Magnesem tego lata będzie… Warta

Trzy plaże miejskie, w tym dwie w nowych lokalizacjach, pływające pomosty, przystań jachtowa, regularnie kursujące statki pasażerskie oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego – staną się magnesami przyciągającymi tysiące poznaniaków oraz turystów nad Wartę. Tegoroczne lato nad rzeką w Poznaniu będzie zatem warte poznania!

Już w czerwcu nad poznańską rzeką zostaną otwarte nowe plaże miejskie. Plaże te powstaną w trzech lokalizacjach nad Wartą: w parku Szelągowskim (przy ulicy Ugory), w starym korycie Warty (przy ulicy Ewangelickiej) oraz na terenie przy os. Piastowskim (przy moście Królowej Jadwigi).

Co więcej, plaże te będą miały swoich operatorów, którzy zostali wyłonieni w przetargach ogłoszonych w kwietniu przez Urząd Miasta Poznania. I tak też plaża przy ul. Ugory oraz plaża w Starym korycie Warty będą zarządzane przez firmę INBOX Zbigniew Łowżył (Łowżył jest współodpowiedzialny m.in. za KontenerArt). Z kolei organizacją i zagospodarowaniem plaży miejskiej przy os. Piastowskim zajmie się firma FONETICA 70.

Plackiem na plaży? Niekoniecznie!

– Nad Wartą powstaną dwie nowe plaże miejskie. Jedna z nich pojawi się w okolicy ul. Ugory, będzie to plaża wyłącznie trawiasta, która z założenia ma być plażą spokojniejszą. Z kolei druga plaża, na której będzie piasek, zostanie stworzona przy os. Piastowskim, naprzeciw przystani Klubu Sportowego Posnania – informuje Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania. – Natomiast trzecia plaża od lat funkcjonuje już na Chwaliszewie, czyli tam gdzie są kontenery. Z początku była to plaża testowa, która się sprawdziła i okazała się dobrym pomysłem wartym pomnażania. Oprócz tego, na tych trzech plażach znajdzie się około 400 leżaków, a dwie z nich zostaną wyposażone w boiska do siatkówki.

Co więcej, przy plażach oraz dodatkowo przy ul. Marii Panny będzie zwodowanych osiem pomostów pływających, umożliwiających cumowanie większych jednostek.

Każdego dnia na plażach miejskich będzie się sporo działo, gdyż oferta stworzona przez ich operatorów jest naprawdę bogata, a sam program wydarzeń będzie co tydzień aktualizowany i rozpowszechniany w przestrzeni publicznej, między innymi na portalach internetowych oraz na specjalnym profilu na Facebooku.
– Od czerwca do końca sierpnia codziennie na każdej z plaż będą odbywać się bezpłatne warsztaty aktywności dla różnych grup wiekowych, z uwzględnieniem dzieci i młodzieży, nie zapomnimy również o seniorach, a także warsztaty integrujące wszystkie te grupy – dodaje Piotr Wiśniewski. – Poza tym, każdy z operatorów plaż deklaruje ścisłą współpracę z radami osiedli, szkołami, domami pomocy społecznej, i tak dalej, a wszystko to po to, aby plaże były inicjatywą partnerską.

Warta z żeglugą

Ponadto, bez wątpienia ważnym symbolem powrotu Poznania nad rzekę są też statki pasażerskie, wypływające z przystani jachtowej w starym porcie przy ul. Estkowskiego. Do dyspozycji mieszkańców i turystów będą trzy jednostki: „Bajka”, „Biała Dama” oraz „Karolinka”. Przypomnijmy, że jednostki te pojawiły się już na Warcie w ramach akcji „Poznań za pół ceny”, i spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym fakt, że w ciągu pierwszego weekendu majowego przewiozły one łącznie 2,5 tysiąca osób. Tak ogromne zainteresowanie rejsami spowodowało, że statki kursują codziennie od godz. 10:00 do godz. 19:00 (rejsy co 15-30 minut). Rejsy będą odbywać się w kierunku Czerwonaka (do Karolina) i w kierunku Lubonia (do Starołęki). Każdy z nich trwa około 70 minut, a bilety dostępne są nadal w promocyjnych cenach w przedziale od 8 do 13 zł.

Natomiast dzięki dofinansowaniu Miasta każdego dnia, aż do końca sierpnia, będą organizowane dwa rejsy w wyjątkowo niskiej cenie: bilety ulgowe 5 zł/os., bilety normalne 10 zł/os. Rejsy te będą odbywać się o godz. 10:00 w kierunku Starołęki i o godz. 13:30 w kierunku Czerwonaka. Minimalna liczba pasażerów wymagana dla rozpoczęcia rejsu to 10 osób, przy czym należy podkreślić, że każdy ze statków mieści do 38 osób. Co ważne, wszystkie rejsy „Poznańskim Tramwajem Wodnym” rozpoczynają się i kończą w starym porcie przy ul. Estkowskiego.

Następną z atrakcji nad Wartą będzie tymczasowa przystań jachtowa i pasażerska wraz ze strefą rekreacyjną w starym porcie przy ul. Estkowskiego. Zostanie tam stworzona infrastruktura umożliwiająca przycumowanie jednostek pływających. Przystań będzie posiadała całodobową ochronę i bosmanat, a zatem możliwe będzie nie tylko pozostawienie tam łodzi, ale też i skorzystanie z oferty turystycznej dostępnej na lądzie. W przystani będzie można również wypożyczać leżaki, a na terenie cypla systematycznie organizowane będą animacje. Oprócz tego, przystań ma też stworzyć odpowiednie warunki dla organizacji spływów kajakowych czy czarteru jachtów, a na jej terenie będzie możliwość wypożyczania kajaków lub tratw-katamaranów i spłynięcia nimi np. do Czerwonaka. Przystań ma być gotowa już na początku czerwca tego roku.

Chcesz pływać sam? Żaden problem!

Należy zaznaczyć, że to jeszcze nie koniec atrakcji, albowiem specjalnie dla osób chcących zdobyć lub udoskonalić swoje umiejętności w zakresie żeglugi śródlądowej powstanie wypożyczalnia sprzętu wodnego. W związku z tym, już w czerwcu zostaną udostępnione łodzie motorowe, z których będą mogły korzystać także osoby nie posiadające patentu motorowodnego. Warto przy tym pamiętać, że obsługa wypożyczalni udzieli zainteresowanym wszelkich instrukcji w zakresie obsługi łodzi. A sam wynajem łodzi z silnikiem motorowym będzie dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie – 29,90 zł za godzinę. Oprócz tego, dzięki współpracy z Wielkopolskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim w wypożyczalni będą organizowane szkolenia umożliwiające zdobycie uprawnień w zakresie sternika motorowodnego.

Natomiast już w najbliższą sobotę 16 maja – odbędą się nad Wartą długodystansowe regaty wioślarskie ósemek. W zawodach tych weźmie udział blisko 250 zawodników. Z kolei od godz. 11.00 przy Przystani Posnania rozpocznie się festyn, w trakcie którego odbędą się między innymi pokazy fitness.

Skoro nad Wartą będą funkcjonować trzy plaże miejskie, które z całą pewnością będą odwiedzane codziennie przez tysiące poznaniaków oraz turystów, to istotną dla Poznania kwestią powinno być nieustannie kontrolowanie stanu czystości Wartostrady.
– Cały czas monitorujemy stan zaśmiecenia terenów nadwarciańskich. Sytuacja zaczęła się poprawiać od momentu zamontowania koszy oraz kontenerów na śmieci, i każdego dnia jest tu coraz lepiej – zapewnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. – Od dwóch, trzech tygodni nad Wartę przychodzi tysiące ludzi, dlatego też będziemy musieli zwiększyć częstotliwość sprzątania. Należy jednak pamiętać o tym, że problem nie tkwi w braku koszy na śmieci, ale w braku kultury osobistej ludzi.