Włącz Łazarz – Otwartą Strefę Kultury

Od 3 maja do 6 czerwca na poznańskim Łazarzu będzie się mnóstwo działo! Akcje kulturalne, edukacyjne i społeczne z udziałem sztuk wizualnych, teatru, sztuki performance, dźwięku, muzyki i śpiewu – dzięki połączeniu sił różnych inicjatyw wszyscy biorący w nich udział Włączą Łazarz!

Ulice, skwery i przestrzenie Łazarza staną się miejscem działań performatywnych oraz strefą spotkań z autorytetami sztuki. Akcje społeczne będą dążyły do wprowadzenia zmian w jakości przestrzeni publicznych uwzględniając realne potrzeby mieszkańców. Wycieczki do zakładów rzemieślniczych przybliżać będą lokalne historie i tradycje. Niezwykła specyfika dzielnicy stanie się materiałem do artystycznej reinterpretacji w trakcie licznych warsztatów.

Najważniejszą rolę odegrają sami mieszkańcy miasta i dzielnicy, którzy poprzez aktywną partycypację tworzyć będą ostateczny kształt większości wydarzeń.

Poprzez wszystkie wspólne działania chcemy rozwinąć potencjał funkcjonujących na Łazarzu inicjatyw i aktywizować mieszkańców w tworzeniu Otwartej Strefy Kultury.

ŁAZARZ-OTWARTA STREFA KULTURY to projekt o charakterze rewitalizacyjnym, który zakłada utworzenie dzielnicy kulturalnej i poprawę jakości przestrzeni publicznych. Poprzez wykorzystanie potencjału lokalnych inicjatyw, zaangażowanie mieszkańców i współpracę z miastem chcemy aby Łazarz stał się miejscem otwartym na powstawanie nowych przestrzeni i wydarzeń. Naszym celem jest wspólne działanie na rzecz kreatywnego wykorzystania pustostanów, odnawiania zaniedbanych przestrzeni i tworzenia miejsc przyjaznych kulturze. WŁĄCZ ŁAZARZ będzie analizować możliwości i potrzeby rozwinięcia idei Otwartej Strefy Kultury jak również będzie dążyć do wypracowania stałych formuł prezentacji kultury w tej części miasta.

PROGRAM:

TABLICA i ZAWODOZNASTWO ↮ KOLEKTYW KĄPIELISKO
Na terenie Kolektywu Kąpielisko wspólnie stworzymy tablicę ogłoszeń, która stanie na terenie Parku Kasprowicza po to, by mieszkańcy mogli dowiadywać się o ciekawych działaniach w okolicy.
3 maja, godz. 12:00 – warsztaty otwarte dla każdej grupy wiekowej oraz animacje dla dzieci

Pracownie rzemieślnicze wpisane są w krajobraz Łazarza i stanowią ważny element jego historii. Zawodoznawstwo to propozycja spotkań dotyczących znajomości coraz rzadszych profesji. Właściciele i pracownicy lokalnych tradycyjnych przedsiębiorstw przeprowadzą prezentacje lub krótkie warsztaty prezentujące ich zawód i opowiedzą o tradycji poszczególnych rzemiosł. Uczestnicy będą mogli obejrzeć pracownie “od kuchni” i dowiedzieć się więcej zarówno o zawodach jak i przestrzeniach zajmowanych przez nich – na mapie i w historii dzielnicy.

Harmonogram spotkań
4.05 – antyki, Leszek Kellner, Rynek Łazarski 4
5.05 – Reklama-Neony, Piotr Heinze, Głogowska 101
8.05 – gemmolog jubiler, Wisław Patan, Głogowska 89 B
15.05 – tapicer, Robert Chudziak, Małeckiego 10.
Spotkania odbywają się o 17.00
Na spotkania obowiązują zapisy: kolektywkapielisko@gmail.com, w tytule prosimy wpisać ZAWODOZNAWSTWO, w treści podać imię i nazwisko oraz miejsce odwiedzin. Liczba miejsc ograniczona.

RYTM ŁAZARZA – GENERATOR MALTA
Generator Malta zaprasza gimnazjalistów i licealistów do wsłuchania się w rytm dzielnicy. Podczas trzech warsztatów, wspólnie z raperem, didżejem i dziennikarką radiową zbierzemy dźwięki Łazarza i kryjące się w nich historie. Na finał artyści zagrają koncert w Ogrodzie Łazarz.

Podczas WARSZTATÓW REPORTERSKICH (8, 11, 12, 13 maja) możesz stworzyć swój autorski reportaże pod okiem poznańskiej mistrzyni Wandy Wasilewskiej, dziennikarki Radia Merkury.

Podczas WARSZTATÓW DJ-SKICH (11, 12, 15 maja) poznasz techniki miksowania i podstawy skreczowania w praktyce oraz skomponujesz swój własny kawałek. Rąbka tajemnicy uchyli Dawid Dąbrowski, kompozytor i producent muzyczny.

WARSZTATY RAPERSKIE (18 – 21 maja) poprowadzi 5000 – warszawski raper, który zacznie spotkanie od historii międzynarodowego hip-hopu. Potem, pod okiem mistrza, możesz znaleźć dobre rymy, bity i stworzyć swój tekst. Odwiedzisz też studio nagrań.

Warsztaty dla młodzieży (13-17 lat). Liczba miejsc ograniczona.
Szczegóły i zgłoszenia do 05.05.2015 r. : ogrodlazarz@malta-festival.pl.
Miejsce: OGRÓD ŁAZARZ (między blokami przy ul. Potockiej 39 i 41)
WIĘCEJ: https://www.facebook.com/events/1656157534612343/

22 maja, piątek, godzina 18.30↚KONCERT FINAŁOWY
Na finał (22 maja, 18:30) artyści, a może także uczestnicy projektu, zagrają koncert w Ogrodzie Łazarz.

SZTUKMISTRZ – TEATR POST- FACTUM
Teatr Post Factum projektem Sztuk-Mistrz zaprasza wszystkich uczniów z podstawówek, liceów i gimnazjów na warsztaty teatralne z elementami technik cyrkowych. W czasie pięciu spotkań każdy będzie miał możliwość nauczyć się m.in. kręcenia talerzami, chodzenia na szczudłach i tańca z flagą. Uczestnicy zapoznają się z podstawowym warsztatem pracy teatru niezależnego poprzez pracę nad świadomością własnego ciała, działania w przestrzeni miejskiej czy też pracę zespołową. Podsumowaniem pracy warsztatowej będzie zaprezentowanie przez uczestników nowo zdobytych umiejętności. Poprzez wyjście ze wspólnie przygotowanymi działaniami w przestrzeń dzielnicy uczestnicy pokażą jak wygląda Łazarz z ich punktu widzenia.

Warsztaty przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów będą się odbywać w różnych grupach od 6 maja-4 czerwca. /spotkania raz w tygodniu /. Zapisy : teatr.pf@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona.
Prowadzenie: Agnieszka Dubilewicz, Joanna Pankau, Bartłomiej Kalinowski, Adam Kaźmierczak

6 czerwca, sobota, godzina 11.00 ULICZNY POKAZ FINAŁOWY
Start : muszla koncertowa – Park Wilsona

AKUPUNKTURA ULICY i CO BYŚ TU CHCIAŁ/A – KOMITYWA
Nieformalna grupa Komitywa zaprasza do zabawy w projektowanie skweru przy zbiegu ulic Małeckiego/Graniczna i Łukaszewicza. W atrakcyjny i prosty sposób mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje potrzeby odnośnie nowego kształtu skweru. Na każdej z powyższych ulic brakuje roślinności. Występują także inne problemy, zarówno przestrzenne jak i społeczne. Dlatego zaprosimy okolicznych mieszkańców, do wspólnego oznaczania przestrzeni, aby zidentyfikować miejsca, w których potrzebna jest interwencja.

9 i 10 maja ↚ Skwer Łukaszewicza / Graniczna / Małeckiego.

CO BYŚ TU CHCIAŁ/A ?
Akcja daje możliwość bezpośredniej wypowiedzi mieszkańców na temat przeznaczenia opuszczonych lokali na Łazarzu. Miejsca te mogą zostać zagospodarowane w ramach działań Otwartej Strefy Kultury. Mieszkańcy, przechodnie będą mogli zasugerować do czego może służyć opuszczony lokal, bezpośrednio na szybie wystawowej.

9 maja – 30 czerwca – Dolny Łazarz

PERFONAUCI i ZBIGNIEW WARPECHOWSKI – GALERIA RACZEJ
Perfonauci poprowadzą artystyczną podróż Łazarzem. Ożywią ulice i podwórka, poprzez działania performatywne, odnosząc się do miejsc charakterystycznych dla dzielnicy. Paulina Miu Zielińska dzięki improwizacjom muzycznym przetwarzać będzie dźwięki dzielnicy. Łukasz Trusewicz zaangażuje uczestników w performatywny spacer.
Artyści zaproszą również mieszkańców do udziału w warsztatach, na których stworzą mapy potencjalnych miejsc w których może zaistnieć sztuka oraz wejdą w wokalny w dialog z lokalną przestrzenią.

23 maja, sobota, start: 17.00 – Perfonauci – działania miejskie
Pracownia Głosu Wędrującego
Poprzez techniki wykorzystywane w śpiewie białym, warsztaty będą prowadziły do wejścia w dialog z otoczeniem przy użyciu głosu, odkrywając jego ekspresję i świadome nim operowanie.
Prowadzenie: Paulina Miu Zielińska

18 maja, 16.00-19.00
Start: Perfex: / ul. Głogowska 29

Warsztaty Perfołazarz
W ramach warsztatów uczestnicy poznają warsztat pracy performera i zapoznają się z pracą w przestrzeni miejskiej. Bazując na własnej wiedzy na temat Łazarza odkryją artystyczny potencjał tkwiący w dzielnicy.
Prowadzenie: Łukasz Trusewicz
19 maja godzina: 17.00-20.00
Start: Perfex ul. Głogowska 29

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 55+
Zapisy: galeria.raczej@gmail.com

Paulina Miu Zielińska – Performerka, kompozytorka, instruktorka śpiewu. Przysłuchuje się światu, pielęgnując uważność na osobliwe mikro-zdarzenia w jego dźwiękowej tkance. Specjalizuje się w alternatywnej edukacji wokalnej. Zachęca i ośmiela innych do śpiewu prowadzi także warsztaty z archaicznej techniki śpiewokrzyku. Realizuje i wspiera różnorodne projekty społeczne i artystyczne w Polsce i Europie.

Łukasz Trusewicz – Performer, rzeźbiarz, założyciel Galerii Raczej i pomysłodawca idei Otwartej Strefy Kultury. Interesuje się kwestiami społecznego odbioru sztuki oraz potencjału pamięci historycznej tkwiącego w różnych przestrzeniach. Prowadzi warsztaty działań w przestrzeni miejskiej. Uczestnik wystaw indywidualnych, zbiorowych oraz festiwali w Polsce i na całym świecie.
https://trusewiczlukasz.wordpress.com/

ZBIGNIEW WARPECHOWSKI
W czwartą rocznicę funkcjonowania Galerii Raczej – zapraszamy na performance Zbigniewa Warpechowskiego. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z twórczością pioniera sztuki performance w Polsce. Będzie to również inauguracja starań Galerii Raczej w utworzeniu Centrum Sztuki Performance w Poznaniu.

Zbigniew Warpechowski
Performer, malarz, poeta, autor licznych publikacji o teorii performance i sztuki współczesnej. Urodzony w 1938 na Wołyniu. Współtwórca legendarnej międzynarodowej grupy performerów Black Market. Artysta wykonał do tej pory ponad 250 performance’ów w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. W 1997 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za 30-letnią działalność w dziedzinie performance, jest jednym z pierwszych artystów na świecie, którzy zaczęli zajmować się sztuką performance i pionierem tego typu działań w Polsce. W 2014 roku odbyła się retrospektywna wystawa artysty w Warszawskiej Zachęcie.

Performance: 23 maja /sobota/ godz.20.00/ Perfex / ul. Głogowska 29
Spotkanie i rozmowa z artystą: po performance / ok. 21.00 /

Organizatorzy: Łazarz – Otwarta Strefa Kultury, Galeria Raczej, Kolektyw Kąpielisko, Festiwal Malta, Teatr Post Factum, KOMITYWA.org
Współpraca: Fundacja Zielonej Przestrzeni