Urodziny Bramy Poznania!

Mija rok od otwarcia centrum interpretacji dziedzictwa Brama Poznania. Był to rok stawiania sobie pytań, wyzwań i patrzenia w przyszłość przez pryzmat przeszłości, czyli dziedzictwa. Bramę Poznania odwiedziło już blisko 140 tysięcy osób. Odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących, warsztatów, zajęć edukacyjnych, spotkań i dyskusji, pojawiły się własne wydawnictwa, zakątek z pamiątkami. Po roku Brama Poznania zaprasza na obchody rocznicy otwarcia instytucji. Oj, będzie się działo!

Pokazy wizualne, warsztaty, z których każdy może wybrać coś dla siebie, spływy kajakowe, koncerty i niezobowiązujący relaks nad rzeką to tylko część atrakcji przygotowanych na pierwsze dni maja w Bramie Poznania. Zapraszamy!

Fanum pro sacrum
Projekt kuratorski Fanum pro sacrum porusza tematy postsakralności i dematerializacji poprzez nowe formy wyrazu artystycznego – sztukę cyfrową i internetową. Podczas Wielkiej Majówki na budynku Bramy Poznania zaprezentowana zostanie wirtualna galeria prac twórców młodego pokolenia: Karoliny Mełnickiej, Adu Karczmarczyk, Jae Ho Youn, oraz Artura Cincio. Kuratorem projektu jest artysta wywodzący się z nurtu street art – Stachu SZUM Szumski. W ramach projektu odbędą się też dyskusje, które dotyczyć będą współczesnych granic sacrum i profanum, różnych aspektów religijnego kiczu i cybernetyzacji religii. Wstęp wolny.

Wyspy tematyczne
Niezwykłe dzieje Ostrowa Tumskiego będzie można odkryć na ekspozycji w Bramie Poznania, a podczas Wielkiej Majówki także w plenerze! Warto odwiedzić wyspy tematyczne Gród, Woda, Złoto, Witraż i wziąć udział w warsztatach oraz pokazach. Na warsztatach florystycznych ich uczestnicy dowiedzą się, jak dekorowali domy na wiosnę mieszkańcy poznańskiego grodu, na warsztatach historycznych będzie można odwiedzić dwór książęcy, by własnoręcznie wykonać średniowieczny strój, na warsztatach kaligrafii – dowiedzieć się, ile wysiłku w naukę pisania wkładali uczniowie dawnych akademii, a na ceramicznych – zostać twórcą barwnej makiety Ostrowa Tumskiego.

Warsztaty i pokazy mają otwarty charakter. Udział bezpłatny. Wiek uczestników: bez ograniczeń. Na wybrane wydarzenia obowiązują wejściówki (do odbioru na godzinę przed wydarzeniem w punkcie informacyjnym przed Bramą Poznania).

Katedra. Obudź zmysły
Gotycka katedra to prawdziwe dzieło sztuki, które oddziałuje na wszystkie zmysły. Jej zaskakujące oblicze będzie można odkrywać podczas wycieczek, prelekcji, prezentacji i koncertów. Wśród atrakcji jest słuchanie dźwięków dzwonów i organów, od których drżą mury katedry, poznawanie zapachu ziół i składu kadzidła, przenikanie sekretów witraży i ołtarza oraz dotykanie dzieł sztuki ze spiżu i marmuru sprzed 500 lat.

Atrakcje dla dzieci
Jak zwykle w Bramie Poznania najmłodsi mogą liczyć na wiele atrakcyjnych zajęć i warsztatów. W kąciku dawnych zabaw na własnej skórze sprawdzić będzie można, jak spędzano kiedyś czas wolny, jakie były ulubione zabawy dzieci zamieszkujących dawny gród, posłuchać legend i wziąć udział w zajęciach plastycznych. Rodzice z dziećmi mogą wziąć udział w grach familijnych i terenowych, na których w ciekawy sposób zapoznają się z dziedzictwem Ostrowa Tumskiego. Czasy przeszłe przybliżą nam również warsztaty nośników historii, podczas których uczestnicy zaprojektują i wykonają swoje własne grafiki inspirowane ekspozycją Bramy Poznania.

Majówka – warsztaty smaku
Zdrowy i pożywny posiłek to podstawa każdej majówki. Kulinarnego akcentu nie zabraknie również podczas Wielkiej Majówki w Bramie Poznania. Po raz kolejny będzie można rozsmakować się w wiosennych, kolorowych i bardzo wyjątkowych propozycjach przygotowanych przez profesjonalnych kucharzy, blogerów kulinarnych, warsztatowiczów i pełnych pasji do gotowania amatorów. Naturalne będą nie tylko składniki przygotowanych potraw, ale też talerze i sztućce. Ciekawostką kulinarną będzie również szansa skosztowania jadalnych kwiatów.

Koncerty
Na scenie nad rzeką na zakończenie Wielkiej Majówki wystąpią dwa poznańskie zespoły:
Sick Live – wielowarstwowa mieszanka stylów inspirowana współczesnym jazzem oraz pulsującą funkiem i kosmiczną energią muzyką z lat 50., 60. i 70.
Rebeka – eksperymentalny pop i elektroniczne brzmienie, którego siła i energia osiąga punkt kulminacyjny na koncertach.
Wstęp wolny.

UWAGA! ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI PODCZAS WIELKIEJ MAJÓWKI
Ekspozycja to multimedialna opowieść o Ostrowie Tumskim, która prowadzi przez kolejne rozdziały niezwykłych dziejów tego miejsca.
1-3 maja Familijne zwiedzanie – bezpłatne oprowadzanie po ekspozycji dla rodzin z dziećmi.
Zapisy od 23 kwietnia w punkcie informacji w holu głównym lub pod nr tel. 61 647 76 34. Liczba miejsc ograniczona. W zwiedzaniu aktywnie uczestniczą dzieci i opiekunowie.
2 i 3 maja bilety na ekspozycję za pół ceny.