ANIMUZA: autorski film animowany – wyobraźnia i technologia

Estrada Poznańska zaprasza na retrospektywę filmów z Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA. Animacje, które prezentuje w czerwcu w ramach retrospektywy, to filmy nagrodzone na Animatorze w latach 2011 – 2014, te, które zostały docenione przez jury, ale także ciepło i entuzjastycznie przyjęte przez publiczność.

Znajdą się wśród nich zarówno filmy uznanych twórców, związanych z profesjonalnymi studiami animacji, jak i studentów szkół filmowych czy artystycznych. Chodziło o to, by zaprezentować szeroki przekrój tematów, estetyk i możliwości warsztatowych – od animacji lalkowej, przez rysunek do animacji komputerowej.

Tematem przewodnim projekcji jest zderzenie twórczej wyobraźni z technicznymi aspektami dzieła i to, w jaki sposób animatorzy wykorzystują różne rodzaje materii filmowej oraz możliwości współczesnej technologii do realizacji swojej wizji.

Lista filmów:

    Danny Boy – Marek Skrobecki, prod. Se – Ma – For Produkcja Filmowa (2010, 10’)
    Millhaven – Bartek Kulas, prod. Bartek Kulas (2010, 7’)
    Summertime – Cyprian Piwowarski, prod. PWSFTviT (2009, 9’)
    Kigo – Izumi Yoshida prod. PWSFTviT (2013, 7’27”)
    Zdrowie i trzeźwość – Zofia Gramz prod. Zofia Gramz (2011, 3’35”)
     Do serca twego – Ewa Borysewicz prod. Animaso (2013, 10’)
    Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek – Karolina Specht prod. PWSFTviT (2013, 5’)
    Błękitne drzewo – Ania Przybyłko prod. PJWSTK (2013, 6’)
    Tajemnica Góry Malakka – Jakub Wroński prod. Fumi Studio (2012, 21’)

10 czerwca, godzina 19.00, Kino Muza, bilety 8 zł
Łączny czas projekcji: ok. 80’ Czas całego spotkania: ok. 100’
Gościem pokazu będzie Magdalena Krzosek
 
Retrospektywa OFAFA dla ANIMATORa
Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych to wydarzenie filmowe odbywające się w Krakowie od 1993 roku. Przez ponad dwie dekady OFAFA prezentowała dorobek współczesnej polskiej animacji. Co roku w sekcjach konkursowych startowały najnowsze produkcje studiów animacji, szkół filmowych i indywidualnych twórców nieprofesjonalnych.  Swoje triumfy święcili młodzi animatorzy i uznani mistrzowie. Uczestnikami i gośćmi OFAFA byli tacy astyści, jak: Jerzy Kucia, Piotr Dumała, Ryszard Czekała, Marek Skrobecki, Wojciech Bąkowski czy Balbina Bruszewska. Festiwal jest miejscem spotkania młodych talentów i doświadczonych twórców z szeroką publicznością, sympatykami i entuzjastami animacji.
Podczas festiwalu przyznawane są Złote, Srebrne i Brązowe Kreski dla filmów profesjonalnych (w tym nagroda dla filmu o tematyce dziecięcej) oraz nagrody główne i specjalne dla filmów studenckich i nieprofesjonalnych. Konkursowi głównemu towarzyszą imprezy specjalne: warsztaty filmu animowanego, retrospektywy twórców, wystawy projektów plastycznych, spotkania i koncerty.
W roku 2015 odbędzie się XX Jubileuszowa OFAFA (15-18/10/2015).