“Ukraińska Wiosna” zawita do Poznania

Koncerty muzyki sakralnej, spektakle teatralne, wystawy fotografii, projekcje filmowe, gry terenowe, warsztaty rękodzielnicze, i wiele innych różnorodnych wydarzeń –  zostanie zorganizowanych w Poznaniu z okazji VIII już edycji Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna”. Tegoroczny festiwal rozpocznie się 14 maja i potrwa do 29 maja.

“Ukraińska Wiosna” to największy festiwal prezentujący kulturę ukraińską w Europie Środkowo-Wschodniej. Festiwal ten – oparty na cyklicznych spotkaniach w Poznaniu i Wielkopolsce – ma swoje stałe tradycje i ścieżki promocyjne. Tym razem zostanie on zrealizowany z trzech różnych perspektyw. Przedsmak tego, co będzie można zobaczyć na festiwalu, zobaczyli dziennikarze na konferencji prasowej – specjalnie dla nich zatańczyli “Mali poligrodzianie”
– Pierwsza perspektywa to przegląd najświeższej kultury ukraińskiej i najnowszych trendów życia artystycznego na Ukrainie. W tym roku zaprezentujemy między innymi dostrzeżone przez międzynarodową publiczność filmy „Przewodnik” O. Sanina oraz „Plemię” M. Słaboszpyckiego, a także koncerty takich zespołów jak np. Jamala – mówi Ryszard Kupidura, wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina i dyrektor festiwalu “Ukraińska Wiosna”. – Natomiast druga perspektywa to przestrzeń poznańsko-ukraińskiej współpracy artystycznej, której owocem będzie spektakl “Antytgona w Nowym Jorku” w reżyserii Andrzeja Szczytko. Poza tym, każdej edycji festiwalu towarzyszy idea “Poznaj sąsiada”, która stanowi trzecią perspektywę tego wydarzenia. „Ukraińska Wiosna” nie funkcjonuje w próżni, jest emanacją tego, co obecnie dzieje się na Ukrainie oraz stosunków polsko-ukraińskich. W związku z tym jest też doskonałą okazją do zaprezentowania działalności młodych ukraińskich twórców, którzy osiedlają się w Polsce i w samym Poznaniu.

Festiwal “Ukraińska Wiosna” ma swoje niezmienne elementy. Tradycyjnie nie zabraknie na nim muzyki sakralnej: liturgię wschodnią Mychajła Werbyckiego zaprezentuje Galicyjski Chór Kameralny, z kolei projekt IRMOS nawiąże do dawnych tradycji prawosławnych śpiewów sakralnych.

Istotnym składnikiem festiwalu będzie także wystawa fotografii Romana Krawczenki i Ryszarda Karczmarskiego, pt. „Krym – niedokończona podróż”, która zostanie połączona z prelekcją o historii, kulturze i codziennych problemach Tatarów Krymskich, pokazem filmu dokumentalnego oraz degustacją kuchni tatarskiej. Oprócz tego, poruszone zostaną również kwestie związane z obecną sytuacją na Półwyspie Krymskim.

Bardzo ciekawym punktem festiwalu będzie też debata ekspercka „Je suis Donbass? Europa wobec wojny na Ukrainie”, która zostanie poświęcona międzynarodowemu kontekstowi ostatnich wydarzeń na Ukrainie.
– Będzie to debata na temat wewnętrznej sytuacji na Ukrainie, liderów Donieckiej Republiki Ludowej, o których to kwestiach mówi się bardzo dużo, ale warto spojrzeć na tą sytuację od zewnątrz z perspektywy różnych podmiotów i sił oddziałujących na Ukrainę – wyjaśnia Piotr Oleksy, redaktor naczelny portalu East West. – Będziemy rozmawiać nie tylko o polityce, ale też o postawach społecznych europejczyków i świata wobec konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Ponadto w czasie “Ukraińskiej Wiosny” będzie się odbywała charytatywna zbiórka na rzecz potrzebujących wsparcia na Ukrainie.
– W zeszłym roku uruchomiliśmy akcję, zbiórkę darów na rzecz potrzebujących Ukraińców. Na początku kupowaliśmy żywność i ubrania dla poszkodowanych na kijowskim Majdanie, później dla dzieci uchodźców z Donbasu – informuje Witold Horowski, Konsul Honorowy Ukrainy w Polsce i prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina. – Poza tym oferujemy też pomoc o charakterze rehabilitacyjnym osobom, które ucierpiały w konflikcie na Ukrainie.

Organizatorem festiwalu “Ukraińska Wiosna” 2015 – jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina, którego nadrzędnym celem jest budowanie oraz wspieranie pozytywnych relacji pomiędzy społeczeństwem polskim i ukraińskim.

Program VIII Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” 2015:

14 maja (czwartek)
19:15 – Koncert: Galicyjski Chór Kameralny ze Lwowa (Poznań, Kościół p.w. św.  Antoniego z Padwy, ul. Franciszkańska 2 – przy Wzgórzu Przemysła)

15 maja (piątek)
17:00 – „Polsko-ukraińskie związki kulturalne na scenie i poza nią” – spotkanie z Ołeksandrem Irwańcem i Andrzejem Szczytko (Poznań, foyer Teatru Nowego, ul. Dąbrowskiego 5)
19:00 – Koncert: Galicyjski Chór Kameralny ze Lwowa (Bojanowo, Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, ul. Ratuszowa 10a)
19:00 – Spektakl „Antygona w Nowym Jorku” (Poznań, Teatr Nowy, Scena Duża, ul. Dąbrowskiego 5)

16 maja (sobota)
18:00 – Koncert: Galicyjski Chór Kameralny ze Lwowa (Leszno, Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego, ul. Narutowicza 31)
19:00 – Spektakl „Antygona w Nowym Jorku ”(Poznań, Teatr Nowy, Scena Nowa, ul. Dąbrowskiego 5)

17 maja (niedziela)
15:00 – Wystawa fotografii “Granice możliwego” (Poznań, Klub Osiedlowy Krąg, ul. Dmowskiego 37)
20:00 – Film „Przewodnik” (Poznań, Kino Muza, ul. Św. Marcin 30)

18 maja (poniedziałek)
18:00 – „Je suis Donbass? Europa wobec wojny na Ukrainie” – ekspercka debata politologiczna (Poznań, Gazeta Cafe, ul. 27 Grudnia 3)

21 maja (czwartek)
19:00 – Film „Plemię” (Poznań, Kino Muza, ul. Św. Marcin 30)
20:00 – Koncert: Wagonowożatyje (Poznań, KontenerART, ul. Ewangelicka)

22 maja (piątek)
18:00 – „KRYM – niedokończona podróż”
– wystawa fotografii Romana Krawczenki i Ryszarda Kaczmarskiego
– projekcja filmu dokumentalnego oraz degustacja kuchni tatarskiej (Poznań, Jeżyckie Centrum Kultury, ul. Jackowskiego 5/7)

23 maja (sobota)
9:30 – Ukraińska Wiosna ZAMIASTem (Czerwonak, Puszcza Zielonka, Ośrodek Turystyczno-Edukacyjny Dziewicza Baza, ul. Dziewicza Góra 5):
9:30-13:00 – „Dziewicza Góra Biega dla Ukrainy” (bieg: 9:30 – dzieci, 11:00 – dorośli)
14:00-16:00 – Gra terenowa „Tropem Zielonej Ukrainy”
11:00-16:00 – Warsztaty rękodzielnicze: płaskorzeźba, pismo cyryliczne, malowanie lalek i pisanek, warsztaty rysunkowe, wystawa hobotarów (współczesnych lalek ukraińskich)
17:00 – Koncert: Try kroky u nicz
13:30 – Mecz piłki nożnej: Ukraińska Wiosna – Odlew Poznań (Kicin, boisko piłkarskie)
19:15 – Koncert: „IRMOS. Dawne sakralne pieśni Ukrainy”(Poznań, Kościół p.w. Jana Jerozolimskiego za Murami, ul. Świętojańska 1 – przy Rondzie Śródka)

24 maja (niedziela)
11:00 – Baśnioczytanie i warsztaty plastyczne (Poznań, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, s. 218)
12:30 – Koncert: Try kroky u nicz (Poznań, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, s. 218)
18:30 – Msza św. i koncert „IRMOS. Dawne sakralne pieśni Ukrainy” (Tarnowo Podgórne, Kościół p.w. Wszystkich Świętych, ul. Poznańska 92)
19:00 – Koncert: Jurij Andruchowycz i Karbido (Poznań, Centrum Amarant, ul. Słowackiego 19)

25 maja (poniedziałek)
17:00 – „Znane postaci Ukrainy” – wernisaż plakatów (Poznań, Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2)

29 maja (piątek)
20:00 – Koncert: Jamala (Poznań, Blue Note Jazz Club, ul. Kościuszki 79)