku wsparta zostanie Fundacja Dariusz Strychalskiego “Zwycięzca”. Z każdego wpisowego zostanie przeznaczone na jej rzecz 42 zł i 19,5 gr – czyli kwota odpowiadająca dystansowi maratońskiemu. Sam Darek wystawi swoją drużynę w sztafecie i będzie tegorocznym starterem honorowym biegu.

Pomysłodawcą sztafety jest Kancelaria Prawna PragmatIQ, a jej organizatorami są Fundacja XLPL Wielkopolska oraz Artur Kujawiński “Sportlife”. III edycja Sztafety Maratońskiej XLPL Ekiden odbędzie się w niedzielę 14 czerwca 2015 roku na terenach wokół toru regatowego Malta w Poznaniu. Start nastąpi o godz. 10:00. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Jacek Jaśkowiak Prezydent Miasta Poznania, Miasto Poznań, oraz Ambasada Japonii.