“Szacun dla zawodowców” – gimnazjaliści wybierają przyszłość!

Warsztaty szycia szmacianych lalek, pokazy fryzjerskie, ćwiczenia pierwszej pomocy, nauka wypieku rogalików, wyrabianie foteli z drewna czy szkolenia barmańskie – te oraz wiele innych atrakcji czekało na gimnazjalistów biorących udział w targach szkół zawodowych. 24 kwietnia swoją edukacyjną ofertę w poznańskiej Arenie zaprezentowało 26 placówek oświatowych z Poznania i powiatu.

Poznańskie targi szkół zawodowych to nic innego jak element kampanii “Szacun dla zawodowców”, którą od 8 kwietnia realizuje wspólnie Wydział Oświaty i Biuro Promocji Urzędu Miasta Poznania. Bardzo istotnym składnikiem tej kampanii jest strona internetowa: www.zawodowcy.poznan.pl, na której każdy gimnazjalista, zainteresowany kształceniem zawodowym w stolicy Wielkopolski bądź też jednej z pięciu szkół powiatu poznańskiego – nie tylko znajdzie wszystkie niezbędne  informacje, zapozna się z ich ofertą edukacyjną, ale także będzie mógł za pomocą krótkich quizów sprawdzić swoje zawodowe predyspozycje.

– Nasza kampania jest odpowiedzią zarówno na aktualne zapotrzebowanie rynku pracy, jak i nadmiar osób z wyższym wykształceniem – wyjaśnia Filip Gruszczyński z Biura Promocji Urzędu Miasta Poznania, koordynator kampanii “Szacun dla zawodowców” i organizator targów “Zawodowo jest lepiej”. – W dzisiejszych czasach bez wątpienia ważne jest zdobycie określonego zawodu, fachu. Wąska specjalizacja pozwala zapewnić sobie godną przyszłość. Poza tym, rok ten został ogłoszony przez rząd RP rokiem zawodowców, a Unia Europejska będzie kładła nacisk na kształcenie zawodowe. Zachęcamy zatem do nauki w takich zawodach jak: kucharz, spawacz, informatyk, mechatronik, ale także i w wielu innych.

Głównym celem targów było pokazanie gimnazjalistom, że uzyskanie określonego fachu może pomóc im w znalezieniu fajnej i dobrze płatnej pracy, która da im w życiu satysfakcję. Warto zatem kształcić się w kierunkach oferowanych przez szkoły zawodowe, które przede wszystkim stawiają na praktykę – a to właśnie dzięki niej zdobywa się dziś rynek pracy. Targi były zatem okazją do tego, aby zdobyć nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim, by sprawdzić swoje umiejętności praktyczne w zawodzie np. krawcowej, stolarza, fototechnika czy renowatora architektury.

Warsztaty i pokazy dla gimnazjalistów przygotowało 21 zespołów szkół zawodowych z Poznania oraz 5 placówek z terenu powiatu poznańskiego. Uczniowie mogą wybierać w takich kategoriach, jak: budownictwo, chemia, biologia i fizyka, drukarstwo, ekonomia i handel, elektryka i elektronika, energetyka, gastronomia, grafika, fotografia i reklama, informatyka i telekomunikacja, krajobraz, logistyka i transport, mechanika i motoryzacja, moda i styl, rzemiosło, oraz turystyka i hotelarstwo.

Od lat bardzo dużą popularnością cieszą się szkoły przygotowujące do zawodów kucharza i cukiernika. “Szkoła ze smakiem” – takim oto hasłem promuje się Zespół Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu.
– Trzeba praktycznie podejść do życia. Nasi uczniowie, jeśli sprawdzą się u pracodawców na praktykach, to często po skończeniu szkoły mają już u nich zagwarantowaną pracę na stałe. Dzięki  zdobyciu stażu zawodowego nie mają wątpliwości co się z nimi stanie, bo nie są pozostawieni sami sobie. Jakieś zaplecze zawsze jest, bo u nas przechodzą szkołę życia, która zapewnia im start w życie zawodowe! – mówi Anna Dembińska, kierownik szkolenia praktycznego w ZSG.

Z kolei Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 oferuje m.in. naukę w zawodzie technika organizacji reklamy i fototechnika, który zdobywa kwalifikacje do pracy w studiach fotograficznych, studiach reklamowych czy laboratoriach kryminalistycznych.
– Od dłuższego czasu interesowałam się fotografią, a tu nauczyłam się wielu nowych rzeczy: tego jak rozstawia się plan, jak ustawia się światło, jak przerabia się zdjęcia. To bardzo przyszłościowy kierunek, w którym chcę się dalej rozwijać – mówi Justyna Kaźmierczak, uczennica ZSZ Nr 1.

Interesujące kierunki oferuje również Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. Janusza Korczaka w Poznaniu. Jednym z nich jest np. projektowanie gier komputerowych. O pasji do informatyki opowiedziała nam Justyna Kordylewska, uczennica klasy o tym profilu.
– Będę miała pewny zawód, pewną przyszłość. Zawsze interesowałam się grami i chciałam zobaczyć jak się je tworzy. Teraz już wiem i z chęcią polecam innym wybranie tego kierunku! – wyznaje.

Warto również odnotować, że wiele szkół planuje otworzyć w tym roku całkiem nowe kierunki. Na ten przykład Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu wprowadza do swojej oferty zawód technika urządzeń dźwigowych.
– Pracodawcy poszukują ludzi do pracy, którzy będą zawodowo przygotowani, a młody człowiek musi mieć koncepcję łatwego poruszania się w zawodzie. Z rozmów z pracodawcami wynika, że od 15 lat jest dziura na rynku pracy, jeśli chodzi o ten fach. Szkolnictwo zawodowe powinno być szeroko promowane – zaznacza Jarosław Borczyk, kierownik szkolenia praktycznego w ZSM. Dodatkowo na stoisku tej szkoły uczniowie z klasy o profilu technik optyk za pomocą specjalnego urządzenia badali bezpłatnie wzrok.

Do całkiem świeżych kierunków zaliczyć można też naukę w zawodzie technika renowacji elementów architektury, która istnieje dopiero od września 2014 roku.
– Uruchomienie tego kierunku było poprzedzone analizą rynku pracy. Uzyskanie tytułu w tym zawodzie pozwala na podjęcie pracy w firmach zajmujących się pracami w zabytkowych obiektach budowlanych, wykonujących dekoracje sztukatorskie i kamieniarskie w budynkach współczesnych – mówi Elżbieta Parchliniak-Dziamska, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu. Na stoisku szkoły można było przyjrzeć się wykonywaniu różnych odlewów oraz sprawdzić swoje umiejętności budowlane.

Ciekawe warsztaty dla odwiedzających przygotował również Zespół Szkół Odzieżowych im. Wł. Reymonta w Poznaniu. Otóż każda chętna dziewczyna mogła spróbować swoich sił przy maszynie do szycia i samodzielnie stworzyć dla siebie etui do telefonu komórkowego. Oprócz tego, istniała też możliwość własnoręcznego uszycia strojów dla szmacianej lalki według swojego uznania. Co więcej, przygotowano również pokazy sprzętu fryzjerskiego, a uczennice ze szkoły robiły darmowe fryzury. Jak się okazuje chętnych do nauki w zawodzie fryzjera czy technika technologii odzieży nie brakuje.
– Zainteresowanie projektowaniem ciągle rośnie. A my pokazujemy naszym uczniom jak się ubrać, zaprezentować, jak dopasować fryzurę. Uczymy, jak wykorzystać zdobyty zawód nie tylko w pracy, ale i dla samego siebie – mówi Wioletta Klabińska, nauczycielka przedmiotów zawodowych fryzjerskich z ZSO.

Oprócz tego gimnazjaliści mogli zrobić sobie profesjonalne zdjęcie do CV, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, zbudować makietę osiedla mieszkalnego, spróbować otynkować ściany, a nawet wziąć udział w szkoleniu barmańskim i wyrabianiu ciasta na rogaliki. Dodatkowe warsztaty dla uczniów przygotowało też Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Na ich stoisku każdy chętny mógł np. skonstruować model elektrowni wiatrowej.

To jednak nie wszystko, bowiem targom szkół zawodowych towarzyszyły również kilkuminutowe wystąpienia przedstawicieli takich firm jak m.in.: Solaris, Apsys czy ENEA. Osobny wykład poprowadził Tomasz Działowy – autor znanego gimnazjalistom vloga Gimper, dostępnego w serwisie YouTube. Poza tym w trakcie wydarzenia gimnazjaliści mogli wziąć udział w licznych konkursach, w których do wygrania były różne atrakcyjne nagrody – na przykład słodki deser przygotowany przez uczniów szkół gastronomicznych…
W ramach targów odbył się też koncert Eweliny Lisowskiej.