Poznaniacy trzymają ciepło

500 domów jednorodzinnych i 40 kamienic oraz trzy miesiące bezpłatnych badań kamerą termowizyjną – szósta edycja projektu „Trzymaj ciepło” została podsumowana.

Projekt “Trzymaj ciepło” jest elementem kampanii informacyjnej na rzecz oszczędzania energii cieplnej w gospodarstwach domowych. Jego celem jest zwrócenie uwagi na powstające straty ciepła w budynkach, które niepotrzebnie obciążają środowisko, a za które płacą ich mieszkańcy. Opłaty za energię cieplną są jednymi z najwyższych w budżetach domowych.
– W każdym, nawet najlepszym układzie, można znaleźć słabe punkty. Generalnie budynki nowego typu, nowej konstrukcji budowane w ostatnich latach są bardzo przyzwoite, ale mają też często błędy wykonawcze – mówi Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. – Jednak w przestrzeni miasta są budynki budowane kilkadziesiąt lat temu, kiedy nie zwracano uwagi na oszczędność energii ani aspekty środowiskowe. W takich budynkach zawsze można znaleźć coś, co należy poprawić, co tak naprawdę generuje nam niepotrzebne straty energii, a więc obciąża niepotrzebnie środowisko i niepotrzebnie obciąża kieszeń mieszkańców, bo jest powodem podwyższonych opłat za wytwarzaną energię.

Badania kamerą termowizyjną pozwalają zobaczyć dokładnie te miejsca, gdzie utrata ciepła jest największa. W sposób bardzo dobitny pokazują, gdzie są słabe punkty, a więc gdzie elementy budynku intensywnie się nagrzewają i którędy z wnętrza ucieka ciepło. Zdjęcia udostępniane są tylko właścicielowi posesji i mogą posłużyć do podjęcia przez mieszkańców decyzji, co należy poprawić, żeby nie tracić pieniędzy na bezcelowe ogrzewanie powietrza na zewnątrz.

Szósta edycja akcji „Trzymaj ciepło” rozpoczęła się 5 grudnia 2014 roku, o godz. 12.00, kiedy to uruchomiono rejestrację uczestników. Właściciele domów jednorodzinnych oraz właściciele i administratorzy kamienic mieli możliwość zgłoszenia się za pośrednictwem internetu na stronie projektu lub telefonicznie. Rejestracja trwała 12 godzin.
– Jak dotychczas zainteresowanie jest olbrzymie. Widać to choćby wtedy, gdy ogłaszamy możliwość skorzystania przez mieszkańców z takiego programu – mówi Leszek Kurek. – Zazwyczaj po kilku godzinach wyczerpuje się cała pula.

Przyjęto 500 budynków jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 40 kamienic położonych w ścisłym centrum, na terenie północnej Wildy i Łazarza. Cztery zespoły wykonywały badania termowizyjne od 8 grudnia 2014 do 16 lutego 2015 roku.

Dotychczas, w sześciu edycjach, przeprowadzono badania termowizyjne 2729 budynków jednorodzinnych i 70 kamienic. W niektórych domach badania przeprowadzono dwa lub więcej razy głównie w celu zweryfikowania stanu budynku lub jakości wykonania różnych prac termomodernizacyjnych. Powtórne badania potwierdziły poprawę izolacji termicznej domów.

Organizatorzy projektu potwierdzają gotowość do przeprowadzanie siódmej edycji akcji „Trzymaj ciepło” w następnym sezonie grzewczym. Deklarują, że tak długo jak będzie zainteresowanie mieszkańców tak długo będzie kontynuowana akcja.