Poznań Poetów, czyli poezja dla każdego

Spotkania ze znakomitymi autorami, uliczne manifestacje, wykłady, seanse filmowe, lekcje w szkołach, czytanie dla dzieci, konkursy czy mecz piłkarski krytyków z poetami… Festiwal Poznań Poetów ma szansę trafić zarówno do sprofilowanego uczestnika kultury, jak i do osób, które na co dzień nie interesują się literaturą.

Organizowany po raz 7. „Poznań Poetów” (18-23 maja 2015), którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM), to wieczory autorskie, wykłady, spotkania z literatami, projekcje filmów i inne wydarzenia, które przyciągają setki ludzi zakochanych w słowie pisanym. Do Poznania z tej okazji przyjeżdżają pisarze czy poeci, ale też czytelnicy, do których to festiwal jest w głównej mierze skierowany. Ma on bowiem służyć również promocji czytelnictwa. Za pomocą różnych form przekazywania treści, organizatorzy wydarzenia starają się dotrzeć także do osób nie interesujących się na co dzień literaturą.
– Spoglądając z rosnącym zdziwieniem na program festiwalu myślę sobie, że ktoś, kto układał ten program, musiał być optymistą niebywałym, szalonym – mówi prof. Piotr Śliwiński – Festiwal odbywa się w mieście, które nie cieszy się renomą miejsca zakochanego w literaturze i oddanego literaturze. To nie Kraków, gdzie największym problemem jest to, czy przyjedzie autor, a nie jest problemem publiczność.

Do Poznania zjedzie kilkudziesięciu autorów z Polski i ze świata. Codziennie zaplanowano kilka spotkań. Z Włoch przyjedzie Valerio Magrelli – jeden z najwyżej dziś cenionych poetów włoskich i europejskich. Z Hiszpanii – Pablo Garcia Casado, znakomity autor, głos nowego pokolenia poetyckiego. Ze Stanów – Tom Healy, poeta, a także mianowany przez Baracka Obamę szef komisji przyznającej stypendia Fundacji Fulbrighta. Z Ukrainy – Ostap Sływynski, wielokrotnie tłumaczony na polski autor ze Lwowa oraz – jak mówią organizatorzy – zjawiskowa Lubow Jakymczuk, poetka z okolic Mariupola. Osobne wieczory wypełnią spotkania z poetami z Niemiec i z Bałkanów.
– To jest aż sześć dni, kilkudziesięciu uczestników, poetek i poetów z Polski i zagranicy – mówi prof. Piotr Śliwiński – Nigdy do tej pory nie było aż tak dużej reprezentacji europejskiej. Każdy wieczór ma swój akcent zagraniczny.

Poznań Poetów otwiera się na wiele stron. Już od marca w ramach festiwalu w czterech szkołach średnich w Poznaniu odbywają się lekcje poezji. W czasie festiwalu zaplanowano spotkania dla najmłodszych. Poeta Jacek Podsiadło przywiezie swoją nową książkę napisaną dla dzieci “Przedszkolny sen Marianki”, odbędą się warsztaty z rysowniczką Iwoną Chmielewską. W paśmie filmowym festiwalu ciekawie zapowiada się film „Obywatel B” zrealizowany na początku lat 90., pokazujący przyjazd Stanisława Barańczaka do Poznania oraz „Na wieży Babel”, przedpremierowy pokaz filmu, który jest interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej (reż. Maria Wróż-Prusiewicz). Występują w nim m.in. Danuta Stenka, Krystyna Janda, Krzysztof Globisz.

Jednym z głównym punktów tegorocznego programu festiwalu będzie ogłoszenie laureatów przyznawanej po raz pierwszy Poznańskiej Nagrody Literackiej ufundowanej przez miasto i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
– Naprawdę świetnie się stało, że taka nagroda została ufundowana i Poznań ma wreszcie swoją nagrodę literacką – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury ZAMEK.

A ostatniego dnia festiwalu książki wyjdą na ulicę Św. Marcin – będą manifestacje czytelników, czytanie w miejscach nietypowych, stragany antykwariuszy, akcja wymiany lektur. Przy kościele Św. Marcina, w pustym miejscu, w którym stał kiedyś pomnik Adama Mickiewicza, odbędzie się Akcja Afirmacja przygotowana przez poetów Adama Kaczanowskiego i Szczepana Kopyta. Festiwal obfituje w rozmaite formy aktywności publiczności. Ta publiczność zamienia się czasem miejscami z autorami.
– Jest dużo ludzi, którzy chcą kupować książki, oglądać książki, wymieniać się nimi i słuchać poezji w różnych nietypowych miejscach, spotykać się z autorami i brać udział w happeningach – wyjaśnia Anna Hryniewiecka – Świetna okazja do spotkania z czytelnikiem, który nie przyszedłby na spotkanie w ramach festiwalu do Zamku ale spotyka przypadkiem poezję na ulicy i ma ochotę wziąć udział w takiej nietypowej formie propagowania czytelnictwa i poezji.

PROGRAM POZNANIA POETÓW 2015

18 V 2015 (PONIEDZIAŁEK)
godz. 10–14: NIEZNANI OBECNI. SESJA O MŁODEJ POEZJI
Scena Nowa
Organizatorzy: Zakład Poetyki i Krytyki Literackiej IFP UAM, Centrum Kultury ZAMEK oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

godz. 15 WIOSNĄ WIDZĘ WIOSNĘ
ul. Św. Marcin – wejście przed CK ZAMEK
Działanie z Pracownią *Kwiatkibratki*

godz. 16.30–18: CZAS WYWROTOWCÓW: KONRAD GÓRA, KIRA PIETREK
Prowadzenie: Joanna Orska
Scena Nowa

godz. 18–19.30: WIECZÓR WŁOSKI: VALERIO MAGRELLI
Prowadzenie: Jarosław Mikołajewski, Paulina Malicka
Sala Wielka

godz. 20: POZNAŃSKA NAGRODA LITERACKA*
Sala Wielka

19 V 2015 (WTOREK)
godz. 10–14: NIEZNANI OBECNI. SESJA O MŁODEJ POEZJI
Scena Nowa

godz. 16.30–17.30: JAK ŻYĆ BEZ AWANGARDY? (PANEL KRYTYCZEK): KAROLINA FELBERG, ANNA KAŁUŻA, DOROTA KOZICKA, ALINA ŚWIEŚCIAK
Prowadzenie: Joanna Roszak
Scena Nowa

godz. 17.30–18.30: WARTE POZNANIA: MAGDALENA GAŁKOWSKA, PAULINA KORZENIEWSKA, JOANNA ŻABNICKA)
Prowadzenie: Emilia Przeor i Karol Francuzik
Scena Nowa

godz. 19–20: CZYTANIE: ANDRZEJ SOSNOWSKI
Sala Wielka

godz. 20–21.30: WIECZÓR NIEMIECKI: RENATE SCHMIDGALL, JAN WAGNER, RON WINKLER
Prowadzenie: Tomasz Ososiński
Sala Wielka

20 V 2015 (ŚRODA)
godz. 10–14: NIEZNANI OBECNI. SESJA O MŁODEJ POEZJI
Scena Nowa

godz. 13–14.30: WYKŁAD O TADEUSZU KONWICKIM – PROF. PRZEMYSŁAW CZAPLIŃSKI
POKAZ FILMU „PRZECHODZIEŃ” (reż. Andrzej Titkow, 1984)
Sala Kinowa*

godz. 16.30–17.30: ROZDZIELCZOŚĆ CHLEBA: KAMIL BREWIŃSKI, ŁUKASZ PODGÓRNI, MACIEJ TARANEK
Prowadzenie: Maja Staśko
Scena Nowa

WIECZÓR BAŁKAŃSKI
godz. 18–19: BOŻIDAR JEZERNIK: „LOST IN TRANSLATION”. ON ANTHROPOLOGY OF THE BALKAN
– wykład w jęz. ang.
godz. 19.30–20.30: DUBRAVKA DJURIĆ, BRANISLAV OBLUČAR
Prowadzenie: Magdalena Koch, Krystyna Pieniążek-Marković
Sala Wielka

godz. 21–22: CZYTANIE: EUGENIUSZ TKACZYSZYN-DYCKI
Sala Wielka

21 V 2014 (CZWARTEK)
godz. 13–14.30: WYKŁAD O STANISŁAWIE BARAŃCZAKU – PROF. PAWEŁ PRÓCHNIAK
POKAZ FILMU „OBYWATEL B.” (reż. Marek Nowakowski, 1990)
Sala Kinowa*

godz. 15–16: TOM HEALY: „POEZJA POLSKA W AMERYCE” – wykład w jęz. ang. (tłumaczony na jęz. polski)
Sala Prób

godz. 16.30–17.30 FINAŁ KONKURSU IM. K. JANICKIEGO: PREZENTACJA WIERSZY NOMINOWANYCH I LAUREATA
Prowadzenie: Krzysztof Hoffmann
Scena Nowa

godz. 18–19.30: TAJNE KOMPLETY (1): PIOTR JANICKI, KLARA NOWAKOWSKA, ANDRZEJ NIEWIADOMSKI
Prowadzenie: Marcin Jaworski
Scena Nowa

godz. 20–21: WIECZÓR HISZPAŃSKI: PABLO GARCÍA CASADO
Prowadzenie: Marcin Kurek i Hanna Steppa
Sala Wielka.

godz. 21.15–22: CZYTANIE: JANUSZ RUDNICKI
Sala Wielka

22 V 2015 (PIĄTEK)
godz. 11 TOM HEALY – warsztat poetycki (w jęz. angielskim)
Sala Prób

godz. 13–14.30: „NA WIEŻY BABEL” – przedpremierowy pokaz filmu-interpretacji wiersza Wisławy Szymborskiej, reż. Maria Wróż-Prusiewicz
Film z udziałem m.in.: Krystyny Jandy, Danuty Stenki, Krzysztofa Globisza, Pawła Deląga, Grażyny Wolszczak, Lesława Żurka, Tomasza Stockingera, z muzyką Joachima Mencla.
www.BabelFilm.pl
INTERPRETOWAĆ OBRAZEM – dyskusja o filmie z udziałem reżysera i autorki scenariusza: Marii Wróż-Prusiewicz oraz Joanny Roszak i Pawła Próchniaka
Sala Kinowa*

godz. 15–17: POPOŁUDNIE HEROSÓW (MECZ PIŁKARSKI POECI KONTRA KRYTYCY)
Boisko

godz. 17.30–18.45: TAJNE KOMPLETY (2): AGNIESZKA KŁOS, JACEK BIERUT, DAREK FOKS, KAROL MALISZEWSKI
Prowadzenie: Maria Magdalena Beszterda
Scena Nowa

godz. 19–20.30 WIECZÓR AMERYKAŃSKI: TOM HEALY
Prowadzenie: Inez Okulska i Weronika Szwebs
Sala Wielka

godz. 21 POZNAŃSKI SLAM
Prowadzenie: Maciej Mikulewicz i Roman Franczyk
Dziedziniec Zamkowy

23 V 2015 (SOBOTA)
godz. 11–17 ULICA KSIĄŻEK / UL. ŚW. MARCIN
Akcja plenerowa na ulicy Święty Marcin, którą na jeden dzień zamienimy w Ulicę Książek. Do udziału w niej zaprosimy działające przy Świętym Marcinie księgarnie, a także antykwariuszy, którzy rozstawią swoje stragany na ulicy i podwórkach. W programie wydarzenia znajdzie się również „przyTARGaj” książki – akcja wymiany książek, której celem jest podzielenie się lekturami z innymi, a także manifestacje nałogowych czytelników, warsztaty dla dzieci – wszystko obliczone na literacki podbój miasta.
W programie: AKCJA AFIRMACJA (DZIAŁANIE WOKÓŁ PUSTEGO COKOŁU ADAMA MICKIEWICZA) – ADAM KACZANOWSKI (godz. 12), ULICZNE STRAGANY ANTYKWARIUSZY (godz.11–15), MANIFESTACJE NAŁOGOWYCH CZYTELNIKÓW (godz. 13–15), „przyTARGaj książki” – AKCJA WYMIANY KSIĄŻEK (godz. 15–17), CZYTANIE NA ULICY Z UDZIAŁEM M.IN. ADAMA KACZANOWSKIEGO i SZCZEPANA KOPYTA (godz. 15:30–17).

godz. 11–12: JACEK PODSIADŁO: „PRZEDSZKOLNY SEN MARIANKI” – SPOTKANIE DLA DZIECI I ICH RODZICÓW / zapisy: literatura@ckzamek.pl
Sala Prób

godz. 15 POKAZ FILMU „ANTYKWARIAT”, reż. M. Cuske (2005)
Sala Kinowa*

godz. 16 IWONA CHMIELEWSKA – SPOTKANIE AUTORSKIE
Prowadzenie: Jarosław Borowiec
Sala 104

WIECZÓR UKRAIŃSKI
godz. 18–20 LUBOW JAKYMCZUK, OSTAP SŁYWYNSKI
PREZENTACJA ANTOLOGII „WSCHÓD – ZACHÓD. WIERSZE Z UKRAINY I DLA UKRAINY”
Prowadzenie: Aneta Kamińska, Emilia Kledzik
Sala Wielka

godz. 20.30 – ∞:„GDY JUŻ PO WSZYSTKICH BYŁA EGZAMINACH…” KONKURS NA WIERSZ MIŁOSNY – DWA LATA PÓŹNIEJ
Prowadzenie: Joanna Kownacka, Zuzanna Wiącek
Hol Balkonowy

KONIEC

Podczas festiwalu zapraszamy na
WYSTAWĘ „IWONA CHMIElEWSKA. PRACE CODZIENNE, ODŚWIĘTNE I SZCZEGÓLNIE WAŻNE”/ 18–31.05.2015
Sale 102-103
Organizator: Wydawnictwo Media Rodzina. Współorganizator: Wydawnictwo Miejskie Posnania, CK ZAMEK.

*Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny z wyjątkiem uroczystości wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej, na którą obowiązują zaproszenia i bezpłatne wejściówki, a także seansów filmowych, na które obowiązują bilety w cenie 2 zł.