Marsz dla Życia: czy poznaniacy mają czas na życie?

W niedzielę 17 maja ulicami Poznania po raz kolejny przejdzie Archidiecezjalny Marsz dla Życia pod hasłem „Czas na życie”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na konieczność podejmowania działań w celu jego ochrony właśnie teraz – nie jutro, nie za tydzień, kiedy może być na to za późno.

Marsze dla Życia są manifestacją i świadectwem przywiązania do niezmiennych wartości życia i rodziny. Dla inicjatorów marszu istotną kwestią jest obrona życia. Poprzez swoje działania chcą uwrażliwić społeczność na jego wyjątkowość, piękno i niepowtarzalność.
– Chcielibyśmy uwrażliwić na piękno ludzkiego życia. Każde życie jest dla nas piękne i należy o nie walczyć – mówi Marzena Kasprzak, koordynator Marszu dla Życia 2015. – Chcemy żyć pełnią życia, realizować nasze pasje i chcemy również zarazić tym poznaniaków.

Tegoroczne hasło można rozumieć jako czas każdego z nas na dobre wykorzystywanie dnia. Organizatorzy chcą pokazać jak odejść od biegu dzisiejszego świata sterowanego pieniądzem i dążeniem do kariery.
– Grupa kreatywnych osób się spotkała i stwierdziła, że największym problemem, jaki dotychczas zauważamy jest to, że ludzie nie mają czasu dla siebie – wyjaśnia Marzena Kasprzak. – Każdy człowiek jest ważny i chcemy też pokazać to, że ważny jest czas na pasje własne, na rozwijanie swoich zainteresowań i robienie w życiu tego, co naprawdę się lubi.

Do udziału w tegorocznym Marszu dla Życia przygotowują akcje, które rozpoczęły się już 25 marca, w Dzień Świętości Życia. Wśród nich jest 3. edycja „Pieluszki dla Maluszka”, która polega na zbiórce pieluch dla dzieci oraz pieluchomajtek dla osób dorosłych.
– Chcemy robić coś konkretnego i w tym roku oprócz pieluszek dla dzieci, można również przynosić pieluchomajtki dla starszych osób – komentuje Urszula Maria Wosicka, członek Komitetu Organizacyjnego Marsz dla Życia 2015.

Pieluszki w Dzień Matki zostaną przekazane potrzebującym rodzinom, domom dziecka i domom samotnej matki. W czasie dwóch poprzednich edycji zebrano ponad 53 tys. pieluszek. Dary przekazywać będzie można również podczas festynu rodzinnego na placu Wolności, poprzedzającego przemarsz.

Propagowanie wśród młodych szacunku dla każdego człowieka ma na celu konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat. Uczestnicy konkursy mieli w ciekawy sposób przedstawić ideę tegorocznego Marszu dla Życia. Nagrody zostaną wręczone podczas festynu.

Ponadto od marca poznaniacy mogą oglądać w różnych miejscach miasta wystawę pro-life, która pokazuje rozwój człowieka od pierwszych dni. Z plansz wystawy można dowiedzieć się m.in. kiedy kształtują się kubki smakowe, struny głosowe czy… paznokcie. Do 9 maja wystawa znajduje się w parafii pw. św. Stanisława Kostki na Winiarach, a w tygodniu poprzedzającym marsz będzie ją można oglądać na płocie parafii pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry.

Przygotowaniem do wzięcia udziału w Marszu jest także czuwanie w obronie życia, na które organizatorzy zapraszają 16 maja na godz. 18.30 do kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego na poznańskiej Wildzie. Będzie tam również okazja do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli 9-miesięcznej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego w łonie matki zabiciem.

Marsz dla Życia, który od 6 lat przechodzi ulicami Poznania, poprzedzi festyn rodzinny na placu Wolności. Na dzieci od godz. 14.30 czekać będzie mnóstwo atrakcji, m.in. malowanie twarzy, puszczanie dużych baniek mydlanych czy zabawa z chustą klanza. W kierunku Katedry Poznańskiej marsz wyruszy około godz. 15.45. organizatorzy zachęcają do przynoszenia ze sobą kolorowych flag i banerów, dzięki którym pochód ma być bardziej kolorowy i radosny.
– Będę miał okazję poprowadzić marsz i bardzo się z tego cieszę. Ludzie chcą się radować, a my chcemy radością zarażać – mówi ks. Adam Pawłowski, prowadzący Marsz dla Życia 2015.
    
Na portalach społecznościowych trwa też akcja #CzasNaZycie zapraszająca do udziału w marszu i wyrażania swojego „tak” dla życia. We wspólną zabawę włączyło się już ponad 100 osób.