Co unijne pieniądze zmieniły w Poznaniu? Zajrzyj za kulisy!

O tym, jak bardzo Wielkopolska zmieniła się dzięki dotacjom unijnym, będzie można przekonać się podczas tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W dniach 7-10 maja warto odwiedzić miejsca, które powstały lub przeszły spektakularne metamorfozy przy udziale unijnych pieniędzy.

W Poznaniu będzie można m.in. zajrzeć za kulisy Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki, odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne i Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza. Drzwi dla zwiedzających otworzy także Centrum Dydaktyczne Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej, które zaprosi mieszkańców m.in. na pokazy chemiczne i zwiedzanie laboratoriów. Sporo emocji czekać będzie też na odwiedzających centrum sportowo-rekreacyjne Malta Ski. Najodważniejsi będą mogli skorzystać z przejażdżki – zapierającą dech w piersiach – kolejką górską Adrenaline (50% rabatu w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich). Tor kolejki ma pół kilometra długości, prowadzi licznymi zakrętami aż do pętli zakręconej o 360 stopni, a dwuosobowe wagoniki mkną z prędkością 40 km na godzinę.  
 
Warto wybrać się również do innych miejscowości regionu, w których także przygotowano sporo atrakcji. I tak na przykład w Prusimiu będzie można zwiedzić skansen miniatur zabudowy osadnictwa olenderskiego, zobaczyć autentyczny wiatrak holenderski z XVIII wieku, a także wysłuchać opowieści o Krainie 100 Jezior i Puszczy Noteckiej. W niewielkiej miejscowości Piłka odkrywać będzie można tajemnice pierwszego w Polsce Parku Grzybowego, w którym „rosną” gigantyczne modele grzybów – osiągające nawet trzy metry wysokości!

Atrakcji nie zabraknie również w Rodzinnym Parku Przygód Górecznik w Przygodzicach. Wędrując specjalną ścieżką edukacyjną będzie można dowiedzieć się o rozwoju rybactwa w Dolinie Baryczy i wiejskich zwyczajach. Miłośników aktywnego wypoczynku zapraszamy do odwiedzenia nabrzeża Warty w Sierakowie. Organizatorzy przygotowali widowiskowe pokazy rzeczne, m.in. hydrofobowej pływającej zapory sorpcyjnej i zapory przeciwpowodziowej.
 
W czasie funduszowej majówki otwarte będą także niektóre przedsiębiorstwa m.in. zakład Miejskiej Energetyki Cieplnej w Pile (gdzie będzie można poznać działanie instalacji wykorzystywanych do produkcji energii cieplnej) oraz zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Grodzisku Wielkopolskim. Organizatorzy zapraszają nie tylko na spacer z przewodnikiem po samej oczyszczalni, ale także na przejażdżkę bryczką konną po okolicy. Nie zabraknie też atrakcji dla młodszych. Podczas poznańskiej „Nocy Ekologów” będą oni mogli wziąć m.in. udział w lekcjach na temat odnawialnych źródeł energii, pokazach filmów przyrodniczych i warsztatach tworzenia recyklingowych zabawek. Emocji dostarczy też pokaz sprzętu wykorzystywanego w codziennej pracy przez wielkopolską policję.
 
Szczegółowy program wydarzeń odbywających się w Wielkopolsce będzie można znaleźć na stronie: www.dniotwarte.eu.
Głównym organizatorem akcji jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.