Poczuj w sobie żeglarza, czyli jak się szkoliły młode wilki morskie

Bezpieczeństwo na wodzie, dbanie o środowisko, odpowiedzialne przywództwo – to niektóre z wartości jakie przekazuje projekt Energa Sailing Edukacja. Grupa Energa wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim rozpoczęła cykl spotkań z dziećmi, których głównym celem jest promowanie żeglarstwa jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu.

Program Energa Sailing to projekt Polskiego Związku Żeglarstwa, który realizowany jest przy wsparciu Grupy Energa. Jednym z jego elementów jest projekt Energa Sailing Edukacja, skierowany do dzieci w wieku od 7 do 9 lat, które do tej pory nie miały styczności z żeglarstwem. Jego głównym celem jest zachęcenie najmłodszych do rozpoczęcia żeglarskiej przygody, którą po zakończeniu programu będą mogły kontynuować w istniejących szkołach i klubach żeglarskich.
 
– Program ma na celu zarazić żeglarstwem, przyciągnąć do żeglarstwa. To ma być przede wszystkim zabawa – mówi dr Leszek Kostański, koordynator projektu. – Zasada jest taka, że to są dzieci, które nie uczestniczą w żadnych szkółkach żeglarskich, nie uczestniczą w żadnych klubach. To mają być dzieci, które nigdy nie miały kontaktu z żeglarstwem. Ten program ma im to przybliżyć.

Program edukacji żeglarskiej uczy dzieci nie tylko podstaw żeglarstwa, ale również kształtuje charakter i pozytywne postawy. Uczniowie szkół podstawowych biorący udział w projekcie mogą liczyć na profesjonalne, bezpłatne zajęcia teoretyczne i praktyczne, które pozwolą im rozwijać żeglarską pasję.
– Przyjęliśmy w tym roku 100 dzieci, które są zarówno ze szkół z samego miasta Poznania jak i z okolicy, z gmin szczególnie przyległych do jeziora Kierskiego – wyjaśnia Leszek Kostański. – Statystycznie rzecz biorąc to jest 41 szkół, w tym 30 z Poznania.

Zajęcia w ramach projektu Energa Sailing Edukacja zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną. W Poznaniu zakończyły się właśnie zajęcia teoretyczne przygotowujące uczestników do zejścia na wodę, które przeplatane były zabawami ruchowymi prowadzonymi przez studentów AWF.
– Prowadzimy zajęcia po trzy godziny dziennie a wiadomo dzieciaki nie są w stanie skupić się przez trzy godziny tylko i wyłącznie na żeglarstwie – tłumaczy Agata Kotrysiak, instruktorka z Żeglarskiego Ludowego Klubu Sportowego w Poznaniu. – Dziewczyny z AWF nam pomagają, robią zajęcia ruchowe.

Lekcje teoretyczne organizowane były w formie spotkań, warsztatów i gier terenowych, sprzyjających kształtowaniu pozytywnych postaw oraz nauczających podstaw żeglarstwa.
– To jest program, który przygotowuje dzieci nie tylko do żeglarstwa. Przemycane są też inne wartości takie jak dbanie o bezpieczeństwo na wodzie, współdziałanie w grupie, odpowiedzialność za innych czy ekologia, która jest oczkiem w głowie Grupy ENERGA – komentuje Leszek Kostański. – Myślę, że to jest siła i wartość tego programu.

Część praktyczna odbywać się będzie na wodzie (na jeziorze Kierskim) już od 6 maja, a uczestnicy programu będą mieli okazję sprawdzić teorię w działaniu.
– Każde miasto otrzymało z programu dziesięć łodzi, w pełni wyposażone łącznie z kapokami – mówi Leszek Kostański. – Zaczynamy zajęcia na wodzie, wpierw bez żagli, potem w miarę wzrastających umiejętności dochodzą następne elementy związane z umiejętnościami żeglarskimi.

Program trwa do 30 czerwca. Początkujący żeglarze, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w 10-dniowej półkolonii żeglarskiej, która zostanie zorganizowana indywidualnie dla każdego ośrodka regionalnego. Kontynuacja zajęć z dziećmi, które wezmą udział w półkolonii odbędzie się od 1 września do 18 grudnia.