Poznań na długi weekend – co robić, gdzie się bawić?

Warsztaty kostiumograficzne, V Poznańska Wiosna Gitarowa, X Maraton Lednicki, Folk Festyn w parku Wilsona, a także mecz T-mobile Ekstraklasy Lecha Poznań z Wisłą Kraków – te oraz wiele innych atrakcji i imprez czeka na wszystkich chcących zagospodarować swój czas wolny podczas długiego weekendu w Poznaniu. Zapewniamy, że dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego, bo wybór jest naprawdę ogromny.

Długi weekend rozpocznie się iście kulturalnie, a będzie można się o tym przekonać już w czwartek 4 czerwca na KontenerART-cie, przy ul. Ewangelickiej 1. O godz. 20.00 rozpocznie się tam koncert berlińskiego zespółu Kesh, który bawi się elementami muzyki rockowej, eksperymentując z motywami charakterystycznymi dla rapu i popu. Co ciekawe, wydarzenie to odbędzie się w ramach projektu “Aktywator – przestrzeń dla kultury, kultura dla przestrzeni”.

Z kolei piątkowych atrakcji można spodziewać się już wczesnym popołudniem. I tak też od godz. 13.50 na Termach Maltańskich, przy ul. Termalnej 1, będzie odbywać się 1. Meeting Pływacki im. Macieja Frankiewicza. Podczas tych ogólnopolskich zawodów pływackich dla 12- i 13-letnich młodzików oraz 14-, 15- i 16-letnich juniorów młodszych, wręczonych zostanie 210 okolicznościowych medali i dyplomów we wszystkich konkurencjach. Poza tym, dla najlepszych zawodników przewidywane są też atrakcyjne nagrody finansowe. Warto też dodać, że jedną z głównych atrakcji będzie rywalizacja mieszanych zespołów sztafetowych o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 3 w Poznaniu.

Nowe miejsce na kulturalnej mapie Poznania – Centrum Zjawisk Teatralnych przy ul. Golęcińskiej 9 – organizuje w piątek (o godz. 16.00) i sobotę (o godz. 13.00) “Teatralny Golęcin”. Jest to program warsztatów przygotowanych zarówno dla młodzieży, dorosłych, jak i seniorów. Jednym z nich będzie warsztat tańca opartego na ruchu naturalnym – zajęcie te będą bazować na elementach tańca współczesnego, kompozycji tańca, improwizacji i ruchu naturalnym oraz na technice ruchu Witolda Jurewicza (założyciela, choreografa i dyrektora artystycznego Teatru Tańca ALTER). Natomiast warsztaty kostiumograficznego rozpoczną się od prezentacji różnych przykładów kostiumów scenicznych i filmowych. Następnie odbędą się ćwiczenia z symetrii, stanowiące punkt wyjścia do zaprojektowania kostiumu – nakrycia głowy dla carycy. W ofercie znajdą się też zajęcia z aktorstwa oraz tworzenia lalek i scenografii.

Ponadto, miłośnicy sztuki widowiskowej będą mogli wybrać się o godz. 19.00 do Teatru Animacji na premierę spektaklu Pastrana. Jest to historia najbrzydszej kobiety świata, kobiety z brodą, człowieka małpy, tajemniczego zwierza. To właśnie tymi i innymi epitetami była określana Julia Pastrana, której choroba ma już dziś swoją ładnie brzmiącą nazwę: hipertrichoza.

A na zakończenie dnia – o godz. 19.30 – w Klubie U Bazyla przy ul. Świętego Wojciecha 28, odbędzie się koncert ku pamięci Quorthona i zespołu Bathory.

Następnego dnia, w sobotę 6 czerwca, odbędzie się jeszcze więcej wydarzeń kulturalnych i rekreacyjno-sportowych, wśród których naprawdę będzie można przebierać. I tak też Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 przy Drodze Dębińskiej 21, zaprasza wszystkich chętnych od godz. 11.00 na Mdkiadę. W programie imprezy zaplanowano zarówno część sportową (m.in. otwarty bieg nad Wartę dla młodzieży w wieku 13-17 lat), jak i artstyczną (m.in.występy rockowe).

Z kolei fanów muzyki i dźwięków gitary zachęcamy, aby o godz. 11.00 przyszli na Stary Rynek. Tam przed Galerią Miejską Arsenał odbędzie się 5. edycja Poznańskiej Wiosny Gitarowej. Konkurs adresowany jest do gitarzystów, grających na gitarach klasycznych i akustycznych. Co ciekawe, uczestnicy konkursu zaprezentują dwa dowolne utwory, których czas wykonania nie przekroczy 10 minut. Natomiast w kategorii zespołów wystąpią nie tylko grający na gitarach oraz na innych instrumentach, ale także wokaliści.

Godzinę później, bo o 12.00 pod pomnikiem Adama Mickiewicza odbędzie się coś dla fanów poezji, a konkretnie będzie to czytanie dzieł Mickiewicza. Warto dodać, że czytać będzie Izabela Cywińska, reżyserka teatralna i filmowa, krytyczka filmowa, minister kultury i sztuki w latach 1989 – 1990.

W ofercie sobotnich wydarzeń plenerowych przygotowano także coś dla zwolenników sportowego spędzania wolnego czasu. Otóż o godz. 12.30 na placu im. Adama Mickiewicza rozpocznie się X Maraton Lednicki. Jest to impreza biegowa skierowana do wszystkich, którzy nie tylko kochają biegać, ale także kochają drugiego człowieka. Ideą Maratonu Lednickiego, podczas którego wszyscy biegną razem do wspólnego celu jakim są Pola Lednickie, jest bowiem zbliżanie ludzi.

Nieco później, bo o godz. 13.00, już po raz szósty w przestrzeni poznańskiego klubu Dragon zagoszczą folkowe klimaty. Dragon Folk Fest Vol.6 rozpocznie tradycyjnie jarmark rękodzieła i wyrobów artystycznych. Oprócz tego, na kilku scenach klubu odbędzie się konkurs o Złotą Fujarę, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczestników i publiczności. Konkurs ten skierowany jest do solistów oraz zespołów grających muzykę z szeroko pojętego nurtu folk, world i etno.

W ofercie sobotnich wydarzeń przygotowano również coś specjalnego dla najmłodszych. Otóż o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki odbędzie się premiera spektaklu “Mikołajek i inne chłopaki”. Jest to kameralna opera dla dzieci w jednym akcie na podstawie opowiadań René Goscinnego.

Natomiast na zakończenie sobotniego wieczoru o godz. 19.00 Klub Pod Minogą zaprasza wszystkich na poznański koncert Gedza – nieszablonowego rapera z Trójmiasta, który w październiku 2014 namieszał sporo na polskiej scenie hip-hopowej swoim albumem “NNJL”.

Natomiast niedziela 7 czerwca zapowiada się równie interesująco, co sobota. Warto zatem odnotować, że o godz. 14.00 w Parku Wilsona rozpocznie się Folk Festyn, w trakcie którego będzie można wziąć udział w nie tylko w warsztatach tańców tradycyjnych, ale także w różnych grach i zabawach. Oprócz tego, odbędą się tam również trzy koncerty. Na początku wystąpi 10-osobowa orkiestra dęta grająca polonezy autorstwa Marcina Maseckiego, następnie na scenie pojawi się zespół Tsigunz Fanfara Avantura, a na zakończenie zaplanowano koncert finałowy Dragon Folk Fest 2015.

Następnie o godz. 16.00 w przestrzeni wspólnej Starego Browaru, w części Pasaż na placu Szachownicy, odbędzie koncert z cyklu “Młodzi wirtuozi na Szachownicy”.  Wiosenno-letnia edycja zapowiada się szczególnie ciekawie, gdyż rozpocznie ją tegoroczny uczestnik słynnego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie – Łukasz Byrdy, który wystąpi z recitalem fortepianowym “…przed konkursem chopinowskim”.

W ofercie niedzielnych atrakcji znajdzie się też coś dla miłośników piłki nożnej. Otóż o godz. 18.00 na INEA Stadionie przy ul. Bułgarskiej 17, rozpocznie się mecz T-mobile Ekstraklasy, w którym drużyna Lecha Poznań zmierzy się z zespołem Wisły Kraków.

Również o godz. 18.00 w Wadze Miejskiej na Starym Rynku odbędzie się Wieczór Artystyczny z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka, podczas którego wystąpią: Beata Adamska w piosence Violetty Villas “Dla Ciebie, Mamo…”; uczestnicy zajęć wokalno – umuzykalniających w Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu prowadzonych przez Jerzego Kota; Jazz Dance Studio Anny Beker; oraz Chór “ProVobis”. Warto dodać, że wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Ponadto, miłośnicy sztuki widowiskowej będą mogli wybrać się o godz. 19.00 do Teatru Polskiego na premierę spektaklu “UFO”. Z kolei o godz. 20.00 do Teatru Muzycznego przy ul. Niezłomnych 1e, gościnnie zawita spektakl “Chodź ze mną do łóżka”.

Informacje o tych wszystkich (i wielu innych) imprezach znajdziecie w naszym Kalendarium!