Jak majówka – to tylko w Poznaniu!

Poznaniacy bacznie obserwują pogodę za oknem. Nic dziwnego – podczas zbliżającej się majówki każdy chce złapać jak najwięcej promieni słonecznych. Ale brak optymistycznych prognoz wcale nie musi oznaczać nieudanego weekendu. Wręcz przeciwnie! Miasto zadbało o to, aby w tym czasie atrakcji nie zabrakło.

Weekend majowy często wiąże się z rozpoczęciem sezonu plenerowego i stanowi doskonały wstęp do nadchodzącego wielkimi krokami lata. Od paru lat jednym z miejsc, które najbardziej kojarzy się z imprezami na świeżym powietrzu jest mobilne centrum kultury i sztuki KontenerArt, które już w czwartek 30 kwietnia budzi się ze snu zimowego. Świętowanie otwarcia trwać będzie aż 4 dni, a te przepełnione będą koncertami młodych artystów, od Tomka Makowieckiego po M Band, multiinstrumentalistę z Islandii.

Brama Poznania również zaprasza w pierwszy dnia maja. Podczas organizowanej tam Wielkiej Majówki, która trwać będzie do niedzieli, interaktywne muzeum na Śródce podsumowuje rok swojej działalności. Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie wirtualna galeria prac twórców młodego pokolenia w ramach projektu kuratorskiego Fanum Pro Sacrum. Tych, którzy ciekawi są historii Ostrowa Tumskiego, zainteresować powinny warsztaty, podczas których będzie można między innymi dowiedzieć się, w jaki sposób mieszkańcy poznańskiego grodu dekorowali wówczas domy lub własnoręcznie wykonać średniowieczne stroje. Rodzice wraz z dziećmi będą mogli wziąć udział w grach terenowych, Familijnym Zwiedzaniu Ostrowa Tumskiego lub wspólnym gotowaniu. Atrakcją będzie urządzenie skyline, czyli przyrząd, który pozwala na geograficzne opisanie horyzontu i jego punktów orientacyjnych: ratusza, katedry, Collegium Altum. Dostępne zostanie ono na tarasie Bramy Poznania. Wieczorem zrelaksować się będzie można przy koncertach Sick Live i Rebeki.

Stary Browar nie może być gorszy, dlatego również urządza swoją majówkę, będącą jednocześnie rozpoczęciem „Lata w Mieście by Stary Browar”. Jeżeli pogoda dopisze, będzie można odpocząć na 200 wystawionych leżakach, wziąć udział grach i zabawach oraz posłuchać chilloutowej muzyki w wykonaniu poznańskich DJ’ów. Swoją premierę będzie miał Wirtualny Przewodnik, z którym możliwe będzie zwiedzenie galerię i zapoznanie się z wystawionymi tutaj dziełami sztuki. 1 maja w parku ruszy również Letni Punkt Informacyjny z wypożyczalnią koców i gier planszowych.

Będąc na Starym Rynku warto zahaczyć o ul. Wrocławską, gdzie będzie można podziwiać wystawę “Architektura – Inspiracje. Historia w obiektywie”, zorganizowaną w ramach obchodów 3. rocznicy utworzenia tamtejszego deptaku. Wystawione fotografie oraz prace mają pokazać dawny wygląd i historię ulicy. Jest to również okazja do czasowego pożegnania Wrocławskiej, na której przypomnijmy, już od sierpnia mają ruszyć prace remontowe.

Na Termach Maltańskich długi weekend także nie pozostanie bez echa. Podczas organizowanej tam Wielkiej Majówki otwarta zostanie plaża zewnętrzna wraz ze zjeżdżalniami. Wystawione zostaną również leżaki, a całość dopełni zorganizowana wieczorem impreza na basenie, na której królować będzie muzyka klubowa. Rodzice wraz z dziećmi będą mieli okazję wziąć w licznych grach i zabawach, natomiast miłośnicy tańca – w aquazumbie.

Już po raz kolejny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zaprasza na Majówkę w Botaniku. Inauguracja wydarzenia odbędzie się pierwszego dnia weekendu, a zaplanowane na ten czas atrakcje to liczne imprezy plenerowe, koncerty w Pawilonie Letnim czy kiermasz ogrodniczy. Otwarta zostanie również ekspozycja „Skarby Groty Lascaux” oraz wystawa prac słuchaczy Uniwersytetu III wieku.

Jednym z najbardziej oczekiwanych przez poznaniaków wydarzeń jest 8. już edycja Poznania za pół ceny. W dniach 2-3 maja mieszkańcy będą mogli skorzystać z oferty hoteli, restauracji, oraz muzeów o połowę taniej. Wybierać będzie można spośród 190 atrakcji, a jednymi z najciekawszych są rejsy statkami pasażerskimi po Warcie wypływającymi ze Starego Portu, zwiedzane fortów, dawnego Zamku Cesarskiego czy wycieczka śladem powstania wielkopolskiego. Specjalnie na tą okazję rusza również turystyczna linia zabytkowego tramwaju oraz autobusu. “Zerówka” i “setka” odjeżdżać będą z placu Wielkopolskiego. W trakcie wycieczki będzie można zobaczyć najciekawsze zabytki stolicy Wielkopolski. Poznań za pół ceny jest też idealną okazją, aby odwiedzić interesujące nas ośrodki kultury oraz wziąć udział w warsztatach i imprezach. Podczas tych dni warto odwiedzić również Rogalowe Muzeum Poznania, które specjalnie na tę okazję uruchomi dodatkowe pokazy. Wszystkie wydarzenia zaplanowane na te dni dostępne są na stronie internetowej Poznania za pół ceny w postaci interaktywnej mapy.

Fani dobrej muzyki także mają na co liczyć podczas najbliższych dni wolnych. 2 maja, z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się koncert holenderskiej orkiestry pod dyrekcją Dirka van der Niet oraz Orkiestry Miasta Poznania przy MPK pod dyrekcją Jarosława Goerlicha. Tego samego dnia w klubie Oczy, w ramach wspomnianego już Poznania za pół ceny będzie można posłuchać grupę Me Myself and I. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00, natomiast wcześniej będzie można wziąć udział w spotkaniu z muzykami. Fani jazzu powinni w sobotę udać się do Blue Note, gdzie kilku tureckich jazzmanów: Sarp Maden, Alp Ersönmez oraz Volkan Öktem przybliżą publiczności swoją twórczość. Wcześniej, bo w samo południe, warto będzie zajrzeć na plac Wolności, gdzie zostanie ułożona flaga z białych i czerwonych tulipanów, zagra orkiestra wojskowa i będzie można podziwiać zabytkowe samochody.

Ci, którzy od weekendu oczekują zabawy przy klubowej muzyce powinni udać się do poznańskich lokali. Specjalne majówkowe imprezy odbędą się w klubie Pacha oraz w Czekoladzie. W klubie u Bazyla będzie można posłuchać coverów grupy The Cure, natomiast Słodownia zaprasza na imprezę w rytmach lat 80. oraz 90.

O maluchach w weekend także nie zapomniano. Właśnie z myślą o nich odbędzie się Tropikalna Majówka w Palmiarni Poznańskiej. W programie m. in.: malowanie twarzy, balonowe zoo, łowienie rybek na wesoło, quiz o Palmiarni z nagrodami oraz bańki XXL. Dziewczynkom powinien spodobać się natomiast tropikalny pokaz mody.

Dla małych łasuchów idealną propozycją są atrakcje przygotowane przez sklep Słodkie Czary Mary. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w pokazach robienia cukierków, malowaniu twarzy. Każdego czeka oczywiście słodki poczęstunek.

Nauka poprzez zabawę to również dobry sposób na spędzenie wolnych dni. Z myślą o dzieciach Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Ecotropicana urządza w niedzielę warsztaty „płaskiego origami”. Tego dnia od godziny 12.00 do 19.00 udostępnione zostaną również tropikalne plaże pełną zabawek.

Podczas majówki nie zabraknie także wydarzeń sportowych. Pierwszego dnia miesiąca warto wybrać się na Tor Poznań, który będzie metą Rajdu Samochodowego startującego z Nowego Tomyśla. Uczestników imprezy, oprócz dobrej zabawy na świeżym powietrzy czeka również możliwość wzięcia udziału w próbach samochodowych, organizowanych na torze.

W niedzielę miłośnicy sportu będą musieli podzielić swój czas między dwoma wydarzeniami. O godzinie 10.00 mszą świętą w Farze rozpoczną sie obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po mszy w uroczystym pochodzie przejdą na na dziedziniec urzędu miasta, gdzie rozpocznie się rocznicowy koncert oraz finał gry miejskiej. Również o 10. rozpocznie się Wrotkarska Majówka, podczas której będzie można wziąć udział w warsztatach jazdy z profesjonalnymi instruktorów wrotkarstwa, pokazach i zawodach bladecross oraz wyścigu na rolkach z przeszkodami. Dodatkową ciekawostką będzie możliwość zobaczenia kilku zawodniczek na wrotkach tradycyjnych, które stworzyły pierwszą w Polsce drużynę roller derby “Bad To The Bone”. Biegaczom polecamy natomiast „Wings for Life”, czyli charytatywny bieg sportowy, w którym udział biorą również osoby niepełnosprawne.. Nasze miasto jest jedynym w Polsce, z którego można dołączyć do maratonu, którego start planowany jest na godzinę 13:00. Ambasadorami wydarzenia są między innymi Adam Małysz i Beata Sadowska.

Jak widać atrakcji nie brakuje, a to nie wszystko! Zapraszamy do naszego Kalendarium, tam znajdziecie jeszcze więcej propozycji.