Noc Muzeów w Poznaniu

Mickiewicz w wersji współczesnej, prezentacja rysunku Camille Pissarro, nocne zwiedzanie World Press Photo przez całą noc  Zaledwie zakończył się pełen atrakcji “Poznań za pół ceny” – a już przed nami kolejny ekscytujący weekend z Nocą Muzeów. Co się będzie działo w Poznaniu?

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 16 maja i weźmie w niej udział blisko 40 instytucji, galerii i organizacji z Poznania i okolic. Tego dnia instytucje kulturalne zapewniają nie tylko bezpłatny dostęp do stałych ekspozycji i wystaw (z wyjątkiem World Press Photo w CK Zamek), ale również bogatą i różnorodną ofertę imprez towarzyszących, które uatrakcyjnią szeroki i bardzo różnorodny program wydarzeń planowanych specjalnie na ten wieczór.

Koncepcja Nocy Muzeów zakłada otwarcie muzeów, galerii oraz innych instytucji kulturalnych w nietypowych godzinach i tym samym udostępnienie ich jak największej liczbie zainteresowanych. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend, w okolicy 18 maja. Tego dnia bowiem od 1977 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Pomysł się sprawdza, a publiczność chętnie z niego korzysta – z roku na rok liczba uczestników Nocy Muzeów rośnie, a w Poznaniu osiągnęła w minionych latach blisko 70 000!

W tym roku w Poznaniu planowanych jest ponad 150 wydarzeń. Uczestnicy będą musieli wybrać najciekawsze dla siebie miejsca i stworzyć indywidualną trasę zwiedzania. Z pewnością pomoże w tym uruchomiona specjalnie na ten wieczór bezpłatna linia tramwajowa M obsługiwana zabytkowym taborem. Z pewnością wszyscy chętni będą mieli kłopot z wyborem tego, co chcieliby zobaczyć – bo z pewnością będą chcieli zobaczyć wszystko…
 
– W naszym muzeum zawsze się staramy, co roku przygotowujemy specjalne atrakcje, prezentujemy dzieła sztuki, których na co dzień nie można zobaczyć – opowiada Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu. – W tym roku będzie to nowo odkryty rysunek Camille’a Pissarro przedstawiający młodą kobietę przygotowującą się do sianokosów. O tym odkryciu będzie opowiadał dr Paweł Ignaczak. Bardzo ciekawą ekspozycję przygotował też dział mody i designu, dzięki któremu będzie można obejrzeć wystawę dawnych okładek książek dla dzieci, to taka sentymentalna podróż do dzieciństwa, której będą towarzyszyć warsztaty dla dzieci. Oczywiście będzie można oglądać naszą wystawę “Nocny Poznań w blasku neonów”, wybrać się na Stary Rynek, żeby w Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu obejrzeć wystawę zdjęć i dokumentów o tym, jak dawniej poznaniacy spędzali majówki, a w Muzeum Etnograficznym przymierzać stroje ludów z całego świata, także polskie, które na tę okazję będą specjalnie wyciągnięte z magazynów. Przed Muzeum Wojskowym będzie zwiedzających witała grupa rekonstrukcyjna, dzięki której także będzie można przymierzyć mundury.

Na Noc Muzeów zapraszają także obiekty Muzeum Narodowego spoza Poznania – w zamku w Gołuchowie będzie można obejrzeć wystawę stałą, obiekty Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, a Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie zaprasza na wystawę z okazji 40-lecia istnienia muzeum i wykładów na ten temat oraz o Mickiewiczu współcześnie.  Wydarzeniom odbywającym się w Muzeum Narodowym w Noc Muzeów 2015 towarzyszyć będzie pokaz filmu Muzeum Utracone, który tym razem odbędzie się na Bramie Poznania o godz. 21.30.

Pokaz filmu Muzeum Utracone to niepowtarzalna okazja by zobaczyć w ultranowoczesnej oprawie skarby kultury, które znajdowały się niegdyś w polskich zbiorach i które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie. Film będzie opowiadał o miejscach, gdzie okupant składował polskie dzieła sztuki i gdzie w obliczu zagrożenia je potem wywoził. Poznamy historię Zamku w Fischhorn w Austrii, gdzie po upadku Powstania Warszawskiego, wywieziono mnóstwo obiektów z warszawskiej składnicy w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Warto będzie także zajrzeć do Galerii Sztuki Polskiej XVI–XVIII wieku, by posłuchać o tajemniczych okolicznościach, w jakich niektóre dzieła sztuki trafiły do muzeum (godz. 20), o tajemnicach egipskich sarkofagów (godz. 22), w Muzeum Etnograficznym zajrzeć na wystawę “Rzeczy mówią” i zgadnąć, do czego służyły naszym przodkom poszczególne eksponaty (od godz. 17), zrobienie sobie zdjęć w sari, poncho lub parandży (17-23) i oryginalnym kapeluszu, w Muzeum Instrumentów Muzycznych posłuchać o instrumentach i samych instrumentów, a w Ratuszu od 17 obejrzeć wystawę “Majówki w dawnym Poznaniu” lub prezentację multimedialną złożoną z kilkudziesięciu slajdów z widokami miasta, które są mało znane szerszemu gronu odbiorców. Część zdjęć zestawiona będzie z aktualnym wyglądem danego miejsca.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym można zobaczyć na stronie www.mnp.art.pl.

Wiele atrakcji czeka też w CK Zamek – poza wystawą World Press Photo, za którą trzeba będzie jednak zapłacić 6 zł za wstęp – warto będzie zajrzeć na wystawę malarstwa Eugeniusza Gerlacha „Muzyczne Inspiracje” w galerii Profil, spotkać się z Wojciechem Jagielskim w cyklu “Zamek reporterów” (godz.17), w Nowym Kinie Pałacowym obejrzeć film “Poznań na celuloidzie” – seanse będą wyświetlane od 19 co godzinę, między 17 a 24 zwiedzić Zamek cesarski, a już od godziny 13 wziąć udział w Nocy Muzeów na Świętym Marcinie.

Tej nocy ulica Święty Marcin odkryje swoje mało znane zakątki. Podczas spacerów z przewodnikiem poznać będzie można historię ulicy, usłyszeć o związanych z nią osobach i wydarzeniach. Zwiedzać będzie można także wnętrza budynków, od Zamku Cesarskiego, przez Collegium Historicum, kamienice mieszkalne aż po Kościół Świętego Marcina. Wyjątkową atmosferę muzealnej nocy podkreśli muzyka. Wykonywane na żywo fragmenty opery Straszny Dwór usłyszeć będzie można w różnych miejscach wieczornej wędrówki przez ulicę.

Kto jeszcze przygotował specjalne atrakcje na Noc Muzeów?
Brama Poznania, ul. Gdańska 2
Muzeum Archeologiczne Pałac Górków, ul. Wodna 27
Muzeum Archidiecezjalne Akademia Lubrańskiego/Ostrów Tumski, ul. Lubrańskiego 1
Salon Muzyczny Muzeum Feliksa Nowowiejskiego Al. Wielkopolska 11
Muzeum Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny Oddział Biblioteki Raczyńskich, ul. Gajowa 4/8
Muzeum Pracownia J. I. Kraszewskiego Oddział Biblioteki Raczyńskich, ul. Wroniecka 14
Muzeum Pracownia H. Sienkiewicza Oddział Biblioteki Raczyńskich, Stary Rynek 84
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, ul. Św. Marcin 80/82, CK Zamek
 Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, Stary Rynek 3, Odwach
Muzeum Uzbrojenia Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, Cytadela
Muzeum Unitry – Zespół Szkół Łączności ul. Przełajowa 4
Muzeum Bambrów Poznańskich ul. Mostowa 7/9
Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Zajezdnia tramwajowa przy ul. Madalińskiego 17
Muzeum Motoryzacji ul. Kościuszki
Pracownia Muzeum Ziemi Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu (ul. Dzięgielowa) Kampus Morasko
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci Ostrów Tumski, ul. Ks. I. Posadzego 3
Instytut Pamięci Narodowej Poznań ul. Rolna 45a
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Biblioteka PTPN ul. Mielżyńskiego 27/29 (wejście z bramy)
Biblioteka Raczyńskich Galeria Atanazego ul. Marcinkowskiego 23/24
Galeria Miejska Arsenał Stary Rynek 3
Galeria Lalek Teatru Animacji Al. Niepodległości 14 (wejście od Al. Niepodległości/Parku ul. Fredry)
Artykwariat ul. Paderewskiego 8
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej Stary Rynek 95/96
Galeria Art Stations ul. Półwiejska 42, Stary Browar
Pracownia Rysunku i Architektury Rysunek Architektura ul. Półwiejska 23/3
Nowa Gazownia ul. Ewangelicka 1
KINO MUZA ul. Św. Marcin 30
NOC MUZEÓW NA WILDZIE Stowarzyszenie WILdzianie