Strażnicy kontrolowali miejskie kąpieliska i place zabaw

Latem, zarówno dzieci, jak i dorośli, muszą mieć zapewnione podstawowe warunki do bezpiecznego korzystania z terenów rekreacyjnych – od czystej wody w kąpieliskach poprzez lasy bez śmieci aż po sprawne huśtawki i zjeżdżalnie na placach zabaw. Przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu letniego strażnicy dokonują ostatnich kontroli miejsc przeznaczonych do letniego wypoczynku.

Oficjalne rozpoczęcie sezonu letniego nastąpi w poniedziałek, 15 czerwca. W tym dniu otwarte zostaną cztery poznańskie kąpieliska. Miejsca te od dłuższego już czasu są porządkowane, pomosty naprawione a zamontowany sprzęt przeznaczony do użytku wypoczywających jest sprawny. Bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu letniego strażnicy skupiają się na sprawdzeniu pozostałych terenów rekreacyjnych, a w szczególności kontrolują czy wcześniej zgłoszone uchybienia zostały naprawione. Co udało im się odkryć?

Jeden z największych kompleksów wypoczynkowych znajduje się wokół jeziora Rusałka i jeziora Strzeszyńskiego. Pracownicy Zakładu Lasów Poznańskich wymienili kilkanaście ławek i koszy na odpady. Po wystawieniu dodatkowych toalet od strony zachodniej akwenu wyraźnie poprawiła się czystość przyległych lasów. Jednak w ocenie leśniczego największym problemem będą śmieci. Już obecnie z tego rejonu co 2 tygodnie wywozimy aż 10 m³ odpadów po wysegregowaniu opakowań PET, szkła i papieru.

Na terenie Piątkowa strażnicy skontrolowali 15 placów gier i zabaw. Aż w 6 z nich stwierdzili uszkodzenia zamontowanych urządzeń do zabaw dla dzieci. Wszystkie usterki pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej naprawiają na bieżąco.

Na terenie Wildy strażnicy skontrolowali wyposażenie na terenie parku Jana Pawła II. Okazało się, że w kilku przypadkach ławki parkowe, które wcześniej były już naprawione ponownie są zdewastowane. Kosz na drobne odpady, który jeszcze kilka dni temu był w całości, obecnie nie ma metalowego zadaszenia.

Kompleks sportowo-rekreacyjny wokół jeziora Maltańskiego jest wzorowo przygotowany do sezonu letniego. Cały teren jest na bieżąco sprawdzany zarówno przez pracowników POSiR jak i straży miejskiej, a zauważone uchybienia są usuwane na bieżąco. Jednak na Nowym Mieście strażnicy zwracają uwagę przypadki dewastacji placów zabaw i urządzeń zamontowanych w strefach wolnej rekreacji. Ubiegłoroczny przypadek dewastacji placu zabaw na terenie Antoninka nie powinien się powtórzyć i dlatego już od początku czerwca wzmożono kontrole wybranych placów.

Na terenie Poznania jest 17 tzw. dzikich kąpielisk, z których korzystają mieszkańcy. Niestety, nie ma tam możliwości ogrodzenia dostępu do wody, to zresztą tylko jeden z wielu problemów tych kąpielisk. Brak ratownika, gwałtowne uskoki w dnie pozostałe po pracach związanych z wydobyciem surowców, czy zalegające pod lustrem wody wrzucone odpady – to tylko niektóre z zagrożeń czyhających na kąpiących się. W całym nadchodzącym okresie letnich upałów miejsca wytypowane jako potencjalne dzikie kąpieliska będą systematycznie odwiedzane przez strażników miejskich.

Przygotowanie terenów rekreacyjnych do sezonu letniego jest jednym z planowych zadań, jakie wykonują strażnicy w okresie wiosennym. Czynności kontrolne obejmują wizualną ocenę stanu technicznego nawierzchni pomostów, ławek i innych urządzeń zamontowanych na plażach, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie kąpielisk, ogólne sprawdzenie stanu przygotowania terenów rekreacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów tzw. małej architektury, oraz sprawdzenie stanu czystości terenów rekreacyjnych.