Świetni pianiści i sensacyjne kwartety na Szachownicy

Koncerty na Szachownicy na stałe wpisały się już w program kulturalny Starego Browaru. Wiosenno-letnia edycja zapowiada się szczególnie ciekawie. Rozpocznie ją uczestnik tegorocznego słynnego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Łukasz Byrdy, który 7 czerwca wystąpi z recitalem utworów, które zapewniły mu miejsce w prestiżowym konkursie.

Międzynarodowy Konkurs Chopinowski już tej jesieni w Warszawie. Sam udział w konkursie traktowany jest jako wyróżnienie. Jury konkursowe, po ostrej selekcji (dwu etapowe eliminacje) wybrało 84 pianistów, którzy wystąpią w konkursie głównym. Wśród nich znalazło się 15 Polaków, a jednym z nich jest 21-letni Łukasz Byrdy, student Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureat wielu konkursów pianistycznych i nadzieja polskiej pianistyki. 7 czerwca na Szachownicy wystąpi z recitalem chopinowskim, na którym wykona utwory przygotowane na pierwszy i drugi etap konkursu.

Tydzień później z recitalem wystąpi gospodarz i pomysłodawca cyklu, Filip Wałcerz. Dobrze już znany poznańskiej publiczności pianista, na specjalnie przygotowanym recitalu, wykona utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Claude’a Debussy’ego i George’a Gershiwna.

21 czerwca na Szachownicy wystąpi „La Vita Quartet”. Zespół powstał w 2010 roku z pasji do muzyki Astora Piazzolli i jego Tango Nuevo – połączenia tanga argentyńskiego, jazzu, muzyki poważnej i muzyki żydowskiej. Młodzi poznańscy muzycy swoją grą przekazują całą energię płynącą z tej żywej muzyki, a każdy ich występ jest doświadczeniem niezwykle ekspresyjnym i emocjonalnym. Występowali już przed prezydentami i prymasami Polski, w 2012 roku wydali świetnie przyjętą płytę “Tango Nuevo by Astor Piazzolla”.

Kwartetów gitarowych na całym świecie jest niespełna 100, a jednym z nich jest poznański „Erlendis Quartet”, który zakończy V edycję „Młodych wirtuozów na Szachownicy” 5 lipca. Namaszczony przez światowej sławy wirtuoza i pedagoga Łukasza Kuropaczewskiego kwartet młodych gitarzystów klasycznych, dzięki swoim rewelacyjnym występom w całej Europie, zbiera entuzjastyczne recenzje i coraz liczniejsze nagrody. Swój koncert dla publiczności Starego Browaru zagrają tuż przed wyjazdem na studia muzyczne w Kopenhadze.

Koncerty z cyklu „Młodzi wirtuozi na Szachownicy” odbywają się w przestrzeni wspólnej Starego Browaru, w części Pasaż na placu Szachownicy. Każdy może wysłuchać ich siedząc w pobliskiej kawiarni lub na specjalnie przygotowanej widowni. Koncerty odbywać się będą w niedziele 7,14 i 21 czerwca oraz 5 lipca o godz. 16:00. Czas trwania: 50 minut. Wstęp wolny.

Cykl „Młodzi wirtuozi na Szachownicy” ma na celu promowanie młodych, wybitnych uczniów, studentów i absolwentów poznańskich szkół muzycznych. Jest to jedno z wielu ogólnodostępnych przedsięwzięć edukacyjno-artystycznych Starego Browaru, które wpisuje się w ideę 50:50 – bazę filozoficzną wszystkich projektów Grażyny Kulczyk, zakładającą, że 50% każdego jej przedsięwzięcia stanowi sztuka. Dzięki takiemu podejściu biznesowemu, w miejscach takich jak Stary Browar możliwe jest obcowanie ze sztuką i poznawanie jej nawet w codziennych chwilach, jak wyjście na zakupy czy spotkanie przy kawie ze znajomymi.

Kuratorem i pomysłodawcą cyklu „Młodzi wirtuozi na Szachownicy” jest wspomniany wyżej Filip Wałcerz – również utytułowany absolwent poznańskich szkół muzycznych, laureat wielu konkursów pianistycznych i festiwali, pianista koncertujący nie tylko w świecie muzyki klasycznej, ale i szeroko pojętej muzyki współczesnej.

PROGRAM 5. EDYCJI „MŁODYCH WIRTUOZÓW NA SZACHOWNICY”:

7 czerwca 2015, niedziela, godz. 16:00
RECITAL FORTEPIANOWY ŁUKASZA BYRDY „…przed konkursem chopinowskim”

14 czerwca 2015, niedziela, godz. 16:00
RECITAL FORTEPIANOWY FILIPA WAŁCERZA w programie m.in.: Bach, Chopin, Debussy, Gershwin.

21 czerwca 2015, niedziela, godz. 16:00
LA VITA QUARTET – “Mysterious Tango” – w programie m.in. Astor Piazzolla

5 lipca 2015, niedziela, godz. 16:00
ERLENDIS QUARTET gitarowa muzyka kameralna w nowej odsłonie