Nowy Ład na Malta Festival Poznań

Już w czerwcu Poznań stanie się jednym z najbardziej kulturalnych miast w Europie Środkowo-Wschodniej. Koncerty, spektakle teatralne, warsztaty sztuki wizualne –  to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach 25. już Malta Festival. Podczas jubileuszowej edycji festiwalu, który trwać będzie od 8 do 28 czerwca, nie zabraknie ciekawych projektów oraz znakomitych gości.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta po raz pierwszy zagościł w naszym mieście w 1991 roku. Podczas 25 lat nie tylko nazwa przedsięwzięcia, ale również jego program ewoluowały. Pierwotnie celem festiwalu było stworzenie okazji do zaprezentowania teatrów plenerowych, offowych, nierepertuarowych, eksperymentalnych. Z czasem formuła zaczęła obejmować także inne sfery sztuki. Od 2010 roku rdzeniem tematycznym wydarzenia są tzw. „idiomy” czyli myśl przewodnia, pozwalająca lepiej zrozumieć współczesny świat.

Tegorocznym idiomem przyświecającym festiwalowi jest „Nowy Ład Światowy”, a jego kuratorem – brytyjski artysta i pisarz – Tim Etchells.

– Mój stosunek do tematu jest dwojaki. Po pierwsze jest to podejście skupiające się na kwestiach politycznych, społecznych czy technologicznych oraz zmianach jakie zaszły na świecie w ciągu ostatnich 30 lat – mówi Tim Etchells – Drugie podejście koncentrować się będzie na roli artysty i sztuki, czyli na tym jaki sposób artyści pomagają nam spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Tim Etchells to również lider zespołu teatralnego Forced Entertainment, który w błyskawicznym tempie stał się legendą teatru w Wielkiej Brytanii. Podczas Malta Festiwal 2015 zobaczymy dwa spektakle grupy: The Notebook i Tomorrow’ Parties. Jednym ze sztandarowych projektów kuratora będzie również instalacja, która zostanie zamontowana na budynku Starej Rzeźni.

– Jest to neon, który przedstawia dwa słowa – Never Sleep. Świat wymusza na nas bowiem podejście 24-godzinnej, ciągłej uwagi. Jest to  swego rodzaju podejście nacechowane ekonomią i ciągłym dążeniem do lepszej sytuacji materialnej – tłumaczy Tim Etchells.

W tym roku organizatorzy festiwalu zaproponują również trzy projekty, które inspirowane są twórczością niemieckiego pisarza, Tomasza Manna. W ramach tej sekcji wystawiona zostanie instalacja Romeo Cesellucciego. Jest to praca inspirowana jedna z najważniejszych powieści Manna – Doktorem Faustusem. Nawiązywać będzie do niej recital, który przygotowuje Marcin Masecki, na którym usłyszeć będzie można trzy ostatnie sonaty Beethovena. Najważniejszą  produkcją, do której przygotowania i rozmowy trwają już od 4 lat będzie opera „Czarodziejska góra”. Projekt realizowany jest wspólnie z Programem 2 Polskiego Radia, Operą Batycką oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym. Premiera spektaklu w reżyserii Andrzeja Chyry odbędzie się 26 czerwca.

Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert Michael Nyman Band. Gdy w 1995 roku brytyjski kompozytor Michael Nyman po raz pierwszy odwiedził Malta Festival Poznań, żałował tylko jednej rzeczy – że jego koncert nie odbył się w scenerii jeziora Maltańskiego. Życzenie muzyka spełni się 27 czerwca, a wstep na koncert będzie wolny.

– Artysta wystąpi ze swoim nowym programem, który jest to rodzajem uczczenia I wojny światowej. Oprócz tego usłyszymy również jego najważniejsze przeboje muzyki filmowej – zapowiada Michał Merczyński, dyrektor Malta Festiwal Poznań

Od 2013 roku festiwalowi towarzyszy również Generator Malta, czyli projekt społeczny tworzony z myślą o społeczności lokalnej. Co roku Generator zaprasza do wspólnego działania, bycia ze sobą i stawiania pytań o otaczającą nas rzeczywistość poprzez udział w projektach artystycznych, zabawę oraz publiczną debatę.

– Przygotowujemy między innymi cykl spotkań „Sposoby na życie”, gdzie będziemy zapraszać artystów, pokazujących jak sztuka pozwala się oderwać od świata. Myślimy tez o cyklu „Mierzymy wysoko”, gdzie będziemy starać się zdobywać z mieszkańcami najwyższe budynki Poznania. W programie również znajdzie się cykl niekonwencjonalnych warsztatów – „Wariactwa”, który będzie uczył rzeczy na pozór nieprzydatnych. – zapowiada Joanna Pańczak, kuratorka programu Generator Malta.

W czerwcu zostanie stworzona specjalna przestrzeń na placu Wolności, gdzie będzie można wziąć udział w spotkaniach z artystami, wykładach lub po prostu odpocząć na specjalnie zaprojektowanej strefie wypoczynku. Wieczorami natomiast oprócz koncertów odbywać się będzie silent disco.

Nie zapomniano również o dzieciach. W dniach 15 – 21 czerwca odbywać się będzie Biennale Sztuki dla Dziecka, w ramach którego wystawiony zostanie między innymi spektakl „Czarodziejski flet”, czy koncert wspomnianej już grupy Michael Nyman Band. Przygotowany zostanie również cykl „Wolno Dzieciom”, który zapraszać ma najmłodszych do samodzielnych działań w przestrzeniach, podczas których można doświadczać samodzielności i współkreować rzeczywistość.

Pamiętajmy, że to jedynie wybrane inicjatywy w ramach czerwcowego festiwalu. Aby zapoznać się z pełnym programem – zapraszamy na stronę Malta Festiwal Poznań.