Park Mickiewicza będzie cały w dywanach! Kwiatowych…

Blisko milion główek różnokolorowych tulipanów pojawi się w czwartek 7 maja w parku im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego oraz wszyscy chętni ułożą z nich wielobarwne dywany kwiatowe, które utworzą kształt poznańskich koziołków. Wydarzenie to jest elementem XIX Wystawy Tulipanów, którą będzie można podziwiać w Westybulu Auli UAM. W ramach tej akcji odbędzie się również chrzest tulipana “Hipolit Cegielski”.

Układanie dywanów rozpocznie się w czwartek 7 maja, o godz. 8.00 – pierwotnie miała to być środa, ale prognozy pogody na ten dzień nie są zbyt zachęcające, więc  akcję przełożono na dzień następny. Pomysłodawcą i autorem projektu jest Andrzej Aumiller, prezes zarządu oddziału poznańskiego SITO.

– Teren, na którym zostaną ułożone dywany kwiatowe, ma pół hektara, przy czym należy podkreślić, że na metr kwadratowy potrzeba średnio około 300 główek tulipanów – mówi Andrzej Aumiller. – Przewidujemy, że do ułożenia kompozycji zostanie wykorzystanych od 850 tysięcy do 1 miliona takich główek. Do ułożenia dywanów posłużą jedynie główki tych tulipanów, które zostaną mechanicznie ścięte. Zabieg ten jest przeprowadzany corocznie przez producentów cebul kwiatowych. Sama technika układania kwiatów polega na tym, że jedna osoba niwelatorem laserowym nakreśla określoną figurę. Po niej idzie druga osoba, która kredą rysuje na trawie linie tej figury, które są niezbędne do odpowiedniej realizacji całej kompozycji.

W kompozycji zostaną wykorzystane główki tulipanów w następujących kolorach: żółty, biały, czerwony, fioletowy, pomarańczowy, purpurowy, oraz czerwono-żółty, a do realizacji projektu wybrano wizualizację komputerową Mateusza Chorzępy, studenta Koła Naukowego Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

– W dywanach kwiatowych najważniejsze są kolory, tym razem będzie siedem odmian tulipanów w siedmiu kolorach, z czego najwięcej będzie czerwonych i żółtych – mówi Michał Szymanowski, hodowca tulipanów i prezes poznańskiego koła Wielkopolskiego Związku Ogrodniczego. – Pąki tulipanów zostaną zebrane na polu maszyną, a następnie trafią do skrzynek, gdzie będą schładzane. Później zostaną ułożone na trawie, gdzie przy ziemi będą miały chłodno. A jeśli dni są pochmurne, to kwiaty potrafią zachować kolor i wytrzymać nawet przez kilka dni.

Kolorowe dywany kwiatowe, o ile tylko dopisze pogoda, będzie można podziwiać aż do poniedziałku 11 maja. Dywany te zostaną ułożone przez Sekcję Terenów Zieleni – członków Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański, oraz współpracujące ze Stowarzyszeniem Koło Naukowe Architektury Krajobrazu Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W układanie kwiatów mogą spontanicznie włączyć się również mieszkańcy Poznania, a zwłaszcza rodzice z dziećmi, bo to doskonała zabawa dla najmłodszych poznaniaków.

Akcja “III Poznańskie Dywany Kwiatowe” jest częścią XIX Wystawy Tulipanów, której uroczyste otwarcie odbędzie się w czwartek 7 maja, o godz. 11.00, w westybulu Auli UAM w Poznaniu. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 5 tysięcy sztuk tulipanów ponad 100 odmian we wszystkich możliwych kolorach z dwóch krajów – Holandii i Polski. Kompozycje z tulipanów zostaną ułożone przez florystów – członków SITO oraz członków Sekcji Florystycznej Koła Naukowego Ogrodników Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego.

Tego samego dnia  o godz. 11.30 w Sali Lubrańskiego Collegium Minus w Poznaniu odbędzie się uroczystość chrztu tulipana “Hipolit Cegielski”. Ta odmiana została wyhodowana przez holenderskiego hodowcę Jana Ligtharta.
– Jest to tulipan absolutnie unikatowy, a nasze towarzystwo jest pierwszą w Polsce organizacją pozarządową, która ma swojego tulipana, noszącego nazwę jej patrona. Hipolit Cegielski utożsamia się bowiem z najlepszymi wartościami i tradycjami, które chcemy przenieść na grunt współczesny – mówi Dominik Górny, członek zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

Dla miłośników tulipanów atrakcją będzie także z pewnością jedyna zarejestrowana w świecie “czarna” odmiana tulipana o piłkowanych brzegach płatków (z grupy Crispa) o nazwie “Fringed Black”, która charakteryzuje się dorodnymi kwiatami o niespotykanej dotychczas barwie – w tej grupie tulipanów – wyhodowanej przez Romana Szymańskiego z poznańskich Krzesin. Hodowca ten zaprezentuje również drugą bardzo wysoko cenioną odmianę czarną “New Beet”. Z kolei ogrodnictwo Barbary i Michała Szymanowskich zaprezentuje odmianę “Azerbejdżan”, który został ochrzczony w kwietniu tego roku w Gnieźnie.