Z rodzinnego albumu – pokaż zdjęcia ze Śródki!

Brama Poznania zaprasza wszystkich mieszkańców Śródki oraz mieszkańców innych dzielnic Poznania do podzielenia się swoimi wspomnieniami z tej dzielnicy, a utrwalonymi na fotografiach. Zdjęcia można przynieść do Bramy Poznania podczas Wielkiej Majówki (1-3 maja), na której zorganizowany zostanie specjalny punkt.

– Jako Brama Poznania chcemy działać dla oraz wspólnie z naszym najbliższym otoczeniem – tłumaczą Anna Pikuła i Michał Kępski z Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. – Chcemy poznawać przeszłość Śródki, popularyzować wiedzę o niej oraz zachowywać ją dla przyszłych pokoleń. Szczególnie interesują nas lokalne historie, życie codzienne, prywatne wspomnienia dotyczące tego miejsca. Istotne jest poszukiwanie indywidualnego rozumienia przeszłości i oddawanie głosu jej bohaterom. Zdjęcia zamieszczone w rodzinnych albumach są pamiątkami minionych wydarzeń, okazją do wspomnień. Często ich właścicielom wydaje się, że są one ciekawe tylko dla nich. Tymczasem zdjęcia te mogą być także świadectwem swoich czasów, dokumentacją przeszłości. Mogą opowiedzieć wiele ciekawych historii, a dla młodszych pokoleń być fascynującą podróżą w przeszłość.

Pomysłodawcy zwracają uwagę, że Śródka jest dzielnicą, która na przestrzeni XX i początku XXI wieku przeszła duże zmiany. Również dziś wizerunek tej części Poznania dynamicznie się zmienia. Prowadzone są działania rewitalizacyjne, pojawiają się nowe inicjatywy społeczne i nowe inwestycje budowlane: restauracje, renowacje kamienic, napływają nowi mieszkańcy. Jednym z impulsów, a zarazem kolejnym krokiem w rewitalizacji społecznej tego miejsca, było otwarcie Bramy Poznania, pierwszego w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa.

– Szczególnie interesujące będą zdjęcia pokazujące miejsca i obiekty, których już dziś nie ma: na przykład zabudowania, które zniknęły pod trasą szybkiego ruchu, czy zakłady rzemieślnicze niegdyś tu działające – wyliczają. – Jednak także kadry pokazujące codzienność, czy ważne rodzinne wydarzenia ze Śródką w tle będą mile widziane. Zachęcamy do przejrzenia starych, rodzinnych albumów fotograficznych i wyszukania zdjęć zrobionych na Śródce. Nawet jeśli zdjęcia nie są idealne technicznie (np. nieostre, czy gdy w kadr weszła przypadkowa osoba), nic nie szkodzi. Nie jest istotna jakość zdjęcia, ale uchwycona na nim historia. Chętnie jej wysłuchamy.

Wybrane zdjęcia można przynieść do Bramy Poznania podczas Wielkiej Majówki (1-3 maja) – zostanie tam zorganizowany specjalny punkt. Ci, którzy nie mogą w tym terminie pojawić się w Bramie Poznania, a chcą przekazać zdjęcia, mogą się skontaktować z pracownikami Bramy Poznania i po umówieniu się dostarczyć zdjęcia. Przyniesione fotografie zostaną zeskanowane, a następnie oddane właścicielowi, a chętni będą mogli także otrzymać skany swoich zdjęć na płycie.
Każda osoba, która zdecyduje się przekazać swoje zdjęcia, zostanie uhonorowana specjalnym certyfikatem i otrzyma zestaw upominków. Przekazane zdjęcia zostaną zebrane i stworzą bazę fotograficzną Śródki – część społecznego archiwum w Bramie Poznania. Każde zostanie dokładnie opisane: kogo i co na nim widzimy, kto je przekazał, kiedy zostało zrobione itp. Pozwoli to na zobrazowanie przeszłości i teraźniejszości dzielnicy.

Na bazie zdjęć Brama Poznania planuje przygotować wystawę o Śródce, możliwe, że powstanie także internetowy przewodnik po dzielnicy, do którego zdjęcia będą ilustracją. Archiwum zdjęć będzie też udostępniane badaczom, historykom i innym osobom zainteresowanym przeszłością Śródki. Może zostaną użyte w pracy naukowej lub książce? Może będą inspiracją do zajęć edukacyjnych dla dzieci? Oczywiście osoba przekazująca zdjęcia będzie mogła zadecydować, na jakie cele pozwala ich użyć, ale jak zapewniają pracownicy Bramy Poznania, na pewno nie będą ich wykorzystywać do celów komercyjnych, czyli sprzedawać ich innym osobom i zarabiać na nich.

– Zdjęcia z rodzinnych albumów mają dużą wartość. Przypominają o minionych czasach i bliskich osobach ale także są świadectwem czasów, w których powstały. Dajmy im szansę opowiedzieć te historie! – apelują pracownicy Bramy Poznania.