XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015”

31 maja koncertami w Poznaniu rozpoczyna się XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015”. W tym roku festiwal trwać będzie przez cały miesiąc – a wielki finał z udziałem zespołów z Filipin, Ekwadoru, Portoryko, Serbii, Ukrainy oraz RPA odbędzie się w dniach 24-27 czerwca. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy.

Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat” od 1998 roku gromadzi w Poznaniu (początkowo co roku, od 2003 r. – co dwa lata) najlepsze uniwersyteckie chóry i zespoły wokalne z całego świata. Są to młodzi ludzie z przeróżnych uczelni – muzycznie utalentowani, aktywni i otwarci na nowe przyjaźnie oraz wymianę kulturowych doświadczeń. Festiwalowe spotkania dają im możliwość zaprezentowania się zarówno przed innymi chórami, jak i przed coraz bardziej zainteresowanym chóralistyką na światowym poziomie wielkopolskim audytorium.  

Podczas dotychczasowych jedenastu edycji publiczność miała okazję podziwiać ponad 100 chórów z ponad 30 krajów, w tym z tak odległych zakątków świata, jak Rosja, USA, Meksyk, Brazylia czy Ekwador. Od początku istnienia imprezy jej organizacją zajmuje się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chór Kameralny UAM oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM. Dyrektorem festiwalu jest prof. Krzysztof Szydzisz.

Wszystkie dotychczasowe edycje „Universitas Cantat” obfitowały w atrakcje zarówno dla uczestników, jak i słuchaczy, jednak dwunasta odsłona festiwalu zapowiada się szczególnie ciekawie, wprowadza też wiele zmian do regulaminu. Uczestnikami festiwalu są bowiem w tym roku, oprócz gości z zagranicy, także znane zespoły działające przy wielkopolskich uczelniach: Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu, Chór Coro da Camera Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej w Poznaniu, Kwartet Solistek Chóru Kameralnego UAM BeFour, Schola gregoriańska „Inclina Aurem” Kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu (Wydziału Teologicznego UAM), Poznański Chór Polihymnia Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego, Chór Akademicki UAM, Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, Chór Akademicki Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu i, oczywiście, od początku zaangażowany w organizację festiwalu Chór Kameralny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Koncerty festiwalowe odbywają się jak zwykle w słynącej ze znakomitej akustyki Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (będącej także salą Filharmonii Poznańskiej), a ponadto w innych salach koncertowych i kościołach Wielkopolski – w Poznaniu, Wrześni, Wągrowcu, Opatówku, Pile czy Grodzisku Wielkopolskim. Uczestnicy festiwalu przygotowują m.in. utwory ukazujące ich rodzimą muzykę.

„Universitas Cantat” zawsze dba o promocję współczesnej polskiej muzyki chóralnej – podczas poprzednich koncertów finałowych zabrzmiały: w 1998 r. Litania ad Spiritus Sanctum Zbigniewa Kozuba, w 1999 r. – Angelus Wojciecha Kilara, w 2000 r. – Beati Estis Zbigniewa Kozuba, w 2001 r. Ad Iuventatem Marka Jasińskiego, w 2002 r. – symfonia Nihil homine Mirabilius Krzesimira Dębskiego, w 2003 r. – II symfonia Ver Redit Krzesimira Dębskiego, w 2005 r. – symfonia Festinemus amare homines Pawła Łukaszewskiego, w 2007 r. – Raptus Europae Marka Jasińskiego, w 2009 r. Exegi monumentum aere perennius Romualda Twardowskiego, w 2011 r. Amor vincit Miłosza Bembinowa oraz w 2013 r. Origo Mundi Jacka Sykulskiego. W większości były to dzieła napisane specjalnie dla festiwalu.

Podczas Koncertu Finałowego XII edycji zabrzmi w wykonaniu kilkuset uczestników festiwalu Arion na chór mieszany i orkiestrę smyczkową – dzieło Zuzanny Koziej, studentki II roku kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, która wygrała – i to kolejna nowość – zorganizowany przez „Universitas Cantat” Konkurs Kompozytorski na Dzieło Finałowe.

Festiwal „Universitas Cantat” (i rzesza wolontariuszy pracujących przy każdej jego odsłonie) jest dowodem na to, że muzyczne fascynacje w zakresie chóralistyki są czymś uniwersalnym. Spotkania młodych ludzi prowadzą do zawierania nowych znajomości, a multikulturowość jest inspiracją dla słuchaczy.    


KONCERTY –  „Universitas Cantat 2015”

31 maja, POZNAŃ, Waga, Stary Rynek, godz. 17.00
Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu
Dyrygent: prof. Marek Gandecki

31 maja, POZNAŃ, Kościół oo. Franciszkanów, Wzgórze Przemysła, godz. 19.30
Chór Coro da Camera Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej w Poznaniu,
Soliści: Grażyna Flicińska-Panfil, Lidia Łopacińska-Giersz, Marta Panfil, Sławomir Bronk, Krzysztof Leśniewicz
Dyrygent: Barbara Dąbrowska-Silska

7 czerwca, POZNAŃ, Muzeum Archeologiczne, godz. 12.00
Kwartet Solistek Chóru Kameralnego UAM BeFour,
Karolina Piesik, Kamila Tracewska, Anna Komendzińska, Brygida Sawicka-Stępińska

7 czerwca, POZNAŃ, Kościół pw. Św. Marcina, ul. Św. Marcin, godz. 19.00
Schola gregoriańska „Inclina aurem” Kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu (Wydziału Teologicznego UAM)
Dyrygent: ks. dr Mariusz Białkowski

12 czerwca, POZNAŃ, Dom Kultury „Jublilat” na os. Tysiąclecia 30, godz. 19.00
Poznański Chór Polihymnia Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu
Dyrygent: dr Tomasz Dzięcioł

21 czerwca, POZNAŃ, Fara, ul. Klasztorna, oprawa liturgii o godz. 17.00 i koncert o godz. 18.00
Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”
Dyrygent: dr Paweł Łuczak

KONCERTY GŁÓWNE UNIVERSITAS CANTAT 2015

24 czerwca (śr.), Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19.00
Chór Kameralny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza
Chór Młodzieżowy Switycz Państwowego Uniwersytetu im. Gogola w Nieżynie, Ukraina
Chór Uniwersytetu w Guayaquil, Ekwador

25 czerwca (czw.), Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19.00
Chór Akademicki Studenckiego Centrum Kulturalnego w Niszu, Serbia
Chór Kameralny im. Aleksandra Petrosjana z Państwowego Uniwersytetu Technicznego, Charkowskiego Instytutu Politechnicznego, Ukraina
Chór Uniwersytetu w Johannesburgu, RPA

26 czerwca (pt.), Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19.00
Chór Koncertowy Uniwersytetu Portorykańskiego w Arecibo, Portoryko
Chór Akademicki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Chór Koncertowy Uniwersytetu Filipińskiego (UP), Filipiny

27 czerwca (sob.), Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19.00 – Koncert Finałowy
Prezentacje uczestników,
oraz prawykonanie utworu Zuzanny Koziej pod tytułem Arion na chór mieszany i orkiestrę smyczkową (nagroda w konkursie dla młodych kompozytorów polskich)
Wykonawcy:
Chóry uczestniczące w Festiwalu
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
dyrygent: Agnieszka Duczmal

Szczegóły na www.cantat.amu.edu.pl oraz na Facebooku.