Rynek Opowieści Jeżyckich

Przestrzeń publiczną łatwo komentować zza kordonu teatralnych murów. Co jednak wydarzy się, gdy przedstawienie przekroczy tę bezpieczną granicę? W październiku 2013 roku aktorzy skupieni wokół projektu Jeżyce story. Posłuchaj miasta! ruszyli na podbój Rynku Jeżyckiego, by to sprawdzić. 3 maja sprawdza to ponownie…

Reakcja poznaniaków przerosła ich najśmielsze oczekiwania – i to dlatego chcą jeszcze raz spotkać się z mieszkańcami najpiękniejszej dzielnicy Poznania w samym jej sercu, by pożegnać się oficjalnie z teatralnym serialem o Jeżycach. I by podziękować im za inspirację, za wsparcie i za dobre sąsiedztwo.

3 maja między 12 a 16 aktorzy znów obejmą we władanie rynkowe stragany, z których – niczym lokalni kramarze – serwować będą widzom krótkie, lecz elektryzujące opowieści prawdziwych mieszkańców jeżyckiego świata: buntowników, lokatorów, graczy, kobiet. Widzowie będą też mogli zapoznać się z ofertą lokalnych firm i instytucji, wziąć udział w rozmaitych warsztatach dla dzieci i dorosłych, a także – w quizie wiedzy o Jeżycach i konkursie na najciekawszą fotografię z Rynku Opowieści Jeżyckich. Szczegóły na stronie: www.teatrnowy.pl.

Twórcy:
reżyser: Marcin Wierzchowski
dramaturg: Roman Pawłowski
scenariusz: Roman Pawłowski, Marcin Wierzchowski
scenografia: Matylda Kotlińska
muzyka: Michał „Litwa” Litwiniec

Obsada:
Ojciec i Tomek – PAWEŁ HADYŃSKI i NIKODEM KASPROWICZ
Tanatopraktor – MARIUSZ PUCHALSKI
Ewunia – JANUSZ ANDRZEJEWSKI
Kaśka – EDYTA ŁUKASZEWSKA
Muzykolog i Kiniarz – ANDRZEJ LAJBOREK
Rugbysta – SEBASTIAN GREK
Peja – PAWEŁ BINKOWSKI
Hazardzista – DOROTA ABBE
Kociary – DOROTA ABBE, EDYTA ŁUKASZEWSKA, AGNIESZKA RÓŻAŃSKA
Ginekolożka – AGNIESZKA RÓŻAŃSKA
Inwestor – PAWEŁ BINKOWSKI

Czas trwania wydarzenia: 4 godziny
Czas trwania jednej opowieści: 10-12 minut
Miejsce: Rynek Jeżycki
Wstęp: wolny

Marcin Wierzchowski
Filolog angielski, reżyser, wykładowca na Wydziale Aktorskim łódzkiej Filmówki, gdzie prowadzi zajęcia poświęcone aktorstwu w języku obcym. Debiutował w 2004 roku „Pragmatystami” Witkacego, poza tym wyreżyserował m.in. „Idiotki” (w 2007 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, nagrodzone za najlepsze kreacje aktorskie na festiwalu Kontrapunkt w 2008 roku) oraz przedstawienie „Supernova. Rekonstrukcja” (w 2009 roku w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie, nagrodzone na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy). Większość jego spektakli bazuje na autorskich scenariuszach.

Roman Pawłowski
Krytyk kultury, publicysta, kurator teatralny. Publikuje w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Opinii” i „Notatniku Teatralnym”. Zajmuje się problemami nowej dramaturgii i polityki kulturalnej. Zredagował i wydał dwie antologie nowych sztuk polskich: „Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne” (2003) i „Made in Poland. Dziewięć sztuk teatralnych z Polski” (2006), które dały impuls do rozwoju nowej dramaturgii w Polsce. Jest autorem anglojęzycznego leksykonu „New Polish Drama” (2008) oraz redaktorem przewodnika „Wątroba, czyli badanie polskiego teatru po 1997 roku” (2010). W latach 2008-2010 był współtwórcą i wykładowcą Szkoły Laboratorium Dramatu, pierwszej szkoły dramaturgicznej w Polsce. Jest laureatem nagrody im. Z. Raszewskiego dla najlepszego polskiego krytyka teatralnego.