Zaniedbane schody przy ul. Zamkowej

Brudne i zaśmiecone stopnie, oraz rozpadający się i popadający w ruinę murek – takimi oto słowami można opisać schody znajdujące się przy ul. Zamkowej w Poznaniu. Kto w to nie wierzy – polecamy wybrać się na spacer w okolicę Góry Przemysła i Zamku Królewskiego. Dlaczego jednak to miejsce, które mogłoby być naprawdę bardzo piękne, tak wygląda?

Teren Góry Przemysła i znajdujący się na niej zamek królewski to bez wątpienia bardzo popularne miejsce rekreacji mieszkańców Poznania i turystów. Niezwykle atrakcyjne są też ścieżki spacerowe wokół niego – ale prowadzące do tych ścieżek betonowe schody od ul. Zamkowej już z całą pewnością do atrakcyjnych nie należą. Wręcz przeciwnie – nie dość, że stopnie tych schodów są brudne i zaśmiecone (głównie liśćmi, ale także pustymi plastikowymi kubkami, puszkami i butelkami po różnego rodzaju alkoholach), to w dodatku okalający je murek rozpada się, stanowiąc tym samym bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, którzy tamtędy chodzą.

Kto odpowiada za tragiczny stan stan techniczny tych schodów? Okazuje się, że to nie lada zagadka… Za większość dróg, przejść, a także i schodów w mieście odpowiada Zarząd Dróg Miejskich. Jednak tymi akurat schodami ZDM nie zarządza. Dorota Wesołowska, rzeczniczka prasowa firmy, poinformowała nas, że utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego rzeczonych schodów nie znajduje się w zakresie ich obowiązków.  

Może więc Zarząd Zieleni Miejskiej? Schody prowadzą przecież przez park na Górze Przemysła, a parkami zazwyczaj zarządza ZZM. Ale okazuje się, że też nie – a przynajmniej nie do końca. Julia Wieczorek, inspektor nadzoru nad zielenią parkową w centrum Starego Miasta – oświadczyła, że do ZZM należą jedynie same stopnie schodów przy ul. Zamkowej, ale okalający je murek już nie. A nie da się ukryć, że to właśnie mur okalający schody jest w najgorszym stanie i wymaga pilnego remontu.

Może coś na temat schodów wie Rada Osiedla Stare Miasto? Jej radni słyną z energii, skuteczności i doskonałej znajomości swojej dzielnicy. Paweł Sztando, radny tego osiedla, nie tylko obiecał bliżej przyjrzeć się tej sprawie, ale także zawiadomić o tym fakcie Straż Miejską i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania. I dzięki tym działaniom udało się ustalić właściciela schodów.
– Z analizy danych zawartych w bazie ewidencji ZGiKM GEOPOZ wynika, że schody na wzgórzu Przemysła znajdują się na gruncie Skarbu Państwa, w wieczystym użytkowaniu Muzeum Narodowego w Poznaniu – wyjaśnia Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

A co na to Muzeum Narodowe? Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu twierdzi, że kłopotliwy murek wcale nie jest własnością Muzeum Sztuk Użytkowych. Jej zdaniem najprawdopobniej znajduje się on na terenie należącym do… miasta.

Kto więc w końcu odpowiada za stan techniczny murka okalającego schody przy ul. Zamkowej? Jak się okazuje, sprawa jest bardzo zawikłana i tajemnicza, do murku nie przyznaje się nikt – i najwyraźniej nikogo też nie obchodzi to, że reprezentacyjnym centrum Poznania, tuż przy Starym Rynku i Zamku Przemysła znajdują się schody, które z pewnością reprezentacyjne nie są. I to mówiąc bardzo delikatnie.