Triathlon, czyli pływanie, biegi i jazda na rowerze w jednym (oczywiście kolejno po sobie) jest coraz bardziej popularny w Polsce. Dyscyplina ta zdobywa ciągle nowych zwolenników, co przekłada się na liczbę uczestników zawodów triathlonowych, organizowanych m.in. w Poznaniu. To właśnie stolica Wielkopolski gości co roku największą tego typu imprezę w Polsce.
Tegoroczne zawody rozpoczną się dopiero 25 lipca, a organizatorzy zapewniają, że już teraz przygotowania idą zgodnie z planem.
– Enea Challenge Poznań jest największą tego typu imprezą cyklu, jest też najważniejszą. Łącznie przez dwa dni wystartuje 4,5 tysiąca uczestników – zapowiada Wojciech Kruczyński, prezes firmy Endu Sport, współorganizatora imprezy. – Udział zapowiedziały już gwiazdy z zeszłego roku, m.in. Chris McCormack, ale też Kacper Adam i Agnieszka Jeżyk.
Tegoroczna impreza będzie wyjątkowo obfita w… wyróżnienia. Łącznie nagrodzonych zostanie 170 osób. Skąd taka liczba? To proste – na poznańskich zawodach rozegranych zostanie m.in. 11 z 14 konkurencji mistrzostw Polski w triathlonie. Sportowcy rywalizować będą na różnych dystansach, m.in. na juniorskim sprinterskim (750 metrów pływania, 20 kilometrów na rowerze i 5 kilometrów biegu), ale też na koronnym, czyli tzw. Half-Ironman (1,9 km pływania, 90 km na rowerze i 21 km biegu).
W tym roku sportowcy (i kibice) muszą się przygotować na kilka zmian. Sportowcy co prawda nadal będą pływać w Malcie, biegać wokół tego jeziora, a jechać na rowerze aż do Kostrzyna, jednak strefa zmian tym razem zostanie ulokowana na polanie Harcerza. Dlaczego?
– Pierwszego dnia w strefie zmian ustawionych będzie prawie 3 tysiące rowerów – tłumaczy Kruczyński.
Atrakcje czekają także na kibiców – w piątek, podczas uroczystego otwarcia, zagra Ray Wilson, po koncercie zaś będzie można podziwiać pokaz sztucznych ogni. Przez triathlonowy weekend (25 i 26 lipca) będą trwały targi sprzętu sportowego, strefa dziecka, strefa chilloutu i targ śniadaniowy, który jest nowością na tej imprezie. Ciekawostką dla najmłodszych będą zawody minitriathlonu, dostosowanego do wieku dziecięcego.
– Bardzo nam zależy, by dzieci chwyciły tego bakcyla triathlonowego – podkreśla Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu w Urzędzie Miasta Poznania. – Zakładamy, że w tym roku udział w tych minizawodach weźmie ok. 100 dzieci.
Tegoroczna impreza triathlonowa w Poznaniu będzie prawdopodobnie ostatnim takim przetarciem przed tym, co się wydarzy w stolicy Wielkopolski w roku 2016 – wówczas zaś rozegrane zostaną triathlonowe mistrzostwa Europy.