Poszukujący pracy odwiedzili job spot na UEP

Konkretne oferty i spotkania z potencjalnymi pracodawcami, konsultacje dokumentów aplikacyjnych, a nawet pomoc przy przygotowaniu profesjonalnego CV, i to ze zdjęciem – 6 maja każdy student czy absolwent uczelni wyższych poszukujący pracy, staży czy praktyk mógł wziąć udział w Targach Pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów i podejmuje różne przedsięwzięcia mające na celu przybliżenie im specyfiki współczesnego rynku pracy. Jednym z takich działań są właśnie targi pracy, które stwarzają przedsiębiorcom niepowtarzalną okazję do bezpośredniego dotarcia do studentów każdej uczelni i pozyskania kandydatów do pracy czy też na staż, którzy spełniają ich oczekiwania.

– Podstawowym celem targów pracy, staży i praktyk, organizowanych już po raz kolejny na naszym uniwersytecie, jest przede wszystkim przybliżenie studentom ofert pracodawców, a pracodawcom umożliwienie nawiązania bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi pracownikami i ich pozyskanie – mówi Monika Magdziarek z biura karier i relacji z absolwentami UEP. – Nasze targi są takim dwustronnym targiem wymiany, z jednej strony pracodawcy oferują możliwości zdobycia doświadczenia i rozwoju kariery, a studenci pokazują co potrafią. Poza tym, otrzymujemy też informacje zwrotne od firm, że przyjmują oni na praktyki, staże i do pracy studentów odwiedzających ich stoiska targowe. Można zatem powiedzieć, że nasz cel zostaje osiągnięty!

Każdy odwiedzający targi pracy na UEP, czyli jedno z największych wydarzeń kierowanych do poznańskiej społeczności akademickiej, mógł zapoznać się z ofertą przygotowaną przez ponad 30 wystawców, a w tym między innymi przez duże wielkopolskie i ogólnopolskie firmy, banki, związki pracodawców oraz agencje rekrutacyjne.

– Prowadzimy program praktyk letnich i cały czas mamy otwartą rekrutację na różne stanowiska, takie jak np. specjalista do spraw analiz. Nie szukamy osób tylko po kierunkach ściśle ekonomicznych, ale też technicznych – mówi Jolanta Tupaj, koordynator HR z firmy Amica. – Nasz stażysta czy pracownik musi mieć otwarty umysł do zbierania danych, robienia wykresów, musi też umieć przekazać innym to, co ma na myśli. Ważna jest jego komunikatywność, nawiązywanie kontaktów z osobami z różnych krajów, oraz znajomość języka angielskiego. To właśnie są kluczowe kompetencje, których oczekujemy.

Z przeprowadzonych z wystawcami rozmów wynika, że pracodawcy poszukują do pracy oraz na praktyki i staże przede wszystkim osób młodych, dynamicznych, a także takich, które posiadają trochę wiedzy z każdej dziedziny.

– Widać skuteczność tego rodzaju targów, gdyż często po ich zakończeniu napływają do nas CV. Majowe targi to dla nas nie tylko narzędzie rekrutacyjne, ale też wizerunkowe – mówi Ludwika Michałowska, campus recruitment specialist z Grupy Citi. – Dla studentów mamy różne oferty pracy, programów rozwojowych. Poszukujemy osób z otwartą głową, które są nastawione na szerokie spectrum działania, z wiedzą z zakresu bankowości, ale kierunek studiów nie jest ważny. Istotna jest ich motywacja do rozwoju, pasja, chęć do szybkiej nauki, elastyczność, umiejętność przystosowania się do środowiska i dopasowania do kultury organizacyjnej miejsca pracy, a także znajomość angielskiego na poziomie komunikatywnym plus.

Niektórzy pracodawcy poszukują osób z konkretnym doświadczeniem w danej branży, a inni wręcz przeciwnie – bez doświadczenia, lecz z zapałem do pracy i chęcią do nieustanego poszerzania wiedzy i swoich kompetencji – zwłaszcza tych miękkich, jak komunikatywność i otwartość.

– Nie szukamy osób po konkretnych kierunkach, ale przede wszystkim takich, które mają już jakieś doświadczenie i są mobilne – mówi Małgorzata Wendzonka, asystent biura regionu mBank. – Jesteśmy otwarci na tych, którzy byli i są aktywni w czasie trwania studiów, którzy angażowali się w różne projekty, i starali się samodzielnie utrzymać. Dobrze, jeśli student kończy bankowość lub jest jej absolwentem, natomiast jeśli nie jest, to nic złego. My go nauczymy, o ile ma zapał i chęć do nauki.

Na targach był też tzw. CV Point. Co to takiego? To dwa przygotowane stanowiska, przy których pracownicy Biura Karier i Relacji z Absolwentami oraz przedstawiciele projektu Kadry dla Gospodarki udzielali pomocy w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. Każdy, kto chciał stworzyć skuteczne i profesjonalne CV miał świetną okazję do tego, aby dowiedzieć się jakich błędów nie popełniać w CV i liście motywacyjnym.

A czego na targach na UEP szukali studenci i absolwenci wyższych uczelni?
– Od dłuższego czasu szukam płatnego stażu w rachunkowości, na bieżąco wysyłam CV. To nie są moje pierwsze targi, jednak tym razem wiem, czego szukam – mówi Dominika Banach, studentka IV roku finansów i rachunkowości UEP. – Chcę znaleźć miejsce, w którym będzie dobra atmosfera, i gdzie będzie potencjalna możliwość przyszłego zatrudnienia. Z kolei ja swojemu pracodawcy mogę zaoferować doświadczenie w finansach, dobrą znajomość języka angielskiego, oraz gotowość do podejmowania nowych wyzwań.

Na targach można było spotkać zarówno te osoby, które poszukują jakiejkolwiek pracy, która da im możliwość rozwoju i to niekoniecznie w ich zawodzie – jak i takie, które chcą związać swoją zawodową przyszłość i ścieżkę karierę z konkretną dziedziną, w której się specjalizują.
– Na targach nie szukam pracy, ale stażu i praktyk, jednak wyłącznie tych płatnych i w działach związanych z moim kierunkiem studiów, takich jak: rynki i inwestycje kapitałowe, analiza, oraz IT – mówi Krzysztof Maryks, student IV roku informatyki i ekonometrii UEP. – Szukam stażu, która zapewni mi konkretną ścieżkę kariery, gdzie będę otrzymywał merytoryczne uwagi, co do wykonywanych przeze mnie zadań. Nie  chcę być tylko praktykantem od parzenia kawy, chcę się uczyć i rozwijać.

Podobnie uważa wielu innych studentów, dla których przyszła praca ma być przede wszystkim satysfakcjonująca, spełniać ich ambicje zawodowe i gwarantować awans.
– Na targi przyszłam po to, aby zobaczyć, co oferuje poznański rynek pracy. Szukam płatnego stażu, ponieważ uczęszczam na studia zaoczne, które trzeba opłacić – mówi Joanna Matelska studentka IV roku finansów i rachunkowości Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. – Zależy mi na tym, aby znaleźć pracę w swoim zawodzie, gdzie zdobędę doświadczenie. Aktualnie pracuję z dziećmi, skończyłam też matematykę, i dzięki temu w pracy będę mogła wykazać się cierpliwością, analitycznym myśleniem i gotowością do podejmowania nowych zadań.

Targi pracy odwiedzali nie tylko studenci kierunków typowo ekonomicznych, ale również społecznych i humanistycznych, poszukujący nowych wyzwań.
– Poszukuję pracy w różnych miejscach, nie zamykam się w ramy skończonego przeze mnie kierunku studiów. Chciałabym znaleźć pracę, która będzie związana z kontaktem z ludźmi, z rozwojem osobistym, tak jak np. coaching – mówi Dawid Denek, absolwent historii z Lublina, mieszkający w Poznaniu zaledwie od kilku dni. – To, co mogę zaoferować mojemu przyszłemu pracodawcy, to z pewnością pracowitość, komunikatywność i zdolności analityczne, a także zainteresowanie szeroko pojmowaną humanistyką, socjologią i tak dalej.     

To jednak nie wszystko! Otóż, wszyscy odwiedzający targi pracy mogli nie tylko odwiedzić stoiska targowe i uzyskać na nich wszelkie niezbędne informacje na temat oferowanych przez różne firmy praktyk i staży, oraz nawiązać bezpośredni  kontakt z potencjalnymi pracodawcami, ale mieli także szansę, by zrobić sobie biznesowe zdjęcie do CV. Każdy chętny mógł bowiem przyjść do specjalnie przygotowanej strefy fotograficznej, i tym samym wzbogacić swoje dokumenty rekrutacyjne o wyjątkowe zdjęcie.